Dokud je tu virus, nehrajeme. Metropolitní opera zrušila celou sezonu

ČTK Reuters ČTK, Reuters, AP
24. 9. 2020 10:31
Slavná Metropolitní opera v New Yorku vynechá celou nadcházející sezonu. Zůstane tak zavřená až do září 2021, informuje agentura Reuters.
Metropolitní opera v New Yorku vynechá celou sezonu.
Metropolitní opera v New Yorku vynechá celou sezonu. | Foto: Shutterstock

Vedení se rozhodlo nevrátit k původní aktivitě, dokud bude koronavirus představovat nebezpečí. Metropolitní opera se sálem pro 3800 diváků obvykle uvede 200 představení v jedné sezoně, ročně přivítá téměř 800 tisíc lidí. Desítky tisíc Čechů její představení sledují v sobotních přenosech do kin.

"Kvůli stovkám účinkujících, kteří zkoušejí v uzavřených prostorách, a kvůli našemu širokému publiku jsme se rozhodli nevrátit k původní činnosti, dokud nebude široce používaná vakcína, nevznikne kolektivní imunita a nebude zrušena nutnost nosit roušku a omezovat sociální kontakt," stojí v prohlášení.

Je to poprvé ve 140leté historii Met, kdy instituce vynechá celou sezonu, dodává agentura AP. Původně hodlala Met sezonu jen zkrátit a místo září začít až 31. prosince. Podle ředitele Petera Gelba zatím instituce od začátku pandemie přišla o 154 milionů dolarů, v přepočtu 3,5 miliardy korun.

Na podzim 2021 chce Met zahájit sezonu operou Fire Shut Up in My Bones (Oheň uzavřen v mých kostech), jejíž název odkazuje na biblickou knihu Jeremiáš. Dílo od jazzového trumpetisty Terence Blancharda bude první operou od černošského autora uvedenou v Met.

Blanchardova práce měla premiéru vloni v americkém St. Louis. "V téhle pauze jsme zažili různé tragédie, nejen úmrtí lidí na koronavirus, ale samozřejmě také policejní brutalitu a vše s tím související. Teď je čas si sednout a reflektovat," říká dvaašedesátiletý Blanchard, podle nějž "spousta lidí začíná řešit problémy, kterým se dřív vyhýbali nebo o které se nezajímali," a současná rasová situace v USA "čím dál víc lidem otevírá oči".

Blancharda zná jako jazzového hudebníka i české publikum, v minulosti vystoupil v pražském klubu Jazz Dock, brněnském Sono Centru, olomouckém klubu Jazz Tibet nebo na festivalu Prague Proms. V Česku s orchestrem Filmharmonic natočil hudbu k válečnému filmu Stíhači Red Tails režiséra Anthonyho Hemingwaye.

Operu Fire Shut Up in My Bones bude v Met dirigovat Yannick Nézet-Séguin, který měl v právě zrušené sezoně nastoupit jako nový stálý hudební ředitel instituce.

Divadla na Broadwayi, která patří mezi největší newyorské turistické atrakce, by podle provozovatelů měla znovu otevřít v lednu 2021.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy