FOTO Vlasy, terč i slavné kytary. Co všechno se dá vydražit?

Podívejte se, jaké předměty a kytary se v hudební historii vydražily.
Za 657 tisíc dolarů (13,2 milionu korun) se prodala kytara George Harrisona, člena legendární britské skupiny Beatles. Harrison, jenž zemřel v roce 2001, na tento nástroj údajně hrál při nahrávání hitu I Want To Hold Your Hand. Černobílou kytaru Rickenbacker 425, vyrobenou v roce 1962, koupil Harrison v americkém státě Illinois, kam jel navštívit svou sestru.
Papírový terč s dírami po kulkách, které kdysi na střelnici vypálil zpěvák Elvis Presley, se na aukci předmětů spojených s "králem popu" prodal za 27 500 dolarů (asi 570 tisíc korun). (ilustrační foto)
Za téměř 5000 eur (asi 129 tisíc korun) se v srpnu 2013 v online aukci vydražila vzácná nahrávka skupiny ABBA, která byla součástí dražby rozsáhlé sbírky memorabilií této švédské kapely. Dražbu uspořádal Thomas Nordin, sběratel všech věcí, které souvisejí s kariérou skupiny. Do aukce dal valnou většinu své sbírky čítající zhruba 25 tisíc položek.
Kytara značky Gretsch, na niž hrával John Lennon v dobách největší slávy skupiny Beatles, byla v dražbě prodána za 380 tisíc liber (přes 1,3 milionu korun). Lennon s ní v roce 1966 v hudebním studiu na Abbey Road nahrál mimo jiné píseň Paperback Writer.
Foto: Reuters
Magazín ČTK Magazín, ČTK
7. 2. 2015 10:00
Vydražit se dá ledacos, od vlasů Micka Jaggera po kultovní kytaru George Harrisona. Podívejte se na nejzajímavější hudební aukce.

Fotogalerie – Zahraniční hudební aukce nabízejí kromě dražby kuriózních předmětů i možnost zakoupit unikátní nástroje, které doslova psaly dějiny rokenrolu. Například v prosinci roku 2013 se za necelý milion dolarů vydražila elektrická kytara Fender Stratocaster, se kterou vystoupil Bob Dylan na folkovém festivalu v Newportu v červenci 1965. Šlo o jeho první koncert s rockovou kapelou.

Jackova kytara

Jackova kytara
  • Na designu kytary se podíleli fanoušci, jejichž návrhy přenesl na tělo nástroje airbrusher.
  • Jackovu kytaru vydlabali do kusu dřeva Petr Procházka a Petr Grotzbach. Designovou lahev Jack Daniel's vytvořil světově známý výtvarník Rony Plesl.
  • Jackova kytara bude vydražena na Aktuálně.cz v pondělí 23. února od 16 hodin. Aukce bude ukončena v poledne 9. března.

Přechod k rockovému zvuku tehdy popudil řadu jeho skalních fanoušků, kteří ho považovali za zrádce. Podle hudebního časopisu Rolling Stone bylo ale vystoupení tehdy teprve čtyřiadvacetiletého Dylana jednou z nejvýznamnějších událostí historie populární hudby.

Paradoxní je, že takto významný hudební nástroj nakonec Dylan zapomněl v letadle, které pronajal jeho manažer a se kterým létal s kapelou na koncerty. Pilot Victor Quinto se prý snažil s Dylanem spojit a věci mu vrátit, ale nikdo ze zpěvákových asistentů se mu neozval. Snažila se o to po jeho smrti i jeho dcera Dawn Petersonová, rovněž prý bez úspěchu.

Kytary jsou v hudebních aukcích nejžádanějším artiklem, ty nejslavnější se prodají za miliony korun. Podívejte se, jaké další předměty a artikly se v hudební historii vydražily (přepočty zahničních měn odpovídají tehdejším kurzům, pozn. red.).

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy