Zea: Romky potřebují šanci. Chtěla jsem tančit, ale rodiče se báli, že budu bez práce

Tomáš Maca Tomáš Maca
14. 7. 2021 9:00
Tančí salsu i hip hop, vystupovala v Paříži i New Yorku a loni vydala oceňovaný hudební debut Burning Light. V době dospívání přitom Zeu rodiče od umělecké dráhy odrazovali. Měli totiž strach, aby podobně jako jiné romské dívky neskončila bez vzdělání, v chudobě. V podcastu Co z tebe bude?! zpěvačka mluví o tom, proč jsou Romky i ženy obecně v showbyznysu podceňované a jak se s tím sama vyrovnala.
"Jako tanečnice jsem zažila chvíle, kdy na mě chlapi pokřikovali nebo se divili, za co beru peníze. Ženy to mají v umění těžší, chci být jejich hlasem," říká v podcastu Co z tebe bude?! zpěvačka Zea.
"Jako tanečnice jsem zažila chvíle, kdy na mě chlapi pokřikovali nebo se divili, za co beru peníze. Ženy to mají v umění těžší, chci být jejich hlasem," říká v podcastu Co z tebe bude?! zpěvačka Zea. | Foto: Lukáš Bíba

Z otcovy strany Zea (vlastním jménem Alžběta Ferencová) zdědila nesporné umělecké nadání. Říká o sobě, že dřív tančila, než chodila, a že tanec je jediná věc, ve které si stoprocentně věří. Velmi nadějně se přitom vyvíjí i její hudební kariéra. Loni vydala debutové album Burning Light plné moderního alternativního popu a osobních textů, které její generaci mluví z duše.

Z matčiny strany má zase devětadvacetiletá rodačka ze slovenského Prešova vzor hned v několika silných ženách. Její prababička Elena Lacková například po čtyřicítce jako první slovenská Romka vystudovala na Karlově univerzitě a vysokou školu má i Alžbětina matka. Ta pracuje jako učitelka, a uměleckou nespoutanost své dcery proto brzdila ve snaze vzdorovat stereotypním představám o nevzdělaných Romech.

"Věděla jsem, že mám umělecké cítění, ale bylo mi to trochu odepírané. Moje máma se totiž bála, aby mě lidi náhodou nevnímali jako Romku, která nechce chodit do školy a ráda by žila víc volnomyšlenkářsky. Mohla jsem se jen učit, navštěvovat kroužky a jinak jsem byla držená na uzdě. Jako teenagerka jsem si proto ve vztahu k mámě prošla obdobím vzdoru," přiznává Zea.

I když jí matka nedovolila jít na konzervatoř, hned na prahu dospělosti se jí díky tanečním úspěchům poštěstilo žít nějakou dobu v New Yorku, kde navštěvovala lekce tance na Broadwayi. O pár let později zase odcestovala do Francie, kde se podílela na choreografiích světových celebrit v rámci filmového festivalu v Cannes. Přesto prožila chvíle, kdy si říkala, že měla matku poslechnout a věnovat se radši jiné profesi.

"Když jsem se ještě jako náctiletá přestěhovala z Prešova do Bratislavy, byly týdny, kdy jsem jedla jenom rohlíky s paštikou. Ležela jsem v Petržalce na posteli, zírala do stropu a říkala si, jestli mi to všechno stojí za to. Bolelo mě celé tělo a zaplatila jsem si sotva nájem a telefon. Když bylo nejhůř, tak mi máma samozřejmě nějaké peníze poslala, ale jinak jsem se vždycky snažila být hrdá a neotravovat rodinu se svými problémy," popisuje.

V podcastu Co z tebe bude?! Zea vypráví, jak se jako jedna z mála Romek dostala do soutěže Miss Universe a jak začala zpívat až díky roli v televizním seriálu.
V podcastu Co z tebe bude?! Zea vypráví, jak se jako jedna z mála Romek dostala do soutěže Miss Universe a jak začala zpívat až díky roli v televizním seriálu. | Foto: Lukáš Bíba

V podcastu Co z tebe bude?!, kde redaktor Tomáš Maca s osobnostmi ve věku do 30 let rozebírá problémy mladé generace, Zea uvažuje nad tím, proč v českých a slovenských médiích nejsou Romky stále příliš vidět. Dotýká se ale i obecnější otázky, proč nemají ženy v showbyznysu stejná práva a příležitosti jako muži.

Rozhovor s vycházející hvězdou tuzemské hudební scény si můžete poslechnout na SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcast a Google Podcast.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy