Zemřel houslista Jan Talich starší, zakladatel Talichova kvarteta. Bylo mu 74 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2020 14:20
Ve věku 74 let zemřel 16. dubna houslista a violista Jan Talich, zakládající člen Talichova kvarteta a synovec slavného dirigenta Václava Talicha. Na facebooku o tom v úterý informoval jeho syn Jan Talich mladší. Poslední rozloučení s bývalým členem České filharmonie se uskuteční 27. dubna od 11:00 v Ústřední obřadní síni na Olšanech.
Talichovo kvarteto v sestavě z r. 1995. Zleva: první housle Petr Messireur, viola Jan Talich st., druhé housle Vladimír Bukač, violoncello Evžen Rattay.
Talichovo kvarteto v sestavě z r. 1995. Zleva: první housle Petr Messireur, viola Jan Talich st., druhé housle Vladimír Bukač, violoncello Evžen Rattay. | Foto: ČTK

"Můj otec byl jeden z nejlepších muzikantů, které jsem poznal," uvedl Jan Talich mladší. Ke kondolencím se na sociálních sítích přidali houslista Pavel Šporcl nebo klavírista Ivo Kahánek.

Jan Talich starší studoval mezi lety 1959 až 1966 na pražské konzervatoři hru na housle u Josefa Micky, v letech 1972 až 1975 byl ve hře na violu žákem Ladislava Černého. Ještě v průběhu studií roku 1964 založil Talichovo kvarteto, ve kterém působil nejprve jako první houslista, poté jako violista. Absolvoval s ním koncerty téměř po celém světě. Vedle toho byl zaměstnán v Hudebním studiu ministerstva kultury. Byl členem České filharmonie a sdružení komorních souborů Ardo. Věnoval se také sólové koncertní činnosti a vyučoval na mistrovských kurzech v Evropě, USA, Japonsku a v Austrálii.

Na přelomu tisíciletí Talichovo kvarteto prošlo generační obměnou, aktuálně působí ve složení Michal Kaňka, Roman Patočka, Radim Sedmidubský a syn zakladatele Jan Talich mladší. Soubor je považován za reprezentanta české kvartetní školy, o čemž svědčí účast na prestižních festivalech jako Pablo Casals Festival v Prades, Pražské jaro, Festival Europalia nebo Printemps des Arts v Monte Carlu, a vystoupení na světových pódiích v Carnegie Hall v New Yorku nebo londýnské Wigmore Hall.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy