Tuto sobotu Slash se zpěvákem Mylesem Kennedym a doprovodnou kapelou The Conspirators vystoupí v O2 areně, tedy největší zastřešené hale v Česku. Je to dobrý důvod připomenout si, proč se třiapadesátiletý kytarista a skladatel těší takové oblibě.
Narodil se v červenci 1965 v anglickém městě Stoke on Trent jako Saul Hudson, k přezdívce Slash přišel až v pubertě, kdy se s rodiči přestěhoval do kalifornského Los Angeles. Tam také potkal jednoho z budoucích zakládajících členů Guns N' Roses, bubeníka Stevena Adlera, a vytvořili spolu kapelu Road Crew. Po ní ještě žádné nahrávky nezůstaly.
Ke Guns N' Roses, kteří vznikli v pětaosmdesátém roce, se Slash připojil po několika měsících jejich existence. Přísně vzato tedy nepatří k zakládajícím členům, ale byl u všeho, co nástup této skupiny na scénu provázelo. A že to šlo rychle a ve velkém.
Válka s loky
Dlouhohrající debut těchto začínajících hejsků nazvaný Appetite for Destruction z roku 1987 měl až neuvěřitelné úspěchy u kritiky i posluchačů. Nahrávka, kterou Guns N' Roses naprosto osobitě reagovali na tenkrát v zámoří módní streetrockové a glam-metalové trendy, z nich přes noc učinila nové hrdiny rokenrolu.
Díky náhle nabyté popularitě a s ní spojenému přísunu peněz začali mladí muzikanti kromě jiného vést pomyslnou "válku s loky" - tedy s přemírou alkoholu i drog. Slash v tomto ohledu nebyl výjimkou, i když jinak s ním sláva na první pohled nijak zvlášť nezamávala. Na rozdíl od náladového, frackovitého zpěváka Axla Rose, proslulého pozdními příchody na koncerty a neomalenými požadavky, se Slashovi větší aféry vyhýbaly.
Už roku 1988 kytarista v rozhovoru prohlásil: "Jen se na mě podívej: tričko, džíny a boty, to jsem já, nic víc, a tak to bude napořád. Dejte mi střechu nad hlavou, něco k pití a mám všechno, co potřebuji. Co na téhle situaci mění všechny ty prachy?"
V tomto ohledu se opravdu nezměnil, třebaže tehdejší divoké dění kolem Guns N' Roses byl teprve chabý rozjezd.
Po slavných multiplatinových deskách Use Your Illusion I a II z roku 1991 a následném celosvětovém turné, které 20. května 1992 zavítalo také do Prahy a na strahovský "spartakiádní" stadion přilákalo skoro 50 tisíc lidí, se Guns N' Roses definitivně stali hvězdami nejvyššího jasu.
Třeba britský týdeník věnující se rocku a metalu Kerrang! to ve své hardrockové a heavymetalové encyklopedii Direkt!! z roku 1993 shrnul jednoznačně: "Axl Rose a Slash jsou idoly celé generace. Schválně si to zkuste: zeptejte se vašeho mlékaře na nejslavnější rockovou kapelu světa. Když neřekne Guns N' Roses, už k němu nechoďte."
Mezi ústřední dvojicí souboru však narůstalo napětí a pozvolna přecházelo v naprostou nesnášenlivost. Guns N' Roses stihli v "klasické" - přesto již personálně částečně proměněné - sestavě natočit už jen kolekci coververzí The Spaghetti Incident? z roku 1993 a víc ani ťuk.
Slash skupinu opustil tři roky nato a od té doby si s Axlem Rosem nemohli přijít na jméno. A když už v nějakých rozhovorech jména padla, následovala žlučovitá vyjádření plná jedu a urážek.
Konec jedné éry
Jedna skvělá éra tedy skončila, ale Slash s muzikou skoncovat nemínil. Již rok před odchodem z Guns N' Roses vydal album It's Five O'Clock Somewhere vlastního projektu nazvaného Slash's Snakepit. Odjel k tomu i nějaké koncerty, nicméně soubor neměl dlouhého trvání.
Následně se objevilo těleso Slash’s Blues Ball. Jak napovídá název, jedinečný kytarista, který už měl za sebou studiovou spolupráci třeba s popovým zpěvákem Michaelem Jacksonem, zde projevil lásku ke klasickému blues. Šlo o takovou koncertní radost bez větších ambicí.
K autorské tvorbě se Slash znovu vrátil v roce 2000 prostřednictvím druhého alba přeobsazených Slash's Snakepit, jež dostalo název Ain't Life Grand.
Skutečný návrat na rockové výsluní však přinesl až vznik superskupiny Velvet Revolver, v níž Slashovi sekundovali exkolegové z Guns N' Roses, baskytarista Duff McKagan a bubeník Matt Sorum, k nimž se přidal ještě zpěvák Scott Weiland z hardrockového bandu Stone Temple Pilots.
Tato formace po sobě zanechala dvě výborné desky: Contraband z roku 2004 a tři roky nato následující Libertad. Úspěch toho času již čtyřicetiletého Slashe konečně nakopl, aby vydal album pouze pod svým jménem, tedy přesněji přezdívkou.
Znamenitá eponymní deska - to znamená nazvaná prostě Slash - vyšla roku 2010 a kytaristovi s ní pomohlo mnoho pěveckých hostů, převážně přátel z rockové branže: od Ozzyho Osbourna a Iggyho Popa přes Davea Grohla, Lemmyho Kilmistera a Kida Rocka až po Chrise Cornella nebo Iana Astburyho.
Ale kromě nich do studia přišli také Fergie z R&B formace Black Eyed Peas nebo Myles Kennedy, frontman nikdy zcela nedoceněné - a stále existující - kapely Alter Bridge. Jeho účast na desce byla takříkajíc fatální.
Na koncert přijít včas
Výrazově náramně disponovaný dnes devětačtyřicetiletý Kennedy si se Slashem tak padl do noty, že druhé kytaristovo sólové album Apocalyptic Love z roku 2012 již nazpíval kompletně - a toto setkání vedlo k ustálení koncertní i studiové sestavy, jež vystupuje pod hlavičkou Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators. Tuto sobotu zahraje v Praze už jako renomované těleso, které nahrálo tři desky.
Jeho stabilitou neotřásl ani věru nečekaný návrat Slashe a basisty McKagana do lůna druhdy mateřských Guns N' Roses, k němuž došlo před třemi roky, jakkoliv se to celých těch předcházejících dvacet let jevilo jako vyloučené. I peklo někdy může zamrznout, jak praví klišovité americké rčení.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators
O2 arena, Praha, sobota 9. února
Comebackové turné Guns N' Roses obkroužilo nemalou část zeměkoule, 4. července 2017 se zastavilo také v pražských Letňanech a tím to podle všeho neskončilo. Vloni v srpnu Slash v rozhovoru pro americké rádio Sirius XM připustil možnost nového studiového alba. "Mluvili jsme o tom. Myslím, že to všichni chtějí udělat, a tak uvidíme, co se stane, až nebudeme zaneprázdnění cestováním po světě," řekl.
Na to si nějakou dobu ještě počkáme. Teď Slash se zpěvákem Kennedym a kapelou The Conspirators přijíždějí do Prahy, kde uvedou také skladby z loňské podzimní desky Living the Dream. Vyplatí se přijít včas: předskokany v O2 areně budou výteční Phil Campbell & The Bastard Sons aneb kytarista slavných Motörhead se svými potomky.