Beatles vadilo, že je všichni chtějí využívat, ukázal dopis

ČTK ČTK
28. 5. 2015 12:06
Dopis George Harrisona napsaný v květnu roku 1966 dokazuje, že Beatles nechtěli být manipulováni slavnými nahrávacími studii.
The Beatles
The Beatles | Foto: archiv

Londýn - Skupina Beatles odmítla v roce 1966 nahrávání ve slavných studiích Stax v americkém Memphisu, protože nechtěla být využívána. Vyplývá to z dosud nezveřejněného dopisu George Harrisona. Dokument z května 1966 se minulý týden prodal v aukci za 13 tisíc liber (přes půl milionu korun), informoval britský list The Telegraph.

"Tichý Brouk" si v dopise stěžuje, že kdekoli se objeví slovo Beatles, všichni zúčastnění najednou "šílí po penězích". I když prý o nahrávání "stáli všichni", čtveřice od záměru upustila, neboť se nechtěla nechat "oškubat". Co přesně se stalo, ale Harrison, který zemřel v roce 2011, v dopise neupřesňuje.

Dopis podle The Telegraph ukazuje, že Beatles mohli do svých obchodních záležitostí mluvit mnohem více než chlapecké skupiny, které následovaly po nich.

Pro fanoušky Beatles by podle deníku bylo patrně překvapením, že v době nahrávání sedmého studiového alba nazvaného Revolver v roce 1966 skupina vážně uvažovala o spolupráci s producentem Jimem Stewartem ze Staxu. Pokud by k tomu došlo, bylo by to patrně fascinující, neboť Stewart produkovat hity mnoha zpěváků, například patrně nejvlivnějšího soulového umělce 60. let Otise Reddinga.

Právě Reddingova předčasná smrt ve 26 letech v roce 1967 studia Stax téměř položila. Společnost, která už byla v té době na pokraji bankrotu, po Reddingově smrti navíc zjistila, že práva na jeho písně vlastní firma Atlantic Records.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy