Zea: Romky potřebují šanci. Chtěla jsem tančit, ale rodiče se báli, že budu bez práce

Tomáš Maca Tomáš Maca
14. 7. 2021 9:00
Tančí salsu i hip hop, vystupovala v Paříži i New Yorku a loni vydala oceňovaný hudební debut Burning Light. V době dospívání přitom Zeu rodiče od umělecké dráhy odrazovali. Měli totiž strach, aby podobně jako jiné romské dívky neskončila bez vzdělání, v chudobě. V podcastu Co z tebe bude?! zpěvačka mluví o tom, proč jsou Romky i ženy obecně v showbyznysu podceňované a jak se s tím sama vyrovnala.
"Jako tanečnice jsem zažila chvíle, kdy na mě chlapi pokřikovali nebo se divili, za co beru peníze. Ženy to mají v umění těžší, chci být jejich hlasem," říká v podcastu Co z tebe bude?! zpěvačka Zea.
"Jako tanečnice jsem zažila chvíle, kdy na mě chlapi pokřikovali nebo se divili, za co beru peníze. Ženy to mají v umění těžší, chci být jejich hlasem," říká v podcastu Co z tebe bude?! zpěvačka Zea. | Foto: Lukáš Bíba

Z otcovy strany Zea (vlastním jménem Alžběta Ferencová) zdědila nesporné umělecké nadání. Říká o sobě, že dřív tančila, než chodila, a že tanec je jediná věc, ve které si stoprocentně věří. Velmi nadějně se přitom vyvíjí i její hudební kariéra. Loni vydala debutové album Burning Light plné moderního alternativního popu a osobních textů, které její generaci mluví z duše.

Z matčiny strany má zase devětadvacetiletá rodačka ze slovenského Prešova vzor hned v několika silných ženách. Její prababička Elena Lacková například po čtyřicítce jako první slovenská Romka vystudovala na Karlově univerzitě a vysokou školu má i Alžbětina matka. Ta pracuje jako učitelka, a uměleckou nespoutanost své dcery proto brzdila ve snaze vzdorovat stereotypním představám o nevzdělaných Romech.

"Věděla jsem, že mám umělecké cítění, ale bylo mi to trochu odepírané. Moje máma se totiž bála, aby mě lidi náhodou nevnímali jako Romku, která nechce chodit do školy a ráda by žila víc volnomyšlenkářsky. Mohla jsem se jen učit, navštěvovat kroužky a jinak jsem byla držená na uzdě. Jako teenagerka jsem si proto ve vztahu k mámě prošla obdobím vzdoru," přiznává Zea.

I když jí matka nedovolila jít na konzervatoř, hned na prahu dospělosti se jí díky tanečním úspěchům poštěstilo žít nějakou dobu v New Yorku, kde navštěvovala lekce tance na Broadwayi. O pár let později zase odcestovala do Francie, kde se podílela na choreografiích světových celebrit v rámci filmového festivalu v Cannes. Přesto prožila chvíle, kdy si říkala, že měla matku poslechnout a věnovat se radši jiné profesi.

"Když jsem se ještě jako náctiletá přestěhovala z Prešova do Bratislavy, byly týdny, kdy jsem jedla jenom rohlíky s paštikou. Ležela jsem v Petržalce na posteli, zírala do stropu a říkala si, jestli mi to všechno stojí za to. Bolelo mě celé tělo a zaplatila jsem si sotva nájem a telefon. Když bylo nejhůř, tak mi máma samozřejmě nějaké peníze poslala, ale jinak jsem se vždycky snažila být hrdá a neotravovat rodinu se svými problémy," popisuje.

V podcastu Co z tebe bude?! Zea vypráví, jak se jako jedna z mála Romek dostala do soutěže Miss Universe a jak začala zpívat až díky roli v televizním seriálu.
V podcastu Co z tebe bude?! Zea vypráví, jak se jako jedna z mála Romek dostala do soutěže Miss Universe a jak začala zpívat až díky roli v televizním seriálu. | Foto: Lukáš Bíba

V podcastu Co z tebe bude?!, kde redaktor Tomáš Maca s osobnostmi ve věku do 30 let rozebírá problémy mladé generace, Zea uvažuje nad tím, proč v českých a slovenských médiích nejsou Romky stále příliš vidět. Dotýká se ale i obecnější otázky, proč nemají ženy v showbyznysu stejná práva a příležitosti jako muži.

Rozhovor s vycházející hvězdou tuzemské hudební scény si můžete poslechnout na SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcast a Google Podcast.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Rektorem ČVUT bude i v dalším období jaderný fyzik Petráček

Rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT) bude i v dalším funkčním období jaderný fyzik a nynější rektor Vojtěch Petráček. Do funkce ho ve středu zvolil akademický senát univerzity. Petráčkovo další volební období by po jeho jmenování prezidentem mělo začít v únoru příštího roku. Nejstarší technickou univerzitu ve střední Evropě by měl vést do konce ledna 2026.

Středeční volby se účastnilo 36 z 45 členů senátu, část členů se podle předsedy Jana Janouška v minulých dnech omluvila, přičemž omluvenky podle Janouška souvisely s epidemií covidu-19. Už v prvním kole volby získal sedmapadesátiletý Petráček nadpoloviční většinu hlasů všech členů senátu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Stát zřejmě získá větší přehled o pracovní době strojvedoucích, senátoři novelu schválili

Stát zřejmě získá přehled o dodržování pracovní doby a doby odpočinku strojvedoucích na dráze. Umožní mu to novela drážního zákona, kterou ve středu beze změny schválil Senát. Musí ji ještě podepsat prezident. Jde o jeden z posledních zákonů, který schválila Sněmovna těsně před volbami. Pokud by ho Senát zamítl nebo vrátil, návrh by skončil svoji legislativní pouť, protože minulé volební období Sněmovny již skončilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy