Zemřel chilský spisovatel Luis Sepúlveda, bylo mu 70 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2020 17:38
Ve Španělsku ve čtvrtek zemřel chilský spisovatel Luis Sepúlveda, podlehl nemoci covid-19 ve věku 70 let. Informoval o tom deník El País. Řada knih tohoto autora vyšla i v češtině.
Chilský spisovatel Luis Sepúlveda na archivním snímku ze září 2017.
Chilský spisovatel Luis Sepúlveda na archivním snímku ze září 2017. | Foto: ČTK

Sepúlveda, který žil dlouhodobě ve Španělsku, byl hospitalizován koncem února ve španělském Oviedu se zápalem plic. Posléze se u něj potvrdil koronavirus. V nemocnici tehdy skončila s horečkou i Sepúlvedova šestašedesátiletá manželka, u níž testy koronavirus neprokázaly.

Chilský spisovatel se podle dřívějších zpráv místních médií mohl nakazit na literárním festivalu v portugalském městě Póvoa de Varzim, jehož se účastnili autoři z různých zemí.

Luis Sepúlveda se narodil v Chile 4. října 1949. Byl autorem více než dvacítky románu a cestopisů. Z vlasti byl nucen uprchnout před represemi diktatury Augusta Pinocheta, během níž byl dva a půl roku vězněn. Propuštěn byl na nátlak Amnesty International.

Česky vyšly například jeho novela Stařec, který četl milostné romány, Deník sentimentálního zabijáka, Patagonský expres, Stín někdejšího času a román Sbohem, pampo.

Sepúlveda také několikrát navštívil Českou republiku.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy