Deník The New York Times otisknul celostránkový inzerát, ve kterém vdova vyzývá: "Pojďme každý rok v den smrti mého manžela prosit o odpuštění za ty, kteří museli trpět anebo přehlíželi násilí." Pod text se podepsala jako Yoko Ono Lennon.
Její dopis má být vybídnutím k přemýšlení nad tím, proč se tolik lidí na světě otáčí zády k nespravedlnostem a válečným zločinům.
"Každé byť jen psychické násilí, které budeme tolerovat, se nám v budoucnu vymstí," napsala Ono a dodala, že odpovědnost visí na každém z nás. Yoko Ono spolu se svým manželem Johnem Lennonem proslula jako mírová aktivistka a bojovnice za lidská práva.
Yoko Ono byla 8. prosince 1980 přitom, když Mark Chapman Lennona zastřelil pěti ranami z revolveru. Poté usedl na chodník, začal si číst Salingerův román Kdo chytá v žitě a nechal se bez násilností zatknout policií. Ta u něj našla i deset kazet s více než čtrnácti hodinami nahrávek Beatles.
Bolestnou ztrátu Yoko Ono s odstupem času komentuje takto: "Ještě nejsem připravená odpustit tomu, který zmáčknul spoušť."
Podobný názor měla i porota, která letos měla rozhodnout o případném propuštění Lennonova vraha na svobodu. "Porota nemůže odpustit někomu, kdo spáchal tak brutální a předem promyšlený trestný čin," stojí v jednostránkovém rozsudku vydaném krátce po slyšení, které netrvalo déle než patnáct minut.
Mark Chapman je od roku 1981 ve vězení v Attice nedaleko Bostonu. Kvůli obavám o jeho bezpečnost žije izolován od ostatních vězňů. Po dvaceti letech měl nárok na podmínečné propuštění; od roku 2000 však porota řekla už čtyřikrát jasné ne.
Možná i proto, že kdyby ho porota pustila na svobodu, de facto by mu podepsala rozsudek smrti. Chapman dodnes dostává desítky nenávistných dopisů.
Chapman se s Lennonem setkal ještě ten samý den pár hodin před tím, než jej zavraždil. Amatérskému fotografovi se podařilo zaznamenat moment, kdy mu Lennon podepisuje přebal sólového alba Double Fantasy.
"Je to všechno, co po mě chcete?" zeptal se Lennon podle svědků Chapmana, který se na něj dlouze podíval. Pak nasedl do limuzíny a odjel do nahrávacího studia. Když se za pár hodin vrátil, Chapman na něj čekal s pistolí.
Mark Chapman se za pětadvacet let ve vězení stal horlivým křesťanem a poskytl několik rozhovorů, které jsou detailně probírány na fanouškovských serverech Johna Lennona. Stovky fanoušků se nechaly už dříve slyšet, že pokud Chapman kdy vyjde z vězení, postarají se o jeho smrt.
Další šanci dostat se z nápravného zařízení bude Chapman mít nejdříve za dva roky; to mu bude třiapadesát.