John Lennon je kapitánem žluté ponorky na Sísově tapiserii

ČTK ČTK
31. 7. 2015 9:25
Dílo k poctě někdejšího lídra kapely The Beatles bylo odhaleno u příležitosti 40. výročí dne, kdy rodák z britského Liverpoolu získal americké občanství.
Tapiserie českého výtvarníka žijícího ve Spojených státech Petra Síse.
Tapiserie českého výtvarníka žijícího ve Spojených státech Petra Síse. | Foto: ČTK

New York – Newyorský Manhattan jako žlutá ponorka a John Lennon coby kapitán zdravící kolemjdoucí mírovým gestem. Tak vypadá tapiserie českého výtvarníka žijícího ve Spojených státech Petra Síse, kterou ve středu odhalila někdejší Lennonova manželka Yoko Ono, doprovázená zpěvákem skupiny U2 Bonem a dalšími umělci.

"Toto je pro rodinu velmi šťastný okamžik," prohlásila podle agentury AP vdova po Lennonovi během slavnostního odhalování díla, které by se podle ní líbilo všem členům legendární skupiny. The Beatles se rozpadli krátce poté, co se Yoko Ono seznámila s Lennonem.

Dílo bude vystaveno v Národním muzeu imigrace na newyorském ostrově Ellis a má připomínat těžký úděl přistěhovalců, kteří hledají nový život v USA. "John musel bojovat, aby se sem dostal," připomněla Yoko Ono strasti, kterými slavný hudebník prošel na počátku 70. let, kdy úřady několikrát rozhodovaly o jeho vyhoštění. Nakonec však v roce 1975 získal americké občanství.

Zástupce místní radnice vyhlásil během slavnostního večera 29. červenec Dnem Johna Lennona.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čínský prezident znovu podpořil správkyni Hongkongu, ocenil ji za odvahu

Čínský prezident Si Ťin-pching znovu vyjádřil podporu hongkongské správkyni Carrie Lamové, jejíž odstoupení požadují v Hongkongu v posledních měsících tisíce demonstrantů. Na schůzce v Pekingu rovněž ocenil odvahu Lamové vládnout Hongkongu v nynější "výjimečné době". Šest měsíců trvající protesty uvrhly oblast do největší krize od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Lamová přicestovala na návštěvu pevninské Číny poprvé od hongkongských listopadových voleb do místních rad, v nichž jasně zvítězili prodemokratičtí kandidáti. Tyto rady sice nemají velkou reálnou moc, hlasování bylo ale považováno za neoficiální referendum o vládě Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy