Nedělat z hudby vědu. The Killers vydali desku plnou naděje, snad přijedou na Colours

Honza Vedral Honza Vedral
1. 9. 2020 17:52
Na šestém albu jdou američtí The Killers, kteří měli být hvězdami letošních zrušených Colours of Ostrava, proti proudu času, aniž by výsledkem bylo retro. Imploding the Mirage je velká, americky pompézní nahrávka, která se blyští a třpytí jako Las Vegas.
The Killers existují od roku 2001.
The Killers existují od roku 2001. | Foto: Olivia Bee

Je podobně kýčovitá a přitom neodolatelná. Pod všemi těmi flitry uvnitř možná i trochu prázdná. Kapela na ní v syntezátorových kulisách vyvolává zašlou přímočarost stadionového písničkářství a pátrá po magickém písňovém receptu Bruce Springsteena. A byť oproti němu chybí jistá přirozená pokora a subtilnost, The Killers se napojili na pramen hitovosti vyvěrající z nejlepšího popu a rocku osmdesátých let.

The Killers.
The Killers. | Foto: Robert Ashcroft

Když loni hráli jako hlavní hvězdy na slavném britském festivalu Glastonbury, během velkého finále na pódium nejprve přizvali kytaristu Johnnyho Marra z britské nezávislé kapely The Smiths. A hned po něm synthpopové legendy Pet Shop Boys.

Někde na půl cesty mezi skladbami This Charming Man a You Were Always On My Mind obnažili svou podstatu, která utváří jak hudební vkus, tak výraz zpěváka Brandona Flowerse. Na aktuálním albu stejnou popovou dvojsečnost ještě vybrousil.

Výsledný zvuk může být stejně tak plán jako z nouze ctnost. Přestože oficiálně mají The Killers stále čtyři členy, kytarista Dave Keuning, který se autorsky podílel na jejich největších hitech včetně Mr. Brightside, si už několik let dává pauzu a do studia nedorazil. Baskytarista Mark Stoermer se natáčení účastnil jen omezeně, protože stále řeší sluch poškozený následkem pyrotechnických efektů na koncertu v Londýně.

Nové album je tedy znovu hlavně dílem Flowerse a bubeníka Ronnieho Vannucciho Jr. Společně vyřešili zdánlivě nerozlousknutelný rébus: Jak může stadionová indierocková kapela natočit desku bez vlastního kytaristy?

Odpověď našli především v syntezátorech. Pod rukama se jim mění ve vřelé organické nástroje, z nichž prýští živelná energie, jež si nijak nezadá s tou rockovou, z podstaty kytarovou. Zřejmé je to hned z úvodní skladby My Own Soul's Warning, kde se z nenápadného intra a nápěvu střihem vylíhne refrén zběsile dusající vpřed. Takový, že dokáže vdechnout život i těm nejumělejším klávesovým rejstříkům.

Videoklip ke skladbě My Own Soul’s Warning natočil Michael Hili. | Video: Island Records

Hned zkraje je tedy zřejmé, že i po letech na scéně a vnitřních obtížích jsou The Killers, založení roku 2001, stále ve formě. Nespadli do koloběhu kapel, které žijí z podstaty a mají problém opustit rutinu.

Album Imploding the Mirage lze snadno brát jako čítanku vlivů, jíž Killers dalšími hudebními odkazy dodávají dynamický a zábavný rozměr. Nejlépe je to patrné na skladbě Dying Breed, v níž se z repetitivního plastového rytmu vysamplovaného hned od dvou německých krautrockových legend Can a Neu! v refrénu rozvine čistokrevná a podmanivá "springsteenovka".

Hostující kytarista z Fleetwood Mac Lindsey Buckingham sólem dodává šťávu dalšímu singlu Caution, aby - už bez něj - kapela o pár písní dál ve skladbě Running Towards a Place úvodním riffem vyvolávala nálady typické právě pro Fleetwood Mac.

Rytmika a melodie When the Dreams Run Dry leccos připomenou posluchačům desky So od Petera Gabriela. A přímočarost, s jakou Brandon Flowers zpívá, že "všichni zemřeme", je svou drzostí odzbrojující.

Ve skladbě Dying Breed se repetitivní plastový rytmus rozvine v čistokrevonou „springsteenovku“. | Video: Island Records

Celá nahrávka má neodbytně bezstarostnou náladu. Stále je z ní sice patrná ta pouštní melancholie, pro The Killers tak typická, v jádru se ale jedná o optimistickou popovou desku plnou naděje.

Flowers sice do chytlavých, stadionově klenutých refrénů občas rozdává velikášská sdělení, do nichž se už tolikrát zapletli Bono nebo Chris Martin, jenže u The Killers patos neprovází žádná hra na velké dojemné umění ani drásání emocí.

Obal alba Imploding the Mirage.
Obal alba Imploding the Mirage. | Foto: Island Records

Sympatickým rysem Imploding the Mirage je přímočarost. Kapela zbytečně nezpomaluje do úmorných balad, z hudby nedělá vědu. Díky tomu album tepe dopředu, nesplývá v uplakanou hmotu a vůbec osvěžuje současný hudební střední proud.

Producenti Shawn Everett a Jonathan Rado, známý z dua Foxygen, retro zvukům navíc dali aktuální tvar i vyznění. Dost možná deska v tomto směru stojí na začátku další etapy vytěžování osmdesátých let.

Doufejme, že tuto vrstevnatou, mile a chytře přímočarou hitovou nahrávku The Killers přivezou na Colours of Ostrava alespoň příští rok - a že ji předvedou se stejnou suverenitou, s jakou ji nahráli.

Autor je šéfredaktorem hudebního časopisu Headliner.

The Killers: Imploding the Mirage

Island Records 2020

 

Právě se děje

před 22 minutami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy