Evropská unie vyznamenala spisovatele ze 14 zemí, předání cen se v Bruselu uskuteční v listopadu.
Cena je udílena od roku 2009, financuje ji unijní kulturní program. Každý rok je vybráno 11 až 12 zemí, které si sestaví vlastní komise. Ty vybírají nominované a nakonec i vítěze. Na Česko přišla řada po čtyřech letech. Mezi nominované porota kromě Faulerové zařadila Annu Bolavou za román Před povodní, Miřenku Čechovou s knihou Baletky, Matěje Hořavu coby autora povídkové sbírky Mezipřistání a Daniela Hradeckého s prozaickým triptychem Tři kapitoly.
Vítězný román Smrtholka, jejž vydal Torst, je druhou prózou jedenatřicetileté Faulerové. Debutovala v roce 2017 knihou Lapači prachu. Novinka vyprávěná v hypnotickém rytmu postupně odhaluje trauma hrdinky Máry, která se obtížně vyrovnává se smrtí v rodině.
"Do příběhu mladé dívky, která se vyrovnává s několika tragickými rodinnými událostmi, čtenář padá se samozřejmostí jízdy vlakem, která je tu určitým rámcem jinak neomezovaného proudu psaní jakožto proudu života," napsal o knize kritik Petr Fischer na serveru Aktuálně.cz.
Cílem Ceny Evropské unie za literaturu je zviditelnit talentované autory na mezinárodní scéně a zajistit vydání jejich děl v zahraničí. Ocenění je spojené s odměnou ve výši 5000 eur, v přepočtu asi 130 tisíc korun.
Roku 2011 se českým vítězem stal Tomáš Zmeškal s prózou Milostný dopis klínovým písmem, o tři roky později uspěl Jan Němec s Dějinami světla a naposledy v roce 2017 Bianca Bellová s románem Jezero.
Nominace na letošní Cenu Evropské unie za literaturu se částečně překrývaly s nominacemi na nejznámější české knižní ceny Magnesia Litera. Tam mohou Literu za prózu získat Faulerová, Hořava i Hradecký, tři autoři navržení také na unijní cenu.