Na festival Respect přijede Ramanová, Tinariwen vystoupí v MeetFactory

ČTK ČTK
27. 5. 2021 11:16
Koncert izraelského trumpetisty Itamara Borochova a jeho kvarteta 28. července v pražském klubu Jazz Dock zahájí letošní ročník festivalu etnické hudby Respect. Hlavní část se uskuteční 28. a 29. srpna na Rohanském ostrově.
Britská zpěvačka indického původu Susheela Ramanová.
Britská zpěvačka indického původu Susheela Ramanová. | Foto: Andrew Catlin

Open air akci pořadatelská agentura Rachot Production stejně jako vloni posunula na konec léta kvůli protipandemickým opatřením. Při výběru hudby se držela většinou kapel usazených v zemích zeměpisně bližších České republice a vynechala vzdálenější končiny.

Na Rohanském ostrově 28. srpna vystoupí britská zpěvačka indického původu Susheela Ramanová, která se v projektu Ghost Gamelan inspirovala indonéskými melodickými perkusemi. Umělkyně měla na Respect přijet už vloni, to ale nebylo možné, protože Velká Británie tehdy vzhledem k pandemické situaci zařadila Česko na seznam nebezpečných zemí.

V sobotním programu se dále představí mistři okcitánských polyfonií Lo Còr de la Plana, výtvarník František Skála s dechovým souborem Provodovjané a trio Les Triaboliques, považované za "superskupinu alternativy". Tvoří ho hráči na strunné nástroje Justin Adams, Ben Mandelson a Lu Edmonds.

V neděli českou scénu zastoupí Třaskavá směs, což je uskupení tvořené Františkem Skálou, Petrem Niklem, Petrem Tichým a Miroslavem Černým. Svou vizi balkánské hudby představí maďarsko-izraelští Besh O Drom.

Mimořádné hudební spojení pak naváže dvojice Justin Adams & Mauro Durante. Zatímco kytarista Adams se inspiruje africkými kořeny blues, Durante rozvíjí rituální rytmus pizzica z jižní Itálie, jehož historie sahá až do antického Řecka.

Intenzivní zážitek tvořený ze zvuků dud, perkusí a súfijského mystického zpěvu slibuje vystoupení mezinárodního tria Revolutionary Birds.

Susheela Ramanová a The Ghost Gamelan Orchestra hrají skladbu Moon v londýnském Roundhousu. | Video: Roundhouse

V doprovodném programu se vedle trumpetisty Itamara Borochova představí 24. srpna v MeetFactory "králové pouštního blues" Tinariwen z afrického Mali a 23. října arménský jazzový klavírista Tigran Hamasyan se svým triem v koncertním sále Pražské konzervatoře.

Na festivalu Respect nejde jen o hudbu. Rodinný ráz akce zdůrazní dětský program. Tradičně zaujme také široká nabídka jídel z celého světa a stánky neziskových organizací.

Akce, která se v minulosti konala na Střeleckém ostrově, v parku Ladronka nebo předloni v Holešovicích, už Čechům představila například sestavu Taraf de Haidouks, guinejského zpěváka a hráče na koru Moryho Kantého, malijské Tartit či v posledních letech pákistánského rodáka Faize Aliho Faize a indického hudebníka Debashishe Bhattacharyu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 39 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy