Klevisová měla obavy, jak čtenáři přijmou román bez kriminální zápletky

ČTK ČTK
3. 9. 2021 15:18
Dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku Michaela Klevisová měla obavy, jak čtenáři přijmou její román Prokletý kraj.
Pětačtyřicetiletá Michaela Klevisová nový příběh zasadila do současnosti. Připomíná však okolnosti osidlování Sudet po roce 1945.
Pětačtyřicetiletá Michaela Klevisová nový příběh zasadila do současnosti. Připomíná však okolnosti osidlování Sudet po roce 1945. | Foto: ČTK

Novinka, která se na rozdíl od předchozích děl Klevisové obejde bez kriminální zápletky, se však po vydání dostala do čela žebříčku nejprodávanějších titulů v Česku. Detektivní motiv sice příběh obsahuje, schází však vyšetřování a hrdinou není policista. Próza vypráví o zločinu, který je jen katalyzátorem události, líčí Klevisová.

"Knížku bych měla s autogramiádou představit koncem září na knižním veletrhu. Čtenářům bych chtěla povídat zejména o tom, jak se liší práce autora detektivky a práce s historickými prameny, což opravdu není totéž," říká.

Autorka detektivní série Drak spí, Kroky vraha, Zlodějka příběhů, Dům na samotě, Sněžný měsíc, Ostrov šedých mnichů nebo Zmizela v mlze nový příběh zasadila do současnosti. Připomíná však okolnosti osidlování Sudet po roce 1945. Téma ji zaujalo při jízdách na Prachaticko s maminkou a babičkou.

"Maminka se dávala do řeči s lidmi, kteří ve vyprávění zmiňovali svůj původ. Slýchaly jsme příběhy z období, o kterém jsem nic nevěděla, o slovenské komunitě žijící v Rumunsku, která skončila v Sudetech. Už před více než deseti lety mě napadlo, že by to byl zajímavý příběh," líčí Michaela Klevisová.

Děj umístila do fiktivní obce Jelení Hora. "Nechtěla jsem, aby se v knize hledali místní lidé, postavy jsou vymyšlené stejně jako jejich osudy," podotýká.

Přestože se prosadila jako autorka detektivních příběhů, sama už žánr nesleduje. "Četla jsem detektivky do doby, než jsem je začala psát, pak jsem při čtení měla pocit, že pracuji, a nebyl to oddych. Také jsem se bála, aby mě to neovlivňovalo při mém psaní," popisuje. "Dokud jsem ještě takové knihy četla, dávala jsem přednost P. D. Jamesové před krutou severskou detektivkou," dodává.

V současné době jsou v žebříčku nejprodávanějších knih vedle Klevisové například tituly Karin Lednické, autorky dvou dílů Šikmého kostela, nebo Listopád od Aleny Mornštajnové. "Přeji jim dobré prodeje, je to důkaz, že lidé čtou a naše řemeslo má budoucnost," míní Klevisová.

V současné době má rozepsané další dvě knihy a doufá, že případné zhoršení pandemické situace nezabrání jejich dokončení.

"Kvůli jedné knize potřebuji chodit do archivů a obcházet dobové interiéry, abych nasála atmosféru. A také připravuji něco pro čtenáře, kteří mají rádi detektiva Josefa Bergmana," naznačuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy