O dcerách i boji s nemocí. Vychází Gottova autobiografie, dopsal ji před smrtí

ČTK Kultura ČTK, Kultura
14. 7. 2021 13:23
Tuto středu, kdy by se zpěvák Karel Gott dožil 82 let, vychází jeho oficiální autobiografie. Dokončil ji několik týdnů před smrtí.
Karel Gott na České Miss 2013.
Karel Gott na České Miss 2013. | Foto: Libor Fojtík

Vydavatelem obsáhlé novinky nazvané Má cesta za štěstím, jež na téměř 700 stranách obsahuje 1800 fotografií či dokumentů, je společnost Karel Gott Agency. Zpěvák v knize hovoří o svých dcerách, rodinném zázemí, matce a otci, kamarádech i zálibách, k nimž patřilo především malování. Knihu distribuuje Euromedia, stojí 1229 korun.

Publikaci otevírá zpěvákův prolog napsaný předloni v létě. "Dovedu si představit, že spousta lidí, ať přátel, či známých, kteří prošli mým životem a v knize se nenajdou, může být zklamána. Ale věřte mi, že pokud by se v knize měli všichni objevit, stal by se z mé autobiografie nezáživný telefonní seznam," píše Gott. V závěrečných kapitolách popisuje období zápasu s těžkou chorobou.

Vdova Ivana Gottová s knihou.
Vdova Ivana Gottová s knihou. | Foto: Lenka Hatašová

Vzhledem k tomu, že vdova Ivana Gottová v průběhu uplynulého roku získala mnoho fotografií a dokumentů, se termín dokončení autobiografie odkládal. "Jsem si velmi dobře vědoma toho, že žádná jiná autentická autobiografie mého manžela už nebude vydána. Cítila jsem proto povinnost tyto materiály veřejnosti v knize poskytnout. Byla by veliká škoda, kdybych o ně manželovy příznivce ochudila," říká vdova.

O Gottově autobiografii před časem hovořil třeba Petr Pečený, hudebník a organizátor festivalu Benátská. "S Karlem jsme se naposledy potkali, když jsme za ním byli s Lou Fanánkem Hagenem u něho doma na Bertramce ohledně knížky vzpomínek, kterou psal. On od nás chtěl, abychom si vzpomněli na tu kapitolu, kdy jsme rozjeli akci Gott na Hrad," vzpomínal Pečený.

Gott zemřel 1. října 2019 ve věku 80 let, léčil se s akutní leukemií. Fanoušci se s ním mohli rozloučit 11. října 2019 v paláci Žofín, kam přišlo zhruba 49 tisíc lidí.

O den později se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále. Dorazili příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci či sportovci. V tento den byl i vyhlášen státní smutek.

V propagačním videu ukázky z knihy čtou Jiří Bartoška, Michal David, Miroslav Donutil nebo Karel Šíp. | Video: Supraphon

Po smrti Karla Gotta se na trhu rychle objevilo několik životopisů, knihy zkompilované z dřívějších publikací či zmínek v médiích vycházejí po skonu slavných osobností záhy.

Knihy o Gottovi ale existovaly už dříve. Například před více než deseti lety se v češtině i němčině objevil Zlatý hlas z Prahy (Die Goldene Stimme aus Prag) autorů Michaely Remešové a Dalibora Máchy s předmluvou tehdejšího prezidenta Václava Klause.

U příležitosti Gottových 70. narozenin vyšla kniha Karel Gott - 70 osobností o Zlatém slavíkovi. Dnes již nežijící hudební novinář Vladimír Vlasák v její první části mapuje některé události dlouholeté Gottovy kariéry, ve druhé nechává promluvit sedm desítek nejen hudebníků.

V 90. letech minulého století se objevila kniha Ladislava Sarvaše nazvaná Jak to vidí Gott a také Říkám to písní, pod níž je podepsán sám Gott.

Rozpačitě skončil životopis z pera spisovatele Arnošta Lustiga, kdy rukopis odmítl nejen vydavatel, ale také sám Gott. Ten prohlásil, že se s textem neidentifikuje.

Fenomén Karla Gotta se promítl též do publikace Gottland úspěšného polského spisovatele Mariusze Szczygiela. Letos na podzim vydá brněnský Host knihu hudebního novináře Pavla Klusáka nazvanou Gott - Československý příběh.

Karel Gott zemřel v kruhu své rodiny, bylo mu 80 let. Příběh zdejších zemí bez něj nelze vyprávět, říká hudební kritik Pavel Klusák. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy