Recenze: Red Hotům chybí nové hity, ale energie mají na rozdávání. Kiedis se konečně naučil zpívat

Jan Mazura Jan Mazura
5. 9. 2016 9:06
Kalifornská čtveřice nabídla v neděli večer v pražské O2 areně dobrou kombinaci starého a nového materiálu i přesvědčivou show. Pověst skvělé koncertní kapely si drží právem, píše o jejich koncertě Jan Mazura.
Red Hot Chili Peppers
Red Hot Chili Peppers | Foto: ČTK

Nevděčné role předskokana se chopilo ženské duo Deap Vally, rovněž z Kalifornie. Jen se dvěma nástroji, kytarou a bicími, vytvořilo tolik hudby, k jaké jsou jindy potřeba čtyři lidé. Konceptem připomínalo dvojici The White Stripes, hudebně a vizuálně jej však více ovlivnila hendrixovská rocková psychedelie říznutá blues. Vydalo ze sebe maximum a sklidilo nevšední ohlas, i když jeho set mohl být kratší než pětačtyřicet minut.

Dojem z koncertu Red Hot Chili Peppers byl velmi dobrý. Třem letitým členům kapely je již přes padesát a na kytarovém postu funguje sedm let téměř o dvě dekády mladší Josh Klinghoffer. Ač se charismatem a talentem svému předchůdci Frusciantemu nevyrovná, starší písničky díky němu získávají svěží nádech a duch skupiny díky němu nestárne tak rychle.

Čtveřice navíc ví, jak vytvořit ten správný „tlak“ a zajistit strhující show. Problémem akorát je, že přes deset let staré desky Californication, By the Way a Stadium Arcadium se jim dosud nepodařilo překonat. Ale co naplat, když na koncertech mají dodnes největší ohlas?

Kromě osvědčených hitů jako Can't Stop, Parallel Universe, Snow (Hey Oh), By the Way nebo dokonce Scar Tissue a Californication občas sáhnou i k desce Blood Sugar Sex Magik. Suck My Kiss přišla hned v úvodu, zatímco Give It Away dvouhodinový koncert zakončila.

Cokoli novějšího se setká s reakcí znatelně chladnější, a to i přes to, že každý dostal ke vstupence novou desku The Getaway – mimochodem dobrý způsob, jak si zajistit alespoň nějakou reakci na nejnovější přírůstky v repertoáru. Množství invence lze ale těžko ovlivnit, a tak by nebylo férové její nedostatek jen tak odsoudit.

Papričky byly zkrátka generační záležitost, ale vzpouzejí se tomu a to je sympatické. Mají ambice nový repertoár prosadit a klidně ho zařadí i mezi přídavky. Vědí ale, že koncert by s ním dostatečně rychle „nenakopli“.

Red Hot Chili Peppers
Red Hot Chili Peppers | Foto: Tomáš S. Polívka

Čtveřici vždy předcházela pověst uznávané koncertní kapely a potvrdilo se, že si ji zasluhuje i dnes. Pěvecká forma Anthonyho Kiedise, dříve notoricky známá falešnou intonací, dokonce doznala zlepšení. Na stará kolena si zřejmě konečně našel čas na pravidelné lekce zpěvu, i když ve stavu, kdy by s nimi mohl přestat, ale zatím není.

Red Hoti jsou naštěstí rovnocenná kapela. Kiedisovu neschopnost komunikace s publikem kompenzuje hyperaktivní basista Flea, i když ne všechny jeho vtípky publikum přijalo. Nemá se co divit, když pomluví český guláš... Již zmíněný kytarista Klinghoffer je trochu nevýrazný, k čemuž i přispívají vlasy ustavičně halící jeho obličej a dělající z něj téměř anonymní figurínu. Známé party si ale neváhá hrát po svém. Kapelu doplňuje vtipálek Chad Smith za bicími a opakovaně také tři další doprovodní muzikanti.

Hlavní devízou Red Hot Chili Peppers je spontánní projev, nasazení a neutuchající chuť hrát, kterou neztratili ani přes komerční úspěchy, stovky odehraných koncertů a definitivně ukončené drogové návyky. Jsou kapela, která se již léta vyvíjí, snaží se překročit vlastní stín a nesmírně se u toho baví. A takových dnes již moc není.

Red Hot Chili Peppers
Red Hot Chili Peppers | Foto: Tomáš S. Polívka
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 4 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy