Poznejte současné české skladatele. Pražské jaro uvede očekávané premiéry

Kultura Kultura
17. 5. 2018 9:38
Letošní ročník festivalu Pražské jaro připomíná sté výročí české státnosti. U této příležitosti se dramaturgie ohlíží za díly významných českých i slovenských autorů 20. století, zároveň je ale v programu víc soudobé hudby než v posledních letech. Během následujících dvou týdnů na Pražském jaru zazní deset světových či českých premiér včetně očekávaných novinek Ondřeje Adámka, Michala Nejtka či Luboše Mrkvičky.

Zkoušíme na premiéru hobojového koncertu Jiřího Gemrota, která se koná zítra a pozítří v Obecním domě! Hraje Vilém Veverka a diriguje Tomáš Netopil. Přijďte!

Zveřejnil(a) Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK dne NaN. undefined NaN

Jiří Gemrot: Žalozpěv pro vojenské sekretářky

Světová premiéra, uvede vokální ansámbl Martinů Voices, Španělská synagoga, 20. května

Další festivalová premiéra se uskuteční v neděli, kdy ve Španělské synagoze zazní novinka jedenašedesátiletého Jiřího Gemrota.

Ten komponuje od 80. let minulého století, kdy vytvořil Letní studie pro Pražské saxofonové kvarteto nebo kompozici Bukolika pro Stamicovo kvarteto. Naposledy letos v lednu mu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahrál Koncert pro hoboj a orchestr, sólistou byl Vilém Veverka.

Gemrotova nová skladba, za jejíž objednávkou rovněž stojí bostonská nadace Terezín Music Foundation, vznikla na text Jiřího Dědečka jménem Žalozpěv pro vojenské sekretářky.

Vokální ansámbl Martinů Voices povede Lukáš Vasilek, během večera v českých premiérách zazní ještě kompozice mladé izraelské skladatelky Sivan Eldarové a Američana Erica Whitacra.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy