Orchestr PKF zahraje na Tchaj-wanu, Čína ruší nákup klavírů Petrof za pět milionů

ČTK ČTK
4. 9. 2020 16:36
Na Tchaj-wanu v říjnu 2021 vystoupí český orchestr PKF - Prague Philharmonia. Jeho ředitelka Kateřina Kalistová to domluvila tento týden při návštěvě ostrovní země, kde doprovází českého předsedu Senátu Miloše Vystrčila z ODS.
Zuzana Ceralová Petrofová, majitelka výrobce klavírů a pianin Petrof.
Zuzana Ceralová Petrofová, majitelka výrobce klavírů a pianin Petrof. | Foto: Honza Mudra

PKF zahájí asijské koncertní turné příští rok v Japonsku, poté se představí v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu, konkrétně v metropoli Tchaj-pej a dvou dalších městech. "Zazní mimo jiné předehra k Prodané nevěstě nebo Dvořákova Novosvětská. Pomoc přislíbili i kolegové z Tchajpejského symfonického orchestru," uvedl na Twitteru orchestr.

Ten měl loni na podzim vystoupit v Číně. Koncerty ale byly zrušeny poté, co pražský primátor Zdeněk Hřib za pirátskou stranu pronesl několik kritických výroků na adresu Pekingu ve snaze revidovat politickou doložku vzájemné smlouvy o spolupráci obou měst. Čínské úřady na to zareagovaly zrušením koncertů a vystoupení souborů, které měly ve svém názvu slovo "pražský".

Čína tehdy chtěla povolit turné PKF jen pod podmínkou, že orchestr zkritizuje vedení Prahy. To filharmonici odmítli. Primátor Hřib následně slíbil, že se česká metropole pokusí souborům zajistit jiná vystoupení, konkrétně třeba právě na Tchaj-wanu.

O možnosti koncertovat na Tchaj-wanu začal jednat ještě bývalý ředitel souboru Radim Otépka, když navštívil tchajwanské zastoupení v Praze. Otépku ve funkci letos v únoru nahradila Kateřina Kalistová, která předtím roky působila jako náměstkyně ministra kultury. Smlouvu na turné PKF po Tchaj-wanu ředitelka teprve podepíše.

Primátor Hřib v pátek také uvedl, že do Tchaj-peje z Prahy dorazí výstava děl Alfonse Muchy.

Zřejmě v souvislosti s návštěvou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), jejíž je Hřib součástí, naopak Čína zrušila pětimilionovou zakázku na dodávku hudebních nástrojů od předního českého výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové. Oznámila to prezidentka a majitelka firmy Zuzana Ceralová Petrofová.

Podle ní čínský obchodní partner z Pekingu s odkazem na Vystrčilovu návštěvu oznámil, že zatím neodebere již dohodnutou zásilku v hodnotě 200 tisíc eur, což je v přepočtu 5,3 milionu korun.

"Odběratel pro Peking a okolí nám napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce dát sankce na Českou republiku a její zboží a že on nemá na to, aby platil pokuty. Poprosil nás o pozastavení dodávky," popisuje Ceralová Petrofová. Expedici nástrojů již měl Petrof připravenou. Vysvětlení vztahů mezi Českem a Čínou po výrobci klavírů žádal největší obchodní partner Petrofu v Číně z města Ning-po.

Podle prezidentky Petrofu teď dealeři vyčkávají, jak situace dopadne, česko-čínské vztahy jsou pro ně nepřehledné a politická gesta nechápou. "Nevědí, zda jsme jejich přátelé, či nepřátelé. Mrzí mě, že naše diplomacie se neumí sjednotit a my to poté odnášíme. Je to pro nás nepříjemné," říká Zuzana Ceralová Petrofová.

Pro její firmu je čínský trh s podílem kolem 35 procent klíčovým odbytištěm. Petrof přímo vyrábí piana v Číně také pod jinými značkami, vloni to bylo téměř 6000 nástrojů. To vše by zhoršení vztahů mezi Českem a Čínou mohlo ohrozit.

Petrof nyní ani neví, zda se na konci října opět zúčastní nejvýznamnějšího mezinárodního veletrhu hudebních nástrojů v Šanghaji. "Vůbec nevíme, zda tam budeme vystavovat, zda dostaneme víza," dodává Ceralová Petrofová.

Letošní hospodaření její firmy poznamenala pandemie koronaviru. Původní plán prodat nástroje za zhruba 290 milionů korun se nenaplní. V květnu podnik odhadoval pokles proti plánu o 40 až 50 procent, nyní očekává snížení asi o pětinu na úroveň 230 milionů korun. Pokles umenšily dobré prodeje v Česku, Evropě a Rusku. V červenci se začala zotavovat i poptávka v Číně.

Loni Petrof, jehož historie sahá do roku 1864, zažil dobrý rok. Společnost meziročně zvedla tržby o devět procent na 310 milionů korun, což byl nejlepší výsledek za posledních 11 let. Čistý zisk činil 11 milionů korun.

Návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu tvrdě kritizovala Čína, která ostrovní zemi považuje za svou odštěpeneckou provincii. Čínský ministr zahraničí Wang I vzkázal, že český druhý nejvyšší ústavní činitel "zaplatí vysokou cenu" za porušení principu jedné Číny. Vystrčil odmítl, že by porušil dohody mezi Českem a Čínou.

O tom, že návštěva Tchaj-wanu ublíží obchodním vztahům mezi českými a čínskými firmami, se zmiňoval již dopis, který zřejmě čínská ambasáda předala Pražskému hradu a adresovala jej Vystrčilově předchůdci Jaroslavu Kuberovi, také z ODS.

Kancelář prezidenta hrozby podpořila vlastním přípisem a dopis předala Kuberovi v polovině ledna na novoročním obědě. Krátce nato předseda Senátu Kubera zemřel, ve funkci ho nahradil Vystrčil. Mezi firmy, které mohou na zlepšení vztahů mezi Českem a Tchaj-wanem doplatit, autoři dopisu zařadili Škodu Auto, Home Credit Group nebo právě výrobce klavírů Petrof.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy