Naději utnul vpád vojsk. Mišík představil první skladbu z nového alba

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 9. 2021 16:58
První skladba z nového alba Vladimíra Mišíka se jmenuje Šedesátá léta. Účinkuje v ní slavný gospelový vokální soubor Blind Boys of Alabama a doprovází ji animovaný klip. Píseň, kterou autoři zveřejnili v pátek, předznamenává album nazvané Noční obraz. Vyjde 24. září.
Videoklip ke skladbě Šedesátá léta natočila Michaela Pavlátová. | Video: Supraphon

Desku vydává Animal Music, nahrávací firma Petra Ostrouchova, který je nejen producentem, ale zároveň Mišíka doprovází se svou skupinou Blue Shadows.

Vizuálně skladbu Šedesátá léta dokresluje animovaný klip režisérky Michaely Pavlátové plus Alexandry a Martina Májových. Na vizuální stránce nahrávky se podíleli další známí tvůrci: grafici Karel Haloun a Aleš Najbrt nebo fotograf Václav Jirásek.

Obal alba Noční obraz.
Obal alba Noční obraz. | Foto: Animal Music

Album vyjde dva roky po Mišíkově předchozí úspěšné desce Jednou tě potkám, která získala šest cen Anděl.

"Je na ní správně všechno, co Vladimíra Mišíka obklopuje. Ale v neuvěřitelné formě je také on sám. Na jeho zpěvu se nepodepsal čas ani nemoci, ve výrazu ještě dozrál. A znovu udivuje, s jakou přirozeností dokáže interpretovat a podat průzračné i náročnější texty v češtině," napsal o ní kritik Honza Vedral na Aktuálně.cz.

V textu nové písně Šedesátá léta se zpěvák vrací do mládí, kdy se očekávání věcí příštích neslo na vlnách naděje, kterou následně utnul příjezd sovětských vojsk. Vyznění podporuje optimistická retro nálada, ke které přispěl mimo jiné varhaník Ondřej Pivec, již několik let úspěšně etablovaný v zámoří, či klavírista Jan Steinsdörfer.

Mišík v březnu oslavil 74. narozeniny. Měsíc nato na sociálních sítích oznámil, že končí s koncertováním. Důvodem jsou zdravotní problémy.

S hudbou začínal v 60. letech, kdy zpíval například s Kometami, Matadors a Blue Effectem.

Ke konci první poloviny 70. let založil skupinu Etc…, se kterou přes mnohé personální změny koncertoval další desítky let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vláda schválila podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Česko vrátit asi miliardu za zemědělské dotace

Vláda ve středu schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise z listopadu 2021, podle nějž má Česko vrátit zhruba 44,1 milionu eur (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun) zemědělských dotací kvůli jejich nedostatečné kontrole. Potvrdil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh předložil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Žaloba nemá odkladný účinek a podle prováděcího rozhodnutí Evropské komise bude Česko muset částku vrátit do rozpočtu Evropské unie. O dané peníze se tak Česku sníží jiné platby z unijního svazku. Evropská komise původně za chybné čerpání evropských zemědělských dotací v letech 2015 až 2017 vyměřila finanční korekci v přepočtu zhruba 7,5 miliardy korun, státu se ji podařilo snížit ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství nesouhlasí ani s nižší finanční korekcí, chtělo by ji buď dále snížit, nebo zajistit, aby se dotace nekrátily vůbec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy