Zemřel houslista Jan Talich starší, zakladatel Talichova kvarteta. Bylo mu 74 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2020 14:20
Ve věku 74 let zemřel 16. dubna houslista a violista Jan Talich, zakládající člen Talichova kvarteta a synovec slavného dirigenta Václava Talicha. Na facebooku o tom v úterý informoval jeho syn Jan Talich mladší. Poslední rozloučení s bývalým členem České filharmonie se uskuteční 27. dubna od 11:00 v Ústřední obřadní síni na Olšanech.
Talichovo kvarteto v sestavě z r. 1995. Zleva: první housle Petr Messireur, viola Jan Talich st., druhé housle Vladimír Bukač, violoncello Evžen Rattay.
Talichovo kvarteto v sestavě z r. 1995. Zleva: první housle Petr Messireur, viola Jan Talich st., druhé housle Vladimír Bukač, violoncello Evžen Rattay. | Foto: ČTK

"Můj otec byl jeden z nejlepších muzikantů, které jsem poznal," uvedl Jan Talich mladší. Ke kondolencím se na sociálních sítích přidali houslista Pavel Šporcl nebo klavírista Ivo Kahánek.

Jan Talich starší studoval mezi lety 1959 až 1966 na pražské konzervatoři hru na housle u Josefa Micky, v letech 1972 až 1975 byl ve hře na violu žákem Ladislava Černého. Ještě v průběhu studií roku 1964 založil Talichovo kvarteto, ve kterém působil nejprve jako první houslista, poté jako violista. Absolvoval s ním koncerty téměř po celém světě. Vedle toho byl zaměstnán v Hudebním studiu ministerstva kultury. Byl členem České filharmonie a sdružení komorních souborů Ardo. Věnoval se také sólové koncertní činnosti a vyučoval na mistrovských kurzech v Evropě, USA, Japonsku a v Austrálii.

Na přelomu tisíciletí Talichovo kvarteto prošlo generační obměnou, aktuálně působí ve složení Michal Kaňka, Roman Patočka, Radim Sedmidubský a syn zakladatele Jan Talich mladší. Soubor je považován za reprezentanta české kvartetní školy, o čemž svědčí účast na prestižních festivalech jako Pablo Casals Festival v Prades, Pražské jaro, Festival Europalia nebo Printemps des Arts v Monte Carlu, a vystoupení na světových pódiích v Carnegie Hall v New Yorku nebo londýnské Wigmore Hall.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy