Recenze: Hrůša Sukovi pomohl. Festival uvedl málo hranou symfonii Dvořákova žáka

Recenze: Hrůša Sukovi pomohl. Festival uvedl málo hranou symfonii Dvořákova žáka
Snímek ze čtvrtečního koncertu České filharmonie na Dvořákově Praze.
Beethovenův Klavírní koncert č. 4 G dur zahrál Martin Kasík.
Beethovenův Klavírní koncert č. 4 G dur zahrál Martin Kasík.
Beethovenův Klavírní koncert č. 4 G dur zahrál Martin Kasík.
Foto: Petra Hajská
Dita Hradecká Dita Hradecká
11. 9. 2020 11:35
Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se ve čtvrtek večer potkali Ludwig van Beethoven a Josef Suk. Návštěvníkům festivalu Dvořákova Praha se dostalo známého a oblíbeného Koncertu č. 4 G dur v podání třiačtyřicetiletého Martina Kasíka a neznámé, protože takřka neuváděné Symfonie č. 1 E dur Josefa Suka. Českou filharmonii dirigoval Jakub Hrůša.

Beethovenův čtvrtý klavírní koncert je podivuhodné dílo od samého začátku, kdy skladatel místo obvyklé předehry orchestru nechává zahájit dílo tichými akordy sólového klavíru. Ty v Kasíkově podání zněly slibně, pianista měl velmi nosný tón.

První věta se odehrávala v pomalejším tempu, kdy sice vynikly všechny artikulační nuance v klavíru a lyrické fráze, také se ale často ztrácelo vnitřní napětí, jaké v nejlepších kreacích nepoleví ani na moment. Souhra, která je u tohoto koncertu kvůli častému střídání temp svízelná, se orchestru dařila - hlavně ve druhé větě a v přechodu na třetí.

Přestože technicky nešlo souhře nic vytknout, nezdálo se, že by těleso odvedlo víc než doprovod; role komorního partnera, jak to partitura vyžaduje, tentokrát zůstala nenaplněná.

V plném počtu se pak Česká filharmonie sešla k provedení Symfonie č. 1 E dur Josefa Suka. Dvořákův žák a pozdější zeť, který žil v letech 1874 až 1935, ji zkomponoval jako třiadvacetiletý. Autorovo mládí však prozradí pouze neutuchající elán, který z ní vyzařuje a který dirigent Jakub Hrůša s hráči bezprostředně tlumočil.

V tradici symfonické hudby pozdního 19. století najdeme skladby, kde je forma a gesto víc než obsah, to ale u Suka neplatí. Nápady, melodie a rytmické myšlenky se mu jen hrnuly a je podivuhodné, jak dobře je vtěsnal do formy symfonie. Dvořák musel být na svého žáka hrdý.

Jakub Hrůša, pro nějž je Suk srdečním autorem, svou interpretací dílu hodně pomohl. A i když tato symfonie je a na pódiích zřejmě nadále zůstane raritou, stojí za to si ji připomínat.

Na festivalu Dvořákova Praha, který je definován jako pocta tomuto skladateli, se nechodí za progresivní dramaturgií. Přesto jednoho napadá, jestli by se místo neustálého otáčení do minulosti občas nedalo pohlédnout i opačným směrem. "Splácet dluh" dávno mrtvým skladatelům je chvályhodné, ale máme zde spoustu mladých, zajímavých autorů a autorek, jejichž díla za 100 let nebude možné objevit, pokud nevzniknou.

Česká filharmonie

Jakub Hrůša - dirigent
Martin Kasík - klavír
(Koncert byl součástí festivalu Dvořákova Praha)
Rudolfinum, Praha, 10. září.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy