Praha ožije pouličním uměním. Zazpívají Ruml nebo Zmeková, zahraje minus123minut

ČTK ČTK
16. 7. 2021 10:02
Ulice, náměstí či parky české metropole tento pátek a sobotu zaplní hudba, divadlo či cirkus. Dvoudenní festival nazvaný Praha žije hudbou podpoří pouliční umělce. Veškerý program je zdarma, posluchači mohou interprety odměnit dobrovolnými příspěvky do klobouku.
Kapelu minus123minut tvoří basista Fredrik Janáček, zpívající kytarista Zdeněk Bína a bubeník Dano Šoltis.
Kapelu minus123minut tvoří basista Fredrik Janáček, zpívající kytarista Zdeněk Bína a bubeník Dano Šoltis. | Foto: Praha žije hudbou

Akce nabídne přes dvě stovky vystoupení na čtyřech desítkách míst. Hlavní trasa prochází zastávkami v parku Kampa, na piazzettě u obchodního domu Quadrio, Jungmannově náměstí, Můstku, Na Příkopě, u Prašné brány, na náměstí Republiky, v atriu Paláce Archa a Kasárnách Karlín.

Hudba bude znít také na Staroměstském náměstí, na náplavce u Rašínova nábřeží nebo na prostranství bývalého Stalinova pomníku na Letné.

Přímo na ulici vystoupí například jazzový trumpetista Laco Déczi s ansámblem Celula New York, zpěvák Ondřej Ruml, multižánrová skupina minus123minut, folk-popový písničkář Voxel, multiinstrumentalistka Bára Zmeková balancující mezi folkem, jazzem a elektronikou nebo beatboxeři Endru a Tiny Beat. Program z oblasti vážné hudby vznikl ve spolupráci s festivalem Pražské jaro.

Z divadla diváci uvidí držitele ceny Thálie Jakuba Gottwalda a jeho projekt UR-fascism. Vystoupí též slamer Anatol Svahilec, artisté ze Cirqueonu účinkující pod názvem Hahaha nebo divadelní soubory kolektiv Lavabo nebo Dočasná company.

Festival pořádaný společností Nerudný fest.cz vznikl v reakci na omezení pouličního umění v ulicích Prahy. Pražští zastupitelé předloni v září schválili novelu vyhlášky a vedle rozšíření počtu míst, kde se nesmí provozovat pouliční hraní, zakázali obří kostýmy a vyfukování bublin.

Donald Trump není blbec, jak může být někdo blbec, když čtyřikrát zkrachuje a vyhrabe se z toho, já Trumpovi fandím. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy