Festival Respect se přesouvá na Rohanský ostrov, přijedou muzikanti z Indie i Londýna

Hudbu z Evropy, Asie či Afriky s důrazem na tvorbu žen představí letošní ročník festivalu etnické hudby Respect v Praze. Příští víkend 5. a 6. září na něm vystoupí britská zpěvačka indického původu Susheela Ramanová či bulharský klarinetista hrající romskou hudbu Balkánu Ivo Papasov.
Sona Jobarteh je první ženská virtuoska na africký tradiční nástroj kora. | Video: African Guild Records

Akce, která si klade za cíl představit publiku neznámé rytmy a odlišné kultury, se letos koná na Rohanském ostrově. Z tradičního letního termínu byla odsunuta na začátek podzimu kvůli pandemii koronaviru.

Vystoupí především písničkářky, které představí hudbu afrických a asijských zemí. "Poselství žen, v řadě autoritářských režimů pronásledovaných, je důležitým tématem festivalu," říká za organizátory Kateřina Malá.

Návštěvníci zhlédnou představení zpěvačky Sony Jobartehové původem z Gambie, která hraje na západoafrickou harfu kora. V sestavě Kefaya uslyší zpěvačku Elahu Soroorovou, která byla donucena k emigraci z Afghánistánu do Londýna.

Dále se na pódiu vystřídají Krar Collective reprezentující hudbu Etiopie s nástrojem krar, který je přímým následníkem harfy židovského krále Davida, či italsko-francouzská skupina Lalala Napoli hrající romskou hudbu v novém pojetí.

Vlastní skladby s moderní klasikou zkombinují hráči na akordeon z polského Montin Trio.

Kromě hudby budou pro návštěvníky připraveny výtvarné instalace, exotické jídlo, doprovodný program pro děti či stánky neziskových organizací.

V sestavě Kefaya posluchači uslyší zpěvačku Elahu Soroorovou. Foto: Alex Kozobolis. | Video: Bella Union

Festival Respect, který se dříve konal na Střeleckém ostrově, v parku Ladronka nebo loni ve Volnočasovém centru Holešovice, Čechům v minulosti představil malijskou skupinu Tinariwen, francouzského hudebníka Manu Chaa, marseillský vokální sbor Lo Cor de la Plana či vloni indického kytaristu Debashishe Bhattacharyu a zpěváka Moryho Kanteho z africké Guiney, který nedávno zemřel.

"Nejde o náhodný výběr ani lacinou exotiku: všichni jsou ve svých zemích renomovaní, pravidelně účinkují na nejlepších evropských festivalech a získávají nominace na prestižní ceny od amerických Grammy po sošky britské BBC," napsalo o festivalu vloni Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy