Moravská filharmonie slaví, sezonu začne Keprtovou světovou premiérou

ČTK ČTK
23. 9. 2020 14:29
Světovou premiérou tento čtvrtek zahájí jubilejní 75. sezonu Moravská filharmonie Olomouc. Půjde o skladbu olomouckého rodáka Marka Keprta, kterou si těleso pro tuto příležitost objednalo. Zazní v koncertním sále Reduty.
Skladatel Marek Keprt na festivalu MusicOlomouc.
Skladatel Marek Keprt na festivalu MusicOlomouc. | Foto: www.marekkeprt.com

V duchu oslav jubilejního výročí se ponese celá nadcházející sezona v Olomouci. Posluchači se mohou těšit například na novou koncertní řadu C, nového hlavního hostujícího dirigenta, Švýcara Christiana Knüsela, či sedm premiér.

Zahajovací koncert povede šéfdirigent Jakub Klecker, sólistou večera bude jeden z nejúspěšnějších českých klavíristů současnosti Ivo Kahánek. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

"Dílo s názvem Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění - akustický chvějíř k 75. výročí založení Moravské filharmonie Olomouc využívá dle slov autora specifickou prostorovou dispozici Reduty a v nástrojích obzvlášť vyzdvihuje sekci žesťů," popisuje mluvčí filharmonie Andrea Pitronová.

Pro šestačtyřicetiletého Marka Keprta je to v krátké době druhá světová premiéra, koncem minulého měsíce festival New Opera Days Ostrava uvedl jeho operu Hibiki, Hibiki, vzhmoť.

20. října bude mít Keprt ještě světovou premiéru díla nazvaného V zásněží úzpytu motýli nedokvétají na festivalu MusicOlomouc, 12. října pak další jeho zbrusu novou skladbu v pražském sále Dox+ uvede Orchestr Berg. Keprt je známý zálibou ve slovních hříčkách. "Rád si hraji se slovy, baví mě zvukomalba a její kombinace, stejně jako vzájemné interakce s hudbou," řekl minulý měsíc pro Aktuálně.cz.

V průběhu zahajovacího večera 75. sezony Moravské filharmonie Olomouc dále zazní skladby Bohuslava Martinů, v nichž se představí klavírista Ivo Kahánek, či dílo Antonína Dvořáka, jehož tvorbu orchestr připomíná po celou dobu existence - zejména kvůli Dvořákovu spojení s Olomoucí.

"Uvádění děl tohoto světově nejznámějšího českého hudebního skladatele Moravskou filharmonií dnes tvoří již určitou tradici. Na zahajovacím koncertě tentokrát zazní pět částí z cyklu Legendy. Jednotlivé skladby se vyznačují výpravnou poetikou, někteří znalci Dvořákova díla uvádějí, že jsou inspirovány baladami K. J. Erbena," doplňuje mluvčí.

Večer uzavře symbolická vzpomínka na začátky Moravské filharmonie, které byly spjaty s působením Iši Krejčího, významné osobnosti z doby poválečné Olomouce. Jeho Serenádu pro orchestr uvedl orchestr poprvé ve světové premiéře 27. května 1952. Nyní touto skladbou svůj první koncert letošní sezony uzavře.

Moravská filharmonie Olomouc, jejíž první vystoupení se konalo 8. září 1945, patří k nejstarším českým symfonickým orchestrům. Zaměřuje se na světové tvůrce 19. a 20. století i na soudobou českou a zahraniční tvorbu. V nadcházející sezoně se publiku představí sólisté jako Ivan Ženatý, Václav Hudeček či Eva Garajová s Mariánem Lapšanským, ale také výjimeční mladí interpreti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy