Poznejte současné české skladatele. Pražské jaro uvede očekávané premiéry

Kultura Kultura
17. 5. 2018 9:38
Letošní ročník festivalu Pražské jaro připomíná sté výročí české státnosti. U této příležitosti se dramaturgie ohlíží za díly významných českých i slovenských autorů 20. století, zároveň je ale v programu víc soudobé hudby než v posledních letech. Během následujících dvou týdnů na Pražském jaru zazní deset světových či českých premiér včetně očekávaných novinek Ondřeje Adámka, Michala Nejtka či Luboše Mrkvičky.
Kompozici Luboše Mrkvičky na Pražském jaru provedl soubor Klangforum Wien. | Video: Pražské jaro

Luboš Mrkvička: For Large Ensemble, Part D

Světová premiéra, zahraje ansámbl Klangforum Wien, Studio Hrdinů, 21. května

"Skladby, které komponuji, jsou natolik ryze hudební, že je problematické spojovat je s konkrétní inspirací," předstírá letos čtyřicetiletý Luboš Mrkvička, jehož neutrálně pojmenovaný cyklus For Large Ensemble − tedy Pro velký soubor − na letošním Pražském jaru doputuje k části D.

Předchozí části vznikly před třemi lety pro pražský Orchestr Berg a vloni pro Brno Contemporary Orchestra.

Mrkvičkovu zatím poslední kompozici na přání Pražského jara provede přední současné těleso specializované na soudobou hudbu Klangforum Wien. "Vnímám ho jako jeden z nejšpičkovějších souborů na tento typ hudby, takových je po Evropě málo," podotýká autor.

"Předpokládám, že to bylo především napětí mezi moji potřebou hudbu vnímat jako jednolitý fenomén a až fyzickým potěšením z hudebního detailu, které mě asi před jedenácti lety dovedlo k prostému rozhodnutí: své skladby budu označovat jednoduše pořadovými písmeny," vysvětluje Mrkvička.

Každá skladba, respektive písmeno, tedy pro něj znamená rozvinutí nějakého hudebního nápadu v souvislosti s harmonií, dynamikou, rychlostí, hustotou, texturou či polohou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy