Originalitu si nekoupíš, světový zvuk ano

Karel Veselý
2. 5. 2012 17:29
Recenze nových desek A Banquet a The Prostitutes
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Rockoví producenti jsou tak trochu alchymisté, kteří ve svých studiových laboratořích pilují diamant hudebních talentů, nicméně většinu slávy za jejich práci obvykle sklízejí idolové s kytarami. Role producentů přitom v posledních dekádách roste, rock už za svoji dlouhou historii notně vybrakoval studnu skladatelských postupů a zvukový design nahrávek je mnohem důležitější než zaměnitelná posloupnost akordů. A tak muzikanti čím dál víc vyznávají kult producentů, jehož stěžejním bodem je víra, že dotyčný studiový kouzelník našel klíč k největší záhadě populární hudby - jak být zároveň originální a masově přijatelný.

Pro české kapely je spolupráce s velkými producentskými jmény navíc vstupenkou do velkého rockového světa, do kterého - geograficky ani tradicí - nepatříme. A tak když trio A Banquet odletělo do amerického Chicaga natáčet s věhlasným Stevem Albinim, dostalo tím jejich debutové album Breath zároveň marketingovou strategii. Jak jinak by se u zmínky v médiích o začínající české kapele mohly objevit jména jako Nirvana nebo Manic Street Preachers s nimiž Albini spolupracoval? Jejich o generaci starší kolegové The Prostitutes při natáčení svého třetího alba Deaf To The Call vsadili na anglického matadora Martina Youth Glovera, který má za sebou spolupráci s The Verve nebo Killing Joke.

Foto: Aktuálně.cz

O tom mít na desce punc „světového soundu" snily české kapely od začátku devadesátých let. Teď se to konečně daří, ale nejspíš v pozadí bude slušná kupní síla české koruny, díky níž jsou domácím muzikantům věhlasní zahraniční producenti podstatně blíže než jejich kolegům před deseti lety. Jakkoliv se to média snaží podat jako velký přelom v domácím rocku, asistence Albiniho a Youtha jsou - cynicky řečeno - spíše událostí z řádu těch finančně-transakčních než uměleckých. Poplatky, které si Albini účtuje ve svém studiu Electrical Audio visí i na jeho webu, a tak si můžete spočítat, kolik za týdenní session A Banquet v jeho chicagské pevnosti zaplatili.

Co je futu-roll?

Není na tom nic potupného, podobně to dělají ročně desítky jiných kapel - slavné i zcela neznámé. Nicméně je jedním dechem třeba zmínit, že Albini má při produkování kapel pevné zásady, které shrnuje do jednoduchého hesla: „Muzikanti, kteří se mnou natáčí musí předně vědět, co sami chtějí a ne čekat, že jim to sdělím já." A Banquet sice působí velmi sebevědomě, co se týče osobité tváře se ale zatím pořád hledají a nepomohl ani Albini.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Trio v promomateriálech píše o vlastním žánru futu-roll, který poněkud svérázně definují jako mix „rocku 60., 70. let a alternativních směrů 80. a 90. let se současnými indie žánry jako electro, nu-rave, shoegaze a dalšími." (Záměrně ponechávám bez komentáře.) Ve skutečnosti na ně ale mají větší než malý vliv kapely jako Muse nebo Placebo, které do rockových riffů hojně vplétají syntezátory, jinak se ale drží zavedených postupů. O nějakých odvážnějších výletech do míst, kam se zatím nikdo nevydal, se u A Banquet rozhodně mluvit nedá. A pokud je na jejich zvuku něco originálního (elektronika v Blue Feelings), pak je za to nejspíše zodpovědný šikovný domácí producent Boris Carloff, který s kapelou album dokončoval.

Z Breath po prvním poslechu ční hitovka Far Away, na které by se Charlie Straight mohli učit, jak dělat písničky pro rádia a neznít přitom jako boyband pro náctileté holky. Jinak ale A Banquet zaslouží obdiv hlavně za vervu, s níž si splnili svůj sen a vybojovali si svého vysněného producenta. Ve světovém kontextu, do něhož se s Albinim v zádech odsoudili, je Breath jen průměrný počin, který svoje světáctví hledá s hudbou, jež by byla originální, kdyby s ní kapela přišla před nějakými šesti lety.

Foto: Aktuálně.cz

Nikdo už nezpívá blues

Zatímco A Banquet se dostali stěží k Placebo (hlas Matěje Káninského prozradí všechno), The Prostitutes k smrti milují drásavý post-punk Joy Division. A protože mají v čele angličana Adriana T. Bella, lze jejich obdiv k všemu temnému a britskému brát vážně. Novinka Deaf To The Call má navíc díky Martinu Gloverovi zní i trochu industriálním podtónem, který jejich přímočarému rocku dodává ještě jeden rozměr navíc. Tak třeba skladba Mr. Anderson je kosmický rock, ve kterém se potkávají Joy Division s Davidem Bowiem z alba Outside a zběsilým Jazem Colemanem.

Škoda, že se do podobných výletů nepustili The Prostitutes častěji. Na desce je ale slyšet, že se s natáčením nijak nemazlili, Glover a jeho zvukař byli v Praze k dispozici jen týden. Na víc nestačily finance protože, pokus o crowdsourcing alba nepadl na příliš úrodnou půdu. Kapela požádala o sponzoring fanoušky přes web IndieGoGo, ale z žádané částky (15 tisíc dolarů) se sešla jen necelá sedmina.

Je to bohužel odraz reality. Kapely typu The Prostitutes u nás tak trochu míří do prázdného prostoru mezi mediální/festivalovou slávu a undergroundový kult. A zároveň stojí na vrtkavém vkusu „indie" kids, kteří odhazují svoje včerejší miláčky se stejnou lehkostí jako se zbavují oblečení, jež vyšlo z módy. A dlouhé prodlevy mezi deskami jim taky moc nepomáhají.

V jednom starším rozhovoru popisovali The Prostitutes svůj vznik jako „poslední šanci" muzikantů z několika nepříliš úspěšných kapel, na třetím albu to vypadá, že si svoje přiznané outsiderství začínají užívat na úkor ambicí, které měli v době desky Hometown Zombies. V další povedené skladbě No One Sings The Blues zpívá Bell: „Nikdo už nezpívá blues jako kdysi dávno, nikdo už se o svoji bolest nepodělí tak jako dřív" a zní to právě jako to blues, které mu tak chybí. Je to jako pandán rockového pamětníka, který má pocit, že svět se točí trochu jiným směrem než by si představoval.

The Prostitutes se až příliš koukají do rockové minulosti na to, aby mohli zanechat nějaký výraznější otisk v současnosti či se snad dokonce zapsat do historie domácího rocku. (A chraň bůh, že by o něco takového vůbec usilovali.) Vlastně mě u kapel jako jsou oni nebo A Banquet napadá otázka, zda ještě o nich vůbec psát jako o českém rocku, když na nich není českého vůbec nic. Rozhřešení je pak stejné jako u Charlie Straight - být světový znamená především být nejprve originální. A to je něco, co se nedá zaplatit penězi.

A Banquet: Breath. CD, 39 min. Vydala společnost Die Arbeit Music, 2012.
The Prostitutes: Deaf To The Call. CD, 38 min. Vydala společnost X Production, 2012.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy