Zemřel Jiří Cerha, členovi skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal bylo 78 let

ČTK ČTK
27. 10. 2021 9:30
Ve věku 78 let toto úterý zemřel Jiří Cerha, dlouholetý člen skupin C&K Vocal a Spirituál kvintet. "Se zármutkem jsme přijali zprávu, že včera (26. října) ve večerních hodinách odešel do muzikantského nebe Jirka Cerha řečený Cidla. Zpěvák, skladatel, pedagog, kapelník C&K Vocalu, od roku 2000 člen Spirituál kvintetu. Je nám to moc líto," uvedli jeho spoluhráči.
Jiří Cerha zpívá na albech C&K Vocal a Spirituál kvintetu.
Jiří Cerha zpívá na albech C&K Vocal a Spirituál kvintetu. | Foto: ČTK

Cerha zemřel 13 dní poté, kdy v pražské Lucerně zakončil Spirituál kvintet šedesátiletou kariéru. Nejstarší československá folková skupina tam 13. října odehrála poslední ze série 14 rozlučkových koncertů.

"Přestože v souboru působí dva osmdesátníci, kapela zvládla na plný plyn skoro tříhodinový program. Ba co víc, Spirituál kvintet přetavil i - řečeno slovy Jiřího Tichoty - penzijní věk části souboru ve svou výhodu," napsal o koncertech kritik Josef Vlček.

Cerha se narodil 10. června 1943 v Praze. Vyučoval komponování a zpěv na pražské konzervatoři. Jako skladatel se zabýval scénickou hudbou a zhudebňováním různých děl, například Shakespearových Sonetů v překladu Martina Hilského.

Zpíval na albech C&K Vocalu a Spirituál kvintetu, s Petrem Skoumalem účinkoval na dětské desce Kdyby prase mělo křídla z 90. let minulého století.

Ve skupině Spirituál kvintet barytonista Cerha zpíval. Autorsky je spjatý především s vokálním C&K Vocalem, který založil v roce 1970 s Ladislavem Kantorem. Cerha v něm měl skladatelský podíl a byl významným interpretem. "Na úhoru české scény se snažili přicházet s hudbou inteligentní, v podstatě artrockovou," řekl o nich hudební kritik Ondřej Bezr.

V osmdesátých letech měla skupina opakovaně zákaz vystupování od tehdejšího komunistického režimu. Od roku 1990 se musela obejít bez Ladislava Kantora, který se stal poradcem prezidenta Václava Havla.

Skupina získala angažmá v pražském Divadle Labyrint, kde byl od roku 1991 Cerha sedm let hudebním dramaturgem. Ten jako vedoucí C&K Vocalu působil od roku 1988, v roce 2000 se stal členem Spirituál kvintetu. Serveru Novinky.cz nedávno Cerha sdělil, že plánuje dopsat knihu o C&K Vocalu.

Cerha byl také autorem scénické hudby a písní pro Divadlo Semafor, pražské Realistické divadlo nebo Divadlo v Příbrami.

Záznam části loňského rozlučkového vystoupení Spirituál kvintetu v Lucerně. | Video: Youtube/Krokodýl
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Novým ředitelem NÚKIB jmenovala vláda od července náměstka Kintra

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jmenovala dnes vláda dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Do funkce nastoupí od začátku července, informovaly úřad vlády a NÚKIB. Ministři po zasedání kabinetu původně informovali, že rozhodnutí odložili na některé z příštích zasedání. Kintr bude v čele úřadu nástupcem Karla Řehky, který bude od července náčelníkem generálního štábu.

Kintr byl od září 2019 náměstkem ředitele NÚKIB pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, od 21. června byl pověřen řízením celého úřadu. "Vláda vzala na vědomí rezignaci Karla Řehky k 20. červnu v souvislosti s jeho jmenováním náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a na jeho místo od 1. července jmenovala Lukáše Kintra," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy