14. 11. 2019 8:11
V Londýně budou od pondělí vystaveny dosud neznámé fotografie ze skromných začátků skupiny Rolling Stones. Autor Gus Coral je více než 50 let schovával pod postelí.

Jak píše agentura Reuters, výstava nazvaná Black & White Blues - Where It All Began (Černobílé blues - kde to všechno začalo) v galerii The Curtain na východě Londýna potrvá do 2. prosince.

Zhruba 200 černobílých snímků pochází z doby prvního koncertního turné Rolling Stones v roce 1963. Kapelu, která od té doby nepřestala vystupovat, zachycují v londýnském nahrávacím studiu De Lane Lea a na koncertě ve velšském Cardiffu.

Fotografie ukazují skromné začátky. Jedna například zachycuje muzikanty, jak se skládají na taxík. Na jiné osm fanoušků v dešti čeká, až Rolling Stones s dalšími hudebníky vystoupí na pódiu v Cardiffu. Toho času ještě sestava měla problém prodat lístky na koncert a do hitparád teprve mířil jejich první singl Come On, coververze rokenrolu od Chucka Berryho vydaná v červnu 1963.

Tehdy šestadvacetiletý Gus Coral si vzpomíná, že už tenkrát kapele předvídal velkou budoucnost. "Samozřejmě jsem nevěděl, že přetrvají všechna ta léta a že budou tak výjimeční, ale věděl jsem, že jsou mimořádní," říká.

"My jsme se ještě vzpamatovávali ze druhé světové války a tady už se začali objevovat lídři v hledání jakési nové cesty, nové rozvíjející se kultury. Rolling Stones k nim patřili," dodává Coral.

Když sledoval frontmana Micka Jaggera a jeho kolegy z kapely Keitha Richardse, Billa Wymana, Charlieho Wattse a Briana Jonese při nahrávání písně I Wanna Be Your Man, uchvátila ho jejich profesionalita. "Lidi chtějí slyšet historky o tom, jak muzikanti rozmlátili hotel a jak na ně venku čekali nezletilé holky. Takhle to vůbec nebylo. Jagger byl seriózní muž, který nahrává se vší zodpovědností," tvrdí fotograf.

Baby, What's Wrong z roku 1963 je jednou z nejstarších nahrávek Rolling Stones. | Video: Youtube/Anthony R.

V Cardiffu, kam přijel s přáteli, pořizoval záznam z koncertu. K hudebníkům měl neomezený přístup. "Nebyli tam žádní novináři, žádní další kameramani, nepotřebovali jste visačky opravňující k neomezenému pohybu. Prostě jsem měl naprosto volnou ruku a oni byli naprosto přirození. Nijak nepózovali ani neusilovali o publicitu," dodává autor vzácných snímků.

V rozhovoru pro časopis Forbes také Coral vzpomíná, že toho času Británie žila hlavně hudbou Beatles. "Většina kapel tehdy byla čistá a uhlazená. Mně se Beatles líbili, ale když jsem poprvé slyšel Rolling Stones, dal jsem si Beatles až na druhé místo. Na mě byli až moc uhlazení, zatímco Stones byli trochu drsnější a to mi v té době přišlo výstižné," vybavuje si.

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

před 2 hodinami

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".