Zemřel chilský spisovatel Luis Sepúlveda, bylo mu 70 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2020 17:38
Ve Španělsku ve čtvrtek zemřel chilský spisovatel Luis Sepúlveda, podlehl nemoci covid-19 ve věku 70 let. Informoval o tom deník El País. Řada knih tohoto autora vyšla i v češtině.
Chilský spisovatel Luis Sepúlveda na archivním snímku ze září 2017.
Chilský spisovatel Luis Sepúlveda na archivním snímku ze září 2017. | Foto: ČTK

Sepúlveda, který žil dlouhodobě ve Španělsku, byl hospitalizován koncem února ve španělském Oviedu se zápalem plic. Posléze se u něj potvrdil koronavirus. V nemocnici tehdy skončila s horečkou i Sepúlvedova šestašedesátiletá manželka, u níž testy koronavirus neprokázaly.

Chilský spisovatel se podle dřívějších zpráv místních médií mohl nakazit na literárním festivalu v portugalském městě Póvoa de Varzim, jehož se účastnili autoři z různých zemí.

Luis Sepúlveda se narodil v Chile 4. října 1949. Byl autorem více než dvacítky románu a cestopisů. Z vlasti byl nucen uprchnout před represemi diktatury Augusta Pinocheta, během níž byl dva a půl roku vězněn. Propuštěn byl na nátlak Amnesty International.

Česky vyšly například jeho novela Stařec, který četl milostné romány, Deník sentimentálního zabijáka, Patagonský expres, Stín někdejšího času a román Sbohem, pampo.

Sepúlveda také několikrát navštívil Českou republiku.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy