Berlín - Technařská Love Parade o víkendu definitivně dokázala, že po odchodu z Berlína chytila v průmyslovém Porúří druhý dech. Loni do Essenu dorazilo 1,2 milionu lidí a letos v nedalekém Dortmundu dokonce tančilo podle finálního účtu 1,6 milionu milovníků elektronické hudby. To znamená překonání rekordu z roku 1999.
Zatímco před rokem se do hluboké sobotní noci a nedělního rána protančili pod heslem Love Is Everywhere, letos vyjelo v sobotu po poledni okolo čtyřiceti vozů po takzvané Highway To Love.
Průvodu v monotónním rytmu techna nebylo v Dortmundu vyhrazeno centrum, ale úsek rychlostní silnice B1 před veletržním areálem na okraji velkoměsta. Soundsystémy a mobilní pódia s DJs udávající tempo přijely z patnácti zemí od Austrálie a Jižní Koreje po Ukrajinu i Turecko.
Highway To Love končila před veletržními halami, kde se konal závěrečný koncert, na kterém vystoupily hvězdy taneční hudby.
Na programu byli Underworld, Moby, Paul van Dyk, Armin van Buuren a domácí producent Westbam, autor letošní hymny Love Parade, která rozpohybovala až do rána statisíce dobře naladěných, pestře a málo oděných tanečníků popíjejících pivo i sekt. Odpoledne je několikrát zchladil i letní déšť.
Pořadatelé anoncovali letošní ročník coby akční show plnou světel a laserů, ale zároveň zdůrazňovali bezpečnost. Stejně jako na velkých koncertech platil zákaz skleněných lahví, takzvaní Loveguards dbali na bezpečný sex i drogovou osvětu. Stejně jako loni přijelo hodně lidí z celé Evropy, a nejen z nedalekého Nizozemska nebo Belgie.
Zdá se, že po posledních berlínských letech se zvedá i mediální zájem. Televizní přenos nabídly německé stanice RTL 2 a Viva, v zahraničí ho přebíralo třiapadesát zemí.
Na pořádek a zdraví - akce se neoficiálně konala už od čtvrtka - dohlížely stovky policistů a zdravotníků. A pochvalovali si, že všechno probíhalo "mírumilovně a skoro bez incidentů". I tak tradičně skončily desítky lidí kvůli problémům s alkoholem, zraněním nebo vyčerpání.
"To všechno ale známe z karnevalu," říkal už loni po skončení megaparty essenský policejní mluvčí. Barevný masopustní průvod nejednou Love Parade také připomínala, vždyť Porúří a Porýní jsou v Německu po staletí baštami karnevalů.
Průmyslové Porúří, které se dávno změnilo ze špinavé aglomerace uhelných šachet a hutí v technologické centrum, si už předem pojistilo i další ročníky Love Parade. Po Dortmundu v příštích letech přehlídku v hustě osídleném regionu plánují i Bochum, Duisburg a Gelsenkirchen.
Doplní tak nabídku akcí do roku 2010, ve kterém se z rozhodnutí Evropské unie Porúří stane kulturní metropolí kontinentu.
Love Parade spatřila světlo světa roku 1989 v západní části Berlína, tehdy ještě oddělené zdí od východního komunismu. Vznikla jako pouliční demonstrace technařů s pouhými 150 účastníky.
V 90. letech se postupně přerodila v nejslavnější a nej masovější akci svého druhu, kterou ve světě převzala i některá jiná velkoměsta.
Obchodní třída Kurfürstendamm posléze přestala stačit; a tak se akce od roku 1996 pořádala ulici 17. června vedoucí od Braniborské brány na západ. Vrchol zažila akce v roce 1999, kdy se v centrálním berlínském parku Tiergarten sešlo do soboty rekordních 1,5 milionu lidí.
Pak ale začal zájem opadat. Zkomercionalizovanou a pro pořadatele výnosnou akci už Berlín nechtěl financovat a odepřel jí od roku 2001 status politické demonstrace.
Pro organizátory to znamenalo, že museli platit úklid desítek tun odpadků a oživení zdupaného Tiergartenu. V letech 2004 a 2005 se od akce upustilo; loňské poslední berlínské techno přitáhlo půl milionu lidí. Přítomen už ale nebyl zakladatel technoparty Dr. Motte, který se nepohodl s novými pořadateli..