Skončila hitem Lost on You. Zpěvačka LP vyprodala pražské Forum Karlín

ČTK Kultura ČTK, Kultura
6. 9. 2022 23:45
Zpěvačka Laura Pergolizzi, známá pod zkratkou LP, završila vyprodaný úterní koncert v pražském Foru Karlín hitem Lost on You. Vedle sedm let staré písně o svém rozchodu s přítelkyní tvořily polovinu programu skladby z loňského alba Churches. Mezi 3000 diváky převládaly ženy a dívky.

Z alba Churches, které rodačka z amerického Huntingtonu žijící v New Yorku vytvořila s dlouholetými spolupracovníky Mikem Del Riem a Natem Campanym, hned v úvodu zazněly kompozice When We Touch a Goodbye.

Na desce se podílelo mnoho producentů, které LP označuje za své přátele. "Tvořit s nejlepšími kamarády je dar, který jsem nikdy nepovažovala za daný. Zároveň je pro mě skvělým zážitkem potkávat nové spolupracovníky naladěné na stejnou vlnu," říká. "Je to jako se zamilovávat. Neustále se zamilovávat a odmilovávat. Mám pocit, jako by tohle byl základ života. A ačkoliv jde někdy o bolestivou zkušenost, nikdy bych neměnila," dodala.

Hudebnice míchá rock, folk a pop postavený na průzračném, hutném kytarovém zvuku s minimálním vkladem elektronické hudby. Ve Foru Karlín s kapelou vedle starších písní No Witness, When We're High či Muddy Waters zahrála nové skladby The One That You Love nebo How Low Can You Go. Nadšení diváci aplaudovali i akustické části večera.

Na závěr LP zařadila hit One Last Time, jejž doprovází videoklip s herečkou Jaime King známou z filmů Pearl Harbor nebo Sin City - město hříchu. Poté následovaly přídavky Special a Lost on You. Tento singl o spalující lásce, který spojuje ukulele s tanečním beatem a rockovou estetikou, je dodnes jejím největším hitem, na službě Spotify zaznamenal víc poslechů než devět jejích jinak nejhranějších písní dohromady.

LP se ve Foru Karlín představila dvakrát už v květnu 2019. Tehdy propagovala album Heart To Mouth. První singl Girls Go Wild se stal jednou z nejhranějších skladeb v českých rádiích a byl mimo jiné největším italským rozhlasovým hitem roku 2019.

V Praze LP prvně vystoupila roku 2017, kdy dvakrát rozezpívala zaplněný klub Roxy. Letos byla jednou z hvězd festivalu Colours of Ostrava, který se konal v industriálním prostředí Dolních Vítkovic.

Dle pořadatelů zpívala pro přibližně 40 tisíc lidí, vystoupení však kvůli zdravotní indispozici musela zkrátit.

Zpěvačka a skladatelka, která se narodila irské matce a italskému otci, na úspěch čekala 15 let. Debutové album Heart-Shaped Scar vydala již roku 2001, velké pozornosti však dosáhla až po třicítce se čtvrtou nahrávkou Lost On You. Vyšla roku 2016 a bodovala zejména v Evropě či Rusku.

Do té doby se LP živila psaním písní pro úspěšnější kolegy, mezi něž patřili mimo jiné Backstreet Boys, Rihanna, Rita Ora, Leona Lewis či Cher. Přezdívku má z dob, kdy si jako osmnáctiletá přivydělávala v bistru. Jedna Laura už tam pracovala, téhle proto kolegové začali říkat LP a už to s ní zůstalo.

Na loňském albu Churches zpěvačka rozpíná svůj zvuk do okázalosti a jde proti trendu doby, která si libuje v intimitě a šeptání. "V jejích písních se potkává mainstreamová řemeslnost s rozbouřenými emocemi. Ty ostatně symbolizuje plachetnice, kterou má vytetovanou na hrudi. LP se nebojí velikášských popových gest," napsalo o albu Aktuálně.cz.

Lost on You je největším hitem zpěvačky LP. Foto: ČTK | Video: LP
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy