Moravská filharmonie slaví, sezonu začne Keprtovou světovou premiérou

ČTK ČTK
23. 9. 2020 14:29
Světovou premiérou tento čtvrtek zahájí jubilejní 75. sezonu Moravská filharmonie Olomouc. Půjde o skladbu olomouckého rodáka Marka Keprta, kterou si těleso pro tuto příležitost objednalo. Zazní v koncertním sále Reduty.
Skladatel Marek Keprt na festivalu MusicOlomouc.
Skladatel Marek Keprt na festivalu MusicOlomouc. | Foto: www.marekkeprt.com

V duchu oslav jubilejního výročí se ponese celá nadcházející sezona v Olomouci. Posluchači se mohou těšit například na novou koncertní řadu C, nového hlavního hostujícího dirigenta, Švýcara Christiana Knüsela, či sedm premiér.

Zahajovací koncert povede šéfdirigent Jakub Klecker, sólistou večera bude jeden z nejúspěšnějších českých klavíristů současnosti Ivo Kahánek. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

"Dílo s názvem Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění - akustický chvějíř k 75. výročí založení Moravské filharmonie Olomouc využívá dle slov autora specifickou prostorovou dispozici Reduty a v nástrojích obzvlášť vyzdvihuje sekci žesťů," popisuje mluvčí filharmonie Andrea Pitronová.

Pro šestačtyřicetiletého Marka Keprta je to v krátké době druhá světová premiéra, koncem minulého měsíce festival New Opera Days Ostrava uvedl jeho operu Hibiki, Hibiki, vzhmoť.

20. října bude mít Keprt ještě světovou premiéru díla nazvaného V zásněží úzpytu motýli nedokvétají na festivalu MusicOlomouc, 12. října pak další jeho zbrusu novou skladbu v pražském sále Dox+ uvede Orchestr Berg. Keprt je známý zálibou ve slovních hříčkách. "Rád si hraji se slovy, baví mě zvukomalba a její kombinace, stejně jako vzájemné interakce s hudbou," řekl minulý měsíc pro Aktuálně.cz.

V průběhu zahajovacího večera 75. sezony Moravské filharmonie Olomouc dále zazní skladby Bohuslava Martinů, v nichž se představí klavírista Ivo Kahánek, či dílo Antonína Dvořáka, jehož tvorbu orchestr připomíná po celou dobu existence - zejména kvůli Dvořákovu spojení s Olomoucí.

"Uvádění děl tohoto světově nejznámějšího českého hudebního skladatele Moravskou filharmonií dnes tvoří již určitou tradici. Na zahajovacím koncertě tentokrát zazní pět částí z cyklu Legendy. Jednotlivé skladby se vyznačují výpravnou poetikou, někteří znalci Dvořákova díla uvádějí, že jsou inspirovány baladami K. J. Erbena," doplňuje mluvčí.

Večer uzavře symbolická vzpomínka na začátky Moravské filharmonie, které byly spjaty s působením Iši Krejčího, významné osobnosti z doby poválečné Olomouce. Jeho Serenádu pro orchestr uvedl orchestr poprvé ve světové premiéře 27. května 1952. Nyní touto skladbou svůj první koncert letošní sezony uzavře.

Moravská filharmonie Olomouc, jejíž první vystoupení se konalo 8. září 1945, patří k nejstarším českým symfonickým orchestrům. Zaměřuje se na světové tvůrce 19. a 20. století i na soudobou českou a zahraniční tvorbu. V nadcházející sezoně se publiku představí sólisté jako Ivan Ženatý, Václav Hudeček či Eva Garajová s Mariánem Lapšanským, ale také výjimeční mladí interpreti.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy