FOTO Vlasy, terč i slavné kytary. Co všechno se dá vydražit?

Podívejte se, jaké předměty a kytary se v hudební historii vydražily.
Za 657 tisíc dolarů (13,2 milionu korun) se prodala kytara George Harrisona, člena legendární britské skupiny Beatles. Harrison, jenž zemřel v roce 2001, na tento nástroj údajně hrál při nahrávání hitu I Want To Hold Your Hand. Černobílou kytaru Rickenbacker 425, vyrobenou v roce 1962, koupil Harrison v americkém státě Illinois, kam jel navštívit svou sestru.
Papírový terč s dírami po kulkách, které kdysi na střelnici vypálil zpěvák Elvis Presley, se na aukci předmětů spojených s "králem popu" prodal za 27 500 dolarů (asi 570 tisíc korun). (ilustrační foto)
Za téměř 5000 eur (asi 129 tisíc korun) se v srpnu 2013 v online aukci vydražila vzácná nahrávka skupiny ABBA, která byla součástí dražby rozsáhlé sbírky memorabilií této švédské kapely. Dražbu uspořádal Thomas Nordin, sběratel všech věcí, které souvisejí s kariérou skupiny. Do aukce dal valnou většinu své sbírky čítající zhruba 25 tisíc položek.
Kytara značky Gretsch, na niž hrával John Lennon v dobách největší slávy skupiny Beatles, byla v dražbě prodána za 380 tisíc liber (přes 1,3 milionu korun). Lennon s ní v roce 1966 v hudebním studiu na Abbey Road nahrál mimo jiné píseň Paperback Writer.
Foto: Reuters
Magazín ČTK Magazín, ČTK
7. 2. 2015 10:00
Vydražit se dá ledacos, od vlasů Micka Jaggera po kultovní kytaru George Harrisona. Podívejte se na nejzajímavější hudební aukce.

Fotogalerie – Zahraniční hudební aukce nabízejí kromě dražby kuriózních předmětů i možnost zakoupit unikátní nástroje, které doslova psaly dějiny rokenrolu. Například v prosinci roku 2013 se za necelý milion dolarů vydražila elektrická kytara Fender Stratocaster, se kterou vystoupil Bob Dylan na folkovém festivalu v Newportu v červenci 1965. Šlo o jeho první koncert s rockovou kapelou.

Jackova kytara

Jackova kytara
  • Na designu kytary se podíleli fanoušci, jejichž návrhy přenesl na tělo nástroje airbrusher.
  • Jackovu kytaru vydlabali do kusu dřeva Petr Procházka a Petr Grotzbach. Designovou lahev Jack Daniel's vytvořil světově známý výtvarník Rony Plesl.
  • Jackova kytara bude vydražena na Aktuálně.cz v pondělí 23. února od 16 hodin. Aukce bude ukončena v poledne 9. března.

Přechod k rockovému zvuku tehdy popudil řadu jeho skalních fanoušků, kteří ho považovali za zrádce. Podle hudebního časopisu Rolling Stone bylo ale vystoupení tehdy teprve čtyřiadvacetiletého Dylana jednou z nejvýznamnějších událostí historie populární hudby.

Paradoxní je, že takto významný hudební nástroj nakonec Dylan zapomněl v letadle, které pronajal jeho manažer a se kterým létal s kapelou na koncerty. Pilot Victor Quinto se prý snažil s Dylanem spojit a věci mu vrátit, ale nikdo ze zpěvákových asistentů se mu neozval. Snažila se o to po jeho smrti i jeho dcera Dawn Petersonová, rovněž prý bez úspěchu.

Kytary jsou v hudebních aukcích nejžádanějším artiklem, ty nejslavnější se prodají za miliony korun. Podívejte se, jaké další předměty a artikly se v hudební historii vydražily (přepočty zahničních měn odpovídají tehdejším kurzům, pozn. red.).

 

Právě se děje

před 8 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 13 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy