Předkové řešili totéž, jen v jiných kulisách. Brněnská opera uvádí Veselou vdovu

Předkové řešili totéž, jen v jiných kulisách. Brněnská opera uvádí Veselou vdovu
Ondřej Koplík jako Camille, hrabě de Rosillon a Doubravka Součková v roli Valencienne.
Pavel Čeněk Vaculík jako sekretář ambasády Njegus.
Martin Veselý v roli sekretáře ambasády Njeguse a Jiří Hájek coby hrabě Danilo.
Pavel Čeněk Vaculík jako sekretář ambasády Njegus a Jan Šťáva coby baron Mirko Zeta.
Foto: Marek Olbrzymek
ČTK Kultura ČTK, Kultura
29. 1. 2023 14:11
Příběh bohaté ženy, kterou chce její okolí takticky provdat, se po třech desítkách let vrací na brněnské jeviště. Operetu Veselá vdova, nejznámější dílo rakouského skladatele Franze Lehára, uvede tamní Národní divadlo v pátek 3. února. "Děj je romantický a plný vtipných zápletek," avizuje dramaturgyně Patricie Částková.

O mladou vdovu Hannu Glawari se uchází mnoho nápadníků. Velvyslanec malého fiktivního knížectví Pontevedro však dostane pokyn zařídit, aby její miliony nezmizely v cizí zemi. Z rozhodnutí vlády si má vdova vzít toho pravého. "Tedy pravého z pohledu ekonomiky knížectví. Úkolem je pověřen hrabě Danilo, jenže velvyslanec netuší, že ten už má s Hannou svou milostnou historii," líčí dramaturgyně.

Podle režisérky Magdaleny Švecové je každá opereta zajímavá tím, že neobsahuje jen jednu složku, ale spojuje zpěv, mluvené slovo, tanec i výtvarné umění. "To všechno se snažíme naplnit, aby opereta zůstala operetou. Na druhou stranu jsme si dovolili i ten koncept trochu převést do současnější optiky," říká.

Švecová režíruje Veselou vdovu v tandemu s choreografem Martinem Packem. Podle něj mají podobný vkus i smysl pro humor, což je v operetě důležité. Při přípravě vycházeli mimo jiné z francouzských a italských komedií nebo němých grotesek.

"Pro mě je na Veselé vdově nejcennější, že řeší problémy, které jsou stále aktuální. Lidé se pořád berou z lásky i pro peníze. A jejich láska je také někdy neopětovaná. Je dobré si uvědomit, že naši předkové řešili to samé, jen v jiných kulisách," uvedl Pacek na besedě s diváky.

Důležitý obrazový i významový prvek inscenace představují kolotoče. "Chtěli jsme zkombinovat Vídeň, kde opereta vznikla, a Paříž, kde se odehrává. A průsečíkem byly právě francouzské kolotoče. Navíc lidské vztahy jsou také na takovém pomyslném kolotoči," objasňuje Švecová.

Role vdovy Hanny Glawari se stane první operetní zkušeností pěvkyně Veroniky Rovné, která alternuje s Janou Šrejmou Kačírkovou. Hlavní ženskou roli spolu sdílejí také v La traviatě. Jiří Hájek s Romanem Hozou zpívají hraběte Danila, jako baron Mirko Zeta se představí Jan Šťáva s Jiřím Sulženkem.

Veselou vdovu v Brně hudebně nastudoval dirigent Jakub Klecker, členy inscenačního týmu jsou také výtvarníci Zuzana Přidalová a David Janošek.

Dílo mělo světovou premiéru v roce 1905. Pátá a nejslavnější z osmadvaceti operet Franze Lehára mnohokrát zdobila i repertoár operních hvězd včetně známé nahrávky Elizabethy Schwarzkopfové z roku 1953.

Před osmi lety její inscenaci se slavnou Renée Flemingovou v hlavní roli přenášela do českých kin newyorská Metropolitní opera. "Kdo z našinců si potrpí na regionální hrdost, mohl snad být spokojený i s tím, že pražský konzervatorista a Fibichův žák, česky mluvící Franz Lehár, repertoárově pomohl - přinejmenším ekonomicky - jednomu slavnému divadelnímu domu," napsal tehdy kritik Jiří Černý. Záznam je k vidění na webu Met.

Opereta v repertoáru Národního divadla Brno nahradí Polskou krev od Oskara Nedbala, naposledy uvedenou na Silvestra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Čistý zisk ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy korun

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) loni meziročně stoupl na víc než dvojnásobek, dosáhl 131,6 miliardy korun. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Dosud nejvyšší čistý zisk, 51,9 miliardy korun, měla firma v roce 2009.

"Dosažený zisk za rok 2022 indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by mezi akcionáře bylo rozděleno 63 miliard korun. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 44 miliard Kč," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Navíc odvede státu, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií, nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30 až 40 miliard korun a dále 26 až 30 miliard korun z titulu běžné daně z příjmů. Celkem tedy ČEZ letos odvede státu více než 100 miliard korun, shrnul Beneš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy