Dokud je tu virus, nehrajeme. Metropolitní opera zrušila celou sezonu

ČTK Reuters ČTK, Reuters, AP
24. 9. 2020 10:31
Slavná Metropolitní opera v New Yorku vynechá celou nadcházející sezonu. Zůstane tak zavřená až do září 2021, informuje agentura Reuters.
Metropolitní opera v New Yorku vynechá celou sezonu.
Metropolitní opera v New Yorku vynechá celou sezonu. | Foto: Shutterstock

Vedení se rozhodlo nevrátit k původní aktivitě, dokud bude koronavirus představovat nebezpečí. Metropolitní opera se sálem pro 3800 diváků obvykle uvede 200 představení v jedné sezoně, ročně přivítá téměř 800 tisíc lidí. Desítky tisíc Čechů její představení sledují v sobotních přenosech do kin.

"Kvůli stovkám účinkujících, kteří zkoušejí v uzavřených prostorách, a kvůli našemu širokému publiku jsme se rozhodli nevrátit k původní činnosti, dokud nebude široce používaná vakcína, nevznikne kolektivní imunita a nebude zrušena nutnost nosit roušku a omezovat sociální kontakt," stojí v prohlášení.

Je to poprvé ve 140leté historii Met, kdy instituce vynechá celou sezonu, dodává agentura AP. Původně hodlala Met sezonu jen zkrátit a místo září začít až 31. prosince. Podle ředitele Petera Gelba zatím instituce od začátku pandemie přišla o 154 milionů dolarů, v přepočtu 3,5 miliardy korun.

Na podzim 2021 chce Met zahájit sezonu operou Fire Shut Up in My Bones (Oheň uzavřen v mých kostech), jejíž název odkazuje na biblickou knihu Jeremiáš. Dílo od jazzového trumpetisty Terence Blancharda bude první operou od černošského autora uvedenou v Met.

Blanchardova práce měla premiéru vloni v americkém St. Louis. "V téhle pauze jsme zažili různé tragédie, nejen úmrtí lidí na koronavirus, ale samozřejmě také policejní brutalitu a vše s tím související. Teď je čas si sednout a reflektovat," říká dvaašedesátiletý Blanchard, podle nějž "spousta lidí začíná řešit problémy, kterým se dřív vyhýbali nebo o které se nezajímali," a současná rasová situace v USA "čím dál víc lidem otevírá oči".

Blancharda zná jako jazzového hudebníka i české publikum, v minulosti vystoupil v pražském klubu Jazz Dock, brněnském Sono Centru, olomouckém klubu Jazz Tibet nebo na festivalu Prague Proms. V Česku s orchestrem Filmharmonic natočil hudbu k válečnému filmu Stíhači Red Tails režiséra Anthonyho Hemingwaye.

Operu Fire Shut Up in My Bones bude v Met dirigovat Yannick Nézet-Séguin, který měl v právě zrušené sezoně nastoupit jako nový stálý hudební ředitel instituce.

Divadla na Broadwayi, která patří mezi největší newyorské turistické atrakce, by podle provozovatelů měla znovu otevřít v lednu 2021.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy