Nedělat z hudby vědu. The Killers vydali desku plnou naděje, snad přijedou na Colours

Honza Vedral Honza Vedral
1. 9. 2020 17:52
Na šestém albu jdou američtí The Killers, kteří měli být hvězdami letošních zrušených Colours of Ostrava, proti proudu času, aniž by výsledkem bylo retro. Imploding the Mirage je velká, americky pompézní nahrávka, která se blyští a třpytí jako Las Vegas.
The Killers existují od roku 2001.
The Killers existují od roku 2001. | Foto: Olivia Bee

Je podobně kýčovitá a přitom neodolatelná. Pod všemi těmi flitry uvnitř možná i trochu prázdná. Kapela na ní v syntezátorových kulisách vyvolává zašlou přímočarost stadionového písničkářství a pátrá po magickém písňovém receptu Bruce Springsteena. A byť oproti němu chybí jistá přirozená pokora a subtilnost, The Killers se napojili na pramen hitovosti vyvěrající z nejlepšího popu a rocku osmdesátých let.

The Killers.
The Killers. | Foto: Robert Ashcroft

Když loni hráli jako hlavní hvězdy na slavném britském festivalu Glastonbury, během velkého finále na pódium nejprve přizvali kytaristu Johnnyho Marra z britské nezávislé kapely The Smiths. A hned po něm synthpopové legendy Pet Shop Boys.

Někde na půl cesty mezi skladbami This Charming Man a You Were Always On My Mind obnažili svou podstatu, která utváří jak hudební vkus, tak výraz zpěváka Brandona Flowerse. Na aktuálním albu stejnou popovou dvojsečnost ještě vybrousil.

Výsledný zvuk může být stejně tak plán jako z nouze ctnost. Přestože oficiálně mají The Killers stále čtyři členy, kytarista Dave Keuning, který se autorsky podílel na jejich největších hitech včetně Mr. Brightside, si už několik let dává pauzu a do studia nedorazil. Baskytarista Mark Stoermer se natáčení účastnil jen omezeně, protože stále řeší sluch poškozený následkem pyrotechnických efektů na koncertu v Londýně.

Nové album je tedy znovu hlavně dílem Flowerse a bubeníka Ronnieho Vannucciho Jr. Společně vyřešili zdánlivě nerozlousknutelný rébus: Jak může stadionová indierocková kapela natočit desku bez vlastního kytaristy?

Odpověď našli především v syntezátorech. Pod rukama se jim mění ve vřelé organické nástroje, z nichž prýští živelná energie, jež si nijak nezadá s tou rockovou, z podstaty kytarovou. Zřejmé je to hned z úvodní skladby My Own Soul's Warning, kde se z nenápadného intra a nápěvu střihem vylíhne refrén zběsile dusající vpřed. Takový, že dokáže vdechnout život i těm nejumělejším klávesovým rejstříkům.

Videoklip ke skladbě My Own Soul’s Warning natočil Michael Hili. | Video: Island Records

Hned zkraje je tedy zřejmé, že i po letech na scéně a vnitřních obtížích jsou The Killers, založení roku 2001, stále ve formě. Nespadli do koloběhu kapel, které žijí z podstaty a mají problém opustit rutinu.

Album Imploding the Mirage lze snadno brát jako čítanku vlivů, jíž Killers dalšími hudebními odkazy dodávají dynamický a zábavný rozměr. Nejlépe je to patrné na skladbě Dying Breed, v níž se z repetitivního plastového rytmu vysamplovaného hned od dvou německých krautrockových legend Can a Neu! v refrénu rozvine čistokrevná a podmanivá "springsteenovka".

Hostující kytarista z Fleetwood Mac Lindsey Buckingham sólem dodává šťávu dalšímu singlu Caution, aby - už bez něj - kapela o pár písní dál ve skladbě Running Towards a Place úvodním riffem vyvolávala nálady typické právě pro Fleetwood Mac.

Rytmika a melodie When the Dreams Run Dry leccos připomenou posluchačům desky So od Petera Gabriela. A přímočarost, s jakou Brandon Flowers zpívá, že "všichni zemřeme", je svou drzostí odzbrojující.

Ve skladbě Dying Breed se repetitivní plastový rytmus rozvine v čistokrevonou „springsteenovku“. | Video: Island Records

Celá nahrávka má neodbytně bezstarostnou náladu. Stále je z ní sice patrná ta pouštní melancholie, pro The Killers tak typická, v jádru se ale jedná o optimistickou popovou desku plnou naděje.

Flowers sice do chytlavých, stadionově klenutých refrénů občas rozdává velikášská sdělení, do nichž se už tolikrát zapletli Bono nebo Chris Martin, jenže u The Killers patos neprovází žádná hra na velké dojemné umění ani drásání emocí.

Obal alba Imploding the Mirage.
Obal alba Imploding the Mirage. | Foto: Island Records

Sympatickým rysem Imploding the Mirage je přímočarost. Kapela zbytečně nezpomaluje do úmorných balad, z hudby nedělá vědu. Díky tomu album tepe dopředu, nesplývá v uplakanou hmotu a vůbec osvěžuje současný hudební střední proud.

Producenti Shawn Everett a Jonathan Rado, známý z dua Foxygen, retro zvukům navíc dali aktuální tvar i vyznění. Dost možná deska v tomto směru stojí na začátku další etapy vytěžování osmdesátých let.

Doufejme, že tuto vrstevnatou, mile a chytře přímočarou hitovou nahrávku The Killers přivezou na Colours of Ostrava alespoň příští rok - a že ji předvedou se stejnou suverenitou, s jakou ji nahráli.

Autor je šéfredaktorem hudebního časopisu Headliner.

The Killers: Imploding the Mirage

Island Records 2020

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s dvěma trestnými sekundami osmá.

Olympijský vítěz Slovinec Benjamin Savšek je počtvrté mistrem Evropy ve vodním slalomu. Čeští kanoisté ve finále v Liptovském Mikuláši chyběli.

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši:

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 100,44 (0 trest. sekund), 2. Tasiadis (Něm.) -0,57 (0), 3. Trave (Šp.) -1,73 (0), …v semifinále 20. Rohan (ČR).

Ženy:

C1: 1. Franklinová (Brit.) 113,35 (0), 2. Delassusová (Fr.) -1,72 (0), 3. Fišerová -2,42 (0), …8. G. Satková (obě ČR) -14,56 (2).

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy