Na počest Ivana Krále. Jeho hity na Výstavišti zazpívají Langerová nebo Lenny

ČTK Kultura ČTK, Kultura
30. 6. 2021 12:46
Třídenní akci Metronome Prague Warm Up, která se uskuteční 10. až 12. září na pražském Výstavišti, zakončí pocta hudebníkovi Ivanu Královi. Koncert nazvaný Forever Král připomene nejslavnější písně, jež napsal, produkoval nebo se na nich podílel coby interpret.
Ivan Král zemřel vloni 2. února ve věku 71 let.
Ivan Král zemřel vloni 2. února ve věku 71 let. | Foto: Robert Tichý

S doprovodnou kapelou, kterou pro tuto příležitost sestavil Králův dlouholetý kytarista Jan Ponocný, vystoupí Aneta Langerová, Ivan Hlas nebo Lenny. Zazpívají skladby jako Dancing Barefoot, Bang Bang, Pumping for Jill, Because the Night, Mám svůj stín či Winner Takes All.

"V roce 2020 jsme Ivanovi chystali velké vystoupení, jenže v únoru zemřel. Tehdy jsme se spontánně dohodli s jeho ženou Cindy Hudsonovou, že uspořádáme na jeho počest koncert. Dodnes mu ho dlužíme a jsem rád, že teď tento dluh splatíme společně s celou řadou muzikantů a spolupracovníků, se kterými Ivan hrál a tvořil," říká David Gaydečka, jeden z pořadatelů Metronomu.

Koncert bude součástí nikoliv regulérního ročníku festivalu, ale samostatné akce nazvané Metronome Prague Warm Up, na které 11. září vystoupí britská skupina Morcheeba. Půjde o předzvěst plnohodnotného Metronome Prague Festivalu, kvůli pandemii koronaviru přesunutého na 23. až 26. června 2022.

Koncertní poctou vyvrcholí týden zasvěcený Ivanu Královi. Zahájí ho 7. září debata o vztazích na česko-americké hudební scéně v knihovně americké ambasády. O den později se přátelé a fanoušci mohou přijít rozloučit s Králem na zádušní mši do Týnského chrámu. Pořadatelé Metronomu také navrhli, aby byla po hudebníkovi pojmenována nová pražská ulice.

"Existuje jen málo českých hudebníků, kteří nemají svou historku s Ivanem Králem. A které zejména v 90. letech jeho zkušenosti, přirozené muzikantství a pracovitost zásadně neovlivnily," říká Králův životopisec a hudební novinář Honza Vedral z časopisu Headliner. Ten se na dramaturgii koncertu podílí. "K poctě se proto přidají i hudebníci mladší generace, kteří svojí interpretací podtrhnou Ivanův hudební odkaz až do současnosti. Protože on je zkrátka 'forever' Král," dodává Vedral.

Král se po emigraci do Spojených států prosadil jako muzikant v New Yorku a stal se součástí tamní nezávislé scény. Hrál, natáčel a skládal pro Patti Smith, byl kapelníkem Iggyho Popa a jeho písně měli v repertoáru David Bowie nebo U2.

Byl mimo jiné autorem hitu Dancing Barefoot, který se dočkal 70 předělávek od interpretů včetně U2, Pearl Jam nebo Johnnyho Deppa. Prestižní časopis Rolling Stone jej zařadil mezi 500 nejlepších písní všech dob.

V 90. letech minulého století se Král začal vracet do rodného Česka a stal se vyhledávaným producentem i koncertním umělcem. Vydal několik sólových alb a produkoval desky kapely Lucie nebo zpěvačky Anety Langerové. Zemřel 2. února 2020 ve věku 71 let v Michiganu.

Když jsem přijel v 60. letech do USA, myslel jsem si, že jim ukážu, jak se dělá správná hudba. Narazil jsem ale, nikdo nepřišel, říká Ivan Král. | Video: DVtv
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy