Nové album Olympicu provokuje obalem i texty. Nechci ležet na krovkách, říká Janda

ČTK ČTK
4. 11. 2020 14:03
Nové album nazvané Kaťata, které provokuje obalem i texty o dívkách a ženách, obrátilo kapelu Olympic silněji k rockovému zvuku. Frontman Petr Janda napsal 17 písní, z nichž spoluhráči vybrali 11. Vesměs neprošly ty, které směřovaly k popu. Změnou oproti předchozí nahrávce Trilobit je aranžmá skladeb do metalu a rokenrolu, říká Janda.
Kytarista a zpěvák Petr Janda na snímku z červnového koncertu Olympicu, prvního s novým klávesistou Pavlem Březinou.
Kytarista a zpěvák Petr Janda na snímku z červnového koncertu Olympicu, prvního s novým klávesistou Pavlem Březinou. | Foto: ČTK

Deska Kaťata je první s hráčem na klávesové nástroje Pavlem Březinou, který nahradil Jiřího Valentu. "Bylo by hloupé vzít nového klávesáka a udělat stejnou desku jako tu předešlou," říká Janda.

"Já už jiný nebudu, jsem melodický skladatel, s tím se nedá nic dělat. Tvrdost můžu nahradit částečně v harmonii, ale hlavně v aranžmá a nasazení," dodává.

Obal alba Kaťata.
Obal alba Kaťata. | Foto: Supraphon

S většinou textů souzní obal, na kterém je dámské pozadí v roztrhaných kalhotách. Speciálně na obal se tak nechala nafotit Lea Šteflíčková, česká modelka a vítězka soutěže krásy Česká Miss z roku 2018.

"Ten obal je opravdu netradiční, má to náboj a zaujme více než fotky kapely, která má v průměru mezi padesáti a sedmdesáti lety. A texty se myslím opravdu povedly, nemusel jsem je vracet tolikrát k přepracování jako jindy. Já hodně dbám na češtinu, nesnáším otočené přízvuky, to mně vadí, i když dnešní mladí si z něčeho takového většinou nic nedělají," konstatuje Petr Janda.

Autory textů jsou Ondřej Fencl, Michal Malátný a Lukáš Koranda, který Jandovi sám nabídl, že by rád zkusil něco napsat pro Olympic. "Poslal mi text Pálím tvář a já žasnul, jak je to dobré, má dobrý slovník, a přitom pracuje jako krmič krav," říká Janda.

Text Pádím dodal rocker Aleš Brichta. "Je to zásadní písnička v souvislosti s mým věkem. Chci ještě něco udělat, nechci ležet na krovkách, proto jsem za sedm let složil písně na pět desek," poznamenává osmasedmdesátiletý Janda, který napsal přibližně 1000 písní.

"Už skládám další, mám připravenou instrumentálku, takové nové Stejskání," připomíná svoji úspěšnou skladbu z roku 1991.

Upoutávka na Kaťata, nové album Olympicu. Foto: Michal Matyáš. | Video: Supraphon

Překvapením na závěr alba je vyprávěné blues Nemám páru, ve kterém Janda využívá sugestivní témbr. Hlasovou formu prokazuje na celém albu. "Sice už dlouho nekouřím, ale o hlas moc nedbám. Možná je dobře, že si ho moc nevšímám, foniatr moje hlasivky ještě neviděl," podotýká.

Vzhledem k nouzovému stavu a vládním opatřením Olympic zatím nemůže nové písně představit na koncertech. "Domlouvali jsme se, že bychom desku rádi odehráli celou, jak leží a běží. Ale předpokládám, že si do konce roku nevrzneme. Vidím to tak na březen, kdy bychom udělali i křest," dodává Janda.

Olympic byl založen roku 1962 pod názvem Karkulka, což byla zkratka pro Karlínský kulturní kabaret, a později přejmenován podle klubu v pražské Spálené ulici. Debutoval v roce 1968 albem Želva, považovaným za první českou beatovou dlouhohrající nahrávku.

Současnou sestavu Olympicu tvoří Janda, který je ve skupině založené Miloslavem Růžkem od roku 1963, a baskytarista Milan Broum, jenž přišel o 12 let později. V roce 2013 bubeník Martin Vajgl nahradil zemřelého Milana Peroutku. Klávesista Březina přibyl letos na jaře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy