V Paříži zemřel režisér Artemio Benki, autor českých dokumentů. Bylo mu 53 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2020 22:30
Po delší nemoci ve věku 53 let zemřel ve středu v Paříži francouzský režisér, dokumentarista a producent Artemio Benki, který od počátku 90. let žil a pracoval v Praze. Oznámil to ve čtvrtek režisérův spolupracovník Pavel Muller.
Francouzský režisér, dokumentarista a producent Artemio Benki (na snímku z loňského září) se v roce 1992 usadil v Praze.
Francouzský režisér, dokumentarista a producent Artemio Benki (na snímku z loňského září) se v roce 1992 usadil v Praze. | Foto: ČTK

Benkiho celovečerní dokument Sólo o osudech argentinského hudebníka, který se potýká s duševní nemocí, byl loni vyhlášen nejlepším českým dokumentem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Benki se narodil 21. dubna 1966 v Paříži, kde už ve třinácti letech začal pracovat pro rozhlas jako novinář. V osmnácti letech nastoupil do redakce časopisu L’Autre Journal, kde spolupracoval například se spisovatelkou, dramatičkou a režisérkou Marguerite Durasovou nebo spisovatelem a fotografem Hervém Guibertem.

V roce 1989 přijel poprvé do Prahy, aby pracoval na svém krátkém filmu o romských uprchlících. V roce 1992 se v Praze usadil a o dva roky později tu založil produkční společnost Sirena Film. Jako režisér natočil několik krátkých filmů, například My Land či Ostrov na střeše, podílel se na povídkových filmech Měsíční údolí a Praha očima… Jako producent pracoval na řadě zahraničních filmů natáčených v Česku, například Královská aféra, Marguerite či Personal Shopper. Založil také distribuční společnost Artcam, přinášející do českých kin nezávislou zahraniční i českou produkci. Jako herec si zahrál ve filmu Knoflíkáři režiséra Petra Zelenky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy