FOTO Vlasy, terč i slavné kytary. Co všechno se dá vydražit?

Podívejte se, jaké předměty a kytary se v hudební historii vydražily.
Za 657 tisíc dolarů (13,2 milionu korun) se prodala kytara George Harrisona, člena legendární britské skupiny Beatles. Harrison, jenž zemřel v roce 2001, na tento nástroj údajně hrál při nahrávání hitu I Want To Hold Your Hand. Černobílou kytaru Rickenbacker 425, vyrobenou v roce 1962, koupil Harrison v americkém státě Illinois, kam jel navštívit svou sestru.
Papírový terč s dírami po kulkách, které kdysi na střelnici vypálil zpěvák Elvis Presley, se na aukci předmětů spojených s "králem popu" prodal za 27 500 dolarů (asi 570 tisíc korun). (ilustrační foto)
Za téměř 5000 eur (asi 129 tisíc korun) se v srpnu 2013 v online aukci vydražila vzácná nahrávka skupiny ABBA, která byla součástí dražby rozsáhlé sbírky memorabilií této švédské kapely. Dražbu uspořádal Thomas Nordin, sběratel všech věcí, které souvisejí s kariérou skupiny. Do aukce dal valnou většinu své sbírky čítající zhruba 25 tisíc položek.
Kytara značky Gretsch, na niž hrával John Lennon v dobách největší slávy skupiny Beatles, byla v dražbě prodána za 380 tisíc liber (přes 1,3 milionu korun). Lennon s ní v roce 1966 v hudebním studiu na Abbey Road nahrál mimo jiné píseň Paperback Writer.
Foto: Reuters
Magazín ČTK Magazín, ČTK
7. 2. 2015 10:00
Vydražit se dá ledacos, od vlasů Micka Jaggera po kultovní kytaru George Harrisona. Podívejte se na nejzajímavější hudební aukce.

Fotogalerie – Zahraniční hudební aukce nabízejí kromě dražby kuriózních předmětů i možnost zakoupit unikátní nástroje, které doslova psaly dějiny rokenrolu. Například v prosinci roku 2013 se za necelý milion dolarů vydražila elektrická kytara Fender Stratocaster, se kterou vystoupil Bob Dylan na folkovém festivalu v Newportu v červenci 1965. Šlo o jeho první koncert s rockovou kapelou.

Jackova kytara

Jackova kytara
  • Na designu kytary se podíleli fanoušci, jejichž návrhy přenesl na tělo nástroje airbrusher.
  • Jackovu kytaru vydlabali do kusu dřeva Petr Procházka a Petr Grotzbach. Designovou lahev Jack Daniel's vytvořil světově známý výtvarník Rony Plesl.
  • Jackova kytara bude vydražena na Aktuálně.cz v pondělí 23. února od 16 hodin. Aukce bude ukončena v poledne 9. března.

Přechod k rockovému zvuku tehdy popudil řadu jeho skalních fanoušků, kteří ho považovali za zrádce. Podle hudebního časopisu Rolling Stone bylo ale vystoupení tehdy teprve čtyřiadvacetiletého Dylana jednou z nejvýznamnějších událostí historie populární hudby.

Paradoxní je, že takto významný hudební nástroj nakonec Dylan zapomněl v letadle, které pronajal jeho manažer a se kterým létal s kapelou na koncerty. Pilot Victor Quinto se prý snažil s Dylanem spojit a věci mu vrátit, ale nikdo ze zpěvákových asistentů se mu neozval. Snažila se o to po jeho smrti i jeho dcera Dawn Petersonová, rovněž prý bez úspěchu.

Kytary jsou v hudebních aukcích nejžádanějším artiklem, ty nejslavnější se prodají za miliony korun. Podívejte se, jaké další předměty a artikly se v hudební historii vydražily (přepočty zahničních měn odpovídají tehdejším kurzům, pozn. red.).

 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy