John Lennon je kapitánem žluté ponorky na Sísově tapiserii

ČTK ČTK
31. 7. 2015 9:25
Dílo k poctě někdejšího lídra kapely The Beatles bylo odhaleno u příležitosti 40. výročí dne, kdy rodák z britského Liverpoolu získal americké občanství.
Tapiserie českého výtvarníka žijícího ve Spojených státech Petra Síse.
Tapiserie českého výtvarníka žijícího ve Spojených státech Petra Síse. | Foto: ČTK

New York – Newyorský Manhattan jako žlutá ponorka a John Lennon coby kapitán zdravící kolemjdoucí mírovým gestem. Tak vypadá tapiserie českého výtvarníka žijícího ve Spojených státech Petra Síse, kterou ve středu odhalila někdejší Lennonova manželka Yoko Ono, doprovázená zpěvákem skupiny U2 Bonem a dalšími umělci.

"Toto je pro rodinu velmi šťastný okamžik," prohlásila podle agentury AP vdova po Lennonovi během slavnostního odhalování díla, které by se podle ní líbilo všem členům legendární skupiny. The Beatles se rozpadli krátce poté, co se Yoko Ono seznámila s Lennonem.

Dílo bude vystaveno v Národním muzeu imigrace na newyorském ostrově Ellis a má připomínat těžký úděl přistěhovalců, kteří hledají nový život v USA. "John musel bojovat, aby se sem dostal," připomněla Yoko Ono strasti, kterými slavný hudebník prošel na počátku 70. let, kdy úřady několikrát rozhodovaly o jeho vyhoštění. Nakonec však v roce 1975 získal americké občanství.

Zástupce místní radnice vyhlásil během slavnostního večera 29. červenec Dnem Johna Lennona.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy