Klevisová měla obavy, jak čtenáři přijmou román bez kriminální zápletky

ČTK ČTK
3. 9. 2021 15:18
Dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku Michaela Klevisová měla obavy, jak čtenáři přijmou její román Prokletý kraj.
Pětačtyřicetiletá Michaela Klevisová nový příběh zasadila do současnosti. Připomíná však okolnosti osidlování Sudet po roce 1945.
Pětačtyřicetiletá Michaela Klevisová nový příběh zasadila do současnosti. Připomíná však okolnosti osidlování Sudet po roce 1945. | Foto: ČTK

Novinka, která se na rozdíl od předchozích děl Klevisové obejde bez kriminální zápletky, se však po vydání dostala do čela žebříčku nejprodávanějších titulů v Česku. Detektivní motiv sice příběh obsahuje, schází však vyšetřování a hrdinou není policista. Próza vypráví o zločinu, který je jen katalyzátorem události, líčí Klevisová.

"Knížku bych měla s autogramiádou představit koncem září na knižním veletrhu. Čtenářům bych chtěla povídat zejména o tom, jak se liší práce autora detektivky a práce s historickými prameny, což opravdu není totéž," říká.

Autorka detektivní série Drak spí, Kroky vraha, Zlodějka příběhů, Dům na samotě, Sněžný měsíc, Ostrov šedých mnichů nebo Zmizela v mlze nový příběh zasadila do současnosti. Připomíná však okolnosti osidlování Sudet po roce 1945. Téma ji zaujalo při jízdách na Prachaticko s maminkou a babičkou.

"Maminka se dávala do řeči s lidmi, kteří ve vyprávění zmiňovali svůj původ. Slýchaly jsme příběhy z období, o kterém jsem nic nevěděla, o slovenské komunitě žijící v Rumunsku, která skončila v Sudetech. Už před více než deseti lety mě napadlo, že by to byl zajímavý příběh," líčí Michaela Klevisová.

Děj umístila do fiktivní obce Jelení Hora. "Nechtěla jsem, aby se v knize hledali místní lidé, postavy jsou vymyšlené stejně jako jejich osudy," podotýká.

Přestože se prosadila jako autorka detektivních příběhů, sama už žánr nesleduje. "Četla jsem detektivky do doby, než jsem je začala psát, pak jsem při čtení měla pocit, že pracuji, a nebyl to oddych. Také jsem se bála, aby mě to neovlivňovalo při mém psaní," popisuje. "Dokud jsem ještě takové knihy četla, dávala jsem přednost P. D. Jamesové před krutou severskou detektivkou," dodává.

V současné době jsou v žebříčku nejprodávanějších knih vedle Klevisové například tituly Karin Lednické, autorky dvou dílů Šikmého kostela, nebo Listopád od Aleny Mornštajnové. "Přeji jim dobré prodeje, je to důkaz, že lidé čtou a naše řemeslo má budoucnost," míní Klevisová.

V současné době má rozepsané další dvě knihy a doufá, že případné zhoršení pandemické situace nezabrání jejich dokončení.

"Kvůli jedné knize potřebuji chodit do archivů a obcházet dobové interiéry, abych nasála atmosféru. A také připravuji něco pro čtenáře, kteří mají rádi detektiva Josefa Bergmana," naznačuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy