Festival Respect se přesouvá na Rohanský ostrov, přijedou muzikanti z Indie i Londýna

ČTK Kultura ČTK, Kultura
27. 8. 2020 12:30
Hudbu z Evropy, Asie či Afriky s důrazem na tvorbu žen představí letošní ročník festivalu etnické hudby Respect v Praze. Příští víkend 5. a 6. září na něm vystoupí britská zpěvačka indického původu Susheela Ramanová či bulharský klarinetista hrající romskou hudbu Balkánu Ivo Papasov.
Sona Jobarteh je první ženská virtuoska na africký tradiční nástroj kora. | Video: African Guild Records

Akce, která si klade za cíl představit publiku neznámé rytmy a odlišné kultury, se letos koná na Rohanském ostrově. Z tradičního letního termínu byla odsunuta na začátek podzimu kvůli pandemii koronaviru.

Vystoupí především písničkářky, které představí hudbu afrických a asijských zemí. "Poselství žen, v řadě autoritářských režimů pronásledovaných, je důležitým tématem festivalu," říká za organizátory Kateřina Malá.

Návštěvníci zhlédnou představení zpěvačky Sony Jobartehové původem z Gambie, která hraje na západoafrickou harfu kora. V sestavě Kefaya uslyší zpěvačku Elahu Soroorovou, která byla donucena k emigraci z Afghánistánu do Londýna.

Dále se na pódiu vystřídají Krar Collective reprezentující hudbu Etiopie s nástrojem krar, který je přímým následníkem harfy židovského krále Davida, či italsko-francouzská skupina Lalala Napoli hrající romskou hudbu v novém pojetí.

Vlastní skladby s moderní klasikou zkombinují hráči na akordeon z polského Montin Trio.

Kromě hudby budou pro návštěvníky připraveny výtvarné instalace, exotické jídlo, doprovodný program pro děti či stánky neziskových organizací.

V sestavě Kefaya posluchači uslyší zpěvačku Elahu Soroorovou. Foto: Alex Kozobolis. | Video: Bella Union

Festival Respect, který se dříve konal na Střeleckém ostrově, v parku Ladronka nebo loni ve Volnočasovém centru Holešovice, Čechům v minulosti představil malijskou skupinu Tinariwen, francouzského hudebníka Manu Chaa, marseillský vokální sbor Lo Cor de la Plana či vloni indického kytaristu Debashishe Bhattacharyu a zpěváka Moryho Kanteho z africké Guiney, který nedávno zemřel.

"Nejde o náhodný výběr ani lacinou exotiku: všichni jsou ve svých zemích renomovaní, pravidelně účinkují na nejlepších evropských festivalech a získávají nominace na prestižní ceny od amerických Grammy po sošky britské BBC," napsalo o festivalu vloni Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Soudkyně amerického nejvyššího soudu podlehla rakovině, bylo jí 87 let

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová. Podle prohlášení soudu podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní a poslední momenty prožila doma se svojí rodinou. Její úmrtí by podle agentury Reuters mohlo ještě více převážit poměr sil v devítimístném senátu nejvyššího soudu na stranu konzervativců, kteří měli dosud převahu pěti ku čtyřem. Americká média předpovídají bouřlivé spory ohledně nominace náhradníka za Ginsburgovou.

Americký prezident Donald Trum označil Ginsburgovou za úžasnou ženu. "Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena… byla to úžasná žena, která vedla úžasný život," řekl prezident. "Rmoutí mne to," dodal.

"Naše země ztratila právníka historického významu. My na nejvyšším soudě jsme ztratili milovaného kolegu. Dnes truchlíme, ovšem s pevným přesvědčením, že příští generace si budou Ruth Baderovou Ginsburgovou pamatovat tak, jak jsme ji znali - coby neúnavného a rázného bojovníka za spravedlnost," uvedl předseda nejvyššího soudu USA John Roberts.

Ginsburgová byla členkou nejvyššího soudu přes 27 let. Stala se jí v roce 1993 poté, co ji jmenoval tehdejší prezident Bill Clinton, přičemž byla teprve druhou ženou, která získala post na nejvyšší soudní instanci Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

OSN neobnoví sankce proti Íránu za porušování jaderné dohody

Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy. Napsala to agentura Reuters, která se dostala k dopisu adresovanému RB OSN třemi evropskými stranami zmíněné dohody z roku 2015.

"Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat," uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez "právního efektu". Odpuštění sankcí prý zůstane v platnosti i po víkendu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně jadernou dohodu porušuje. Sankce by se podle Washingtonu měly vrátit v noci na neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy