Recenze: Rod Stewart si českou premiéru užil. Hlas šetřil, vsadil hlavně na svoji osobnost

Petr Adámek
8. 11. 2016 7:44
Po jedenácti letech od ohlášené a následně zrušené koncertní premiéry se české publikum konečně dočkalo Roda Stewarta. Hlas jednasedmdesátiletého zpěváka už má své odslouženo, co ovšem na pódiu neutáhl hlasivkami, suverénně vykoupil svým charismatem a pověstným šarmem.
Rod Stewart
Rod Stewart | Foto: ČTK

Únava materiálu potkává i ty nejlepší z nejlepších a není příliš překvapující, že po sedmdesátce už to nezpívá jako v pětatřiceti. Stewart si je toho jistě sám vědom, a tak nástroj své obživy v O2 areně po většinu času spíš šetřil, nepouštěl jej do žádných vokálních exhibic a ostré hrany svého proslulého chrapláku nechal na povrch prořezat jen chvílemi.

Druhou a naopak stále spolehlivě fungující Stewartovou zbraní je jeho šarm. Spolu s ikonickým rozcuchem na hlavě mu zůstal i výraz neodolatelného svůdníka, elegance a nenásilný humor. Namísto obvyklých otřepaných frází à la „jste nejlepší publikum na turné“ kupříkladu potěšeně oznámil, že si pořídil nové sako a právě publikum v Praze má tu čest jej vidět jako první.

Mimo to se hned v úvodu otázal diváků na tribunách: „Jaké to zatím je? Máte vy támhle dobrý zvuk?“ později okomentoval svůj vztah k ženám a fotbalu (prý je to plichta) a na oko pokáral své vokalistky, že se příliš dlouho převlékají.

Zadání pro koncertní setlist nejspíš znělo ve smyslu „co největší hity“ a pochopitelně nemohly chybět nejslavnější kousky jako Sailing, Stay With Me, Da Ya Think I’m Sexy? nebo Rhytm of My Heart. Scéna zase splňovala požadavek „jednoduchost a smysl pro detail“. Stejný černobílý šachovnicový vzor, jaký měla opona i pódium, kopíroval stojan Stewartova mikrofonu, perkuse a kupříkladu i vestičky muzikantů.

Zpěvák dopřál dostatek prostoru i své skvěle šlapající kapele. Podobně jako je Stewartova kariéra bohatá po žánrové stránce, je velmi pestré také instrumentální obsazení jeho ansámblu. Před diváky se kromě tradičních nástrojů a sborů objevila i harfa nebo banjo, pár minut slávy si opakovaně užil saxofonista nebo harfistka.

Na stagi se toho během necelé dvouhodinovky odehrálo poměrně dost. Vokalistky vystřídaly blyštivou uhlazenou róbu za outfity rozverných školaček. Došlo na pásmo klidněji interpretovaných písniček, během něhož se celá sestava přemístila na samý kraj pódia kousek před diváky, jako když na dětském táboře hrají vedoucí dětem u ohně. V závěru pak Rod rozházel a vykopal do všech stran haly pár desítek fotbalových míčů, přičemž by i profesionál jistě smekl před jeho kopací technikou.

Jednomu z nejúspěšnějších umělců všech dob trvalo půl století, než se tváří v tvář předvedl českému publiku. Pokud by se jeho premiéra stala zároveň derniérou, což lze dnes jen těžko odhadovat, šlo o více než důstojné rozloučení.

Hodnocení: 80 %

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy