FOTO Vlasy, terč i slavné kytary. Co všechno se dá vydražit?

Podívejte se, jaké předměty a kytary se v hudební historii vydražily.
Za 657 tisíc dolarů (13,2 milionu korun) se prodala kytara George Harrisona, člena legendární britské skupiny Beatles. Harrison, jenž zemřel v roce 2001, na tento nástroj údajně hrál při nahrávání hitu I Want To Hold Your Hand. Černobílou kytaru Rickenbacker 425, vyrobenou v roce 1962, koupil Harrison v americkém státě Illinois, kam jel navštívit svou sestru.
Papírový terč s dírami po kulkách, které kdysi na střelnici vypálil zpěvák Elvis Presley, se na aukci předmětů spojených s "králem popu" prodal za 27 500 dolarů (asi 570 tisíc korun). (ilustrační foto)
Za téměř 5000 eur (asi 129 tisíc korun) se v srpnu 2013 v online aukci vydražila vzácná nahrávka skupiny ABBA, která byla součástí dražby rozsáhlé sbírky memorabilií této švédské kapely. Dražbu uspořádal Thomas Nordin, sběratel všech věcí, které souvisejí s kariérou skupiny. Do aukce dal valnou většinu své sbírky čítající zhruba 25 tisíc položek.
Kytara značky Gretsch, na niž hrával John Lennon v dobách největší slávy skupiny Beatles, byla v dražbě prodána za 380 tisíc liber (přes 1,3 milionu korun). Lennon s ní v roce 1966 v hudebním studiu na Abbey Road nahrál mimo jiné píseň Paperback Writer.
Foto: Reuters
Magazín ČTK Magazín, ČTK
7. 2. 2015 10:00
Vydražit se dá ledacos, od vlasů Micka Jaggera po kultovní kytaru George Harrisona. Podívejte se na nejzajímavější hudební aukce.

Fotogalerie – Zahraniční hudební aukce nabízejí kromě dražby kuriózních předmětů i možnost zakoupit unikátní nástroje, které doslova psaly dějiny rokenrolu. Například v prosinci roku 2013 se za necelý milion dolarů vydražila elektrická kytara Fender Stratocaster, se kterou vystoupil Bob Dylan na folkovém festivalu v Newportu v červenci 1965. Šlo o jeho první koncert s rockovou kapelou.

Jackova kytara

Jackova kytara
  • Na designu kytary se podíleli fanoušci, jejichž návrhy přenesl na tělo nástroje airbrusher.
  • Jackovu kytaru vydlabali do kusu dřeva Petr Procházka a Petr Grotzbach. Designovou lahev Jack Daniel's vytvořil světově známý výtvarník Rony Plesl.
  • Jackova kytara bude vydražena na Aktuálně.cz v pondělí 23. února od 16 hodin. Aukce bude ukončena v poledne 9. března.

Přechod k rockovému zvuku tehdy popudil řadu jeho skalních fanoušků, kteří ho považovali za zrádce. Podle hudebního časopisu Rolling Stone bylo ale vystoupení tehdy teprve čtyřiadvacetiletého Dylana jednou z nejvýznamnějších událostí historie populární hudby.

Paradoxní je, že takto významný hudební nástroj nakonec Dylan zapomněl v letadle, které pronajal jeho manažer a se kterým létal s kapelou na koncerty. Pilot Victor Quinto se prý snažil s Dylanem spojit a věci mu vrátit, ale nikdo ze zpěvákových asistentů se mu neozval. Snažila se o to po jeho smrti i jeho dcera Dawn Petersonová, rovněž prý bez úspěchu.

Kytary jsou v hudebních aukcích nejžádanějším artiklem, ty nejslavnější se prodají za miliony korun. Podívejte se, jaké další předměty a artikly se v hudební historii vydražily (přepočty zahničních měn odpovídají tehdejším kurzům, pozn. red.).

 

Právě se děje

před 35 minutami

Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámil ministr Plaga

Rozpočet na ně by se tak měl zvýšit meziročně o 11 miliard korun. Dohodli se na tom v pondělí ministr školství Robert Plaga a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). O miliardu korun by měl narůst rozpočet vysokých škol a o 1,3 miliardy peníze na neinvestiční výdaje, ze kterých se platí mimo jiné doprava na školy v přírodě. Letos hospodaří ministerstvo školství se zhruba 214 miliardami korun.

Na devítiprocentním růstu platů učitelů pro rok 2021 se Plaga se Schillerovou dohodl již loni při přípravě střednědobého výhledu rozpočtu. Podle nich tak vláda dodrží svůj slib, že průměrný hrubý plat učitele vzroste v příštím roce na 45 000 korun. Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38 951 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR byla 34 077 korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté Sparty budou v neděli neplánovaně hrát v Boleslavi

Hokejisté Sparty se v neděli v extralize neplánovaně představí na ledě Mladé Boleslavi. Podle původního rozpisu měli Pražané hrát doma s Vítkovicemi, ale ostravský klub je v současnosti v karanténě. Zástupci Sparty se proto domluvili s Mladou Boleslaví a předehrají si zápas 26. kola. Středočeši měli původně hrát s Kometou Brno, která je rovněž v karanténě.

Vítkovice už si musely odložit čtvrteční duel 1. kola doma s Litvínovem i nedělní v Hradci Králové. V pátek Ostravané nebudou hrát s Třincem, v neděli nenastoupí proti Spartě a příští týden v úterý proti Kometě. Podle programu by se měli do extraligy zapojit příští týden v pátek, kdy se představí v 6. kole v Českých Budějovicích. Náhradní datum již má souboj s Oceláři, který se uskuteční 16. října na soupeřově ledě.

Ve stejném termínu jako Vítkovice by se mělo dočkat prvního vystoupení v sezoně Brno, jehož soupeřem by měly být Karlovy Vary. Kometa už nehrála v pátek na vlastním ledě proti Třinci a v neděli v Litvínově, tento týden má odložené duely v pátek doma proti Českým Budějovicím, v neděli v Mladé Boleslavi i následné utkání v Ostravě.

Kluby využívají volného termínu k předehrání duelu, pokud má jiný soupeř také možnost k zápasu nastoupit a uvolnila se jim v případě nutnosti "okna" na dohrávky.

Další zprávy