Obrali jste mě a hrajete na playback. Kytarista kapely Mötley Crüe žaluje spoluhráče

Kultura Kultura
11. 4. 2023 6:37
Dlouholetý kytarista heavymetalové kapely Mötley Crüe minulý týden zažaloval spoluhráče. Hudebník vystupující pod pseudonymem Mick Mars je obvinil, že poté, co kvůli zdravotní indispozici musel rezignovat na další turné, se jej kolegové pokusili připravit o výtěžky z byznysu kolem této sestavy.
Mick Mars, kytarista heavymetalové kapely Mötley Crüe, mimo jiné obviňuje spoluhráče z hraní na playback.
Mick Mars, kytarista heavymetalové kapely Mötley Crüe, mimo jiné obviňuje spoluhráče z hraní na playback. | Foto: ČTK / AP

Jak píše deník New York Times, jedenasedmdesátiletý Mars vloni na podzim oznámil, že po 41 letech s kapelou ze zdravotních důvodů přestane koncertovat. Podle žaloby podané u losangeleského soudu však spoluhráči následně bez jeho vědomí oznámili fanouškům, že Mars odchází do důchodu, a svolali mimořádnou valnou hromadu společnosti, jež zaštiťuje byznys Mötley Crüe. Tam jej odvolali z funkce ředitele, zbavili členství v představenstvu a připravili jej o akcie způsobem, který má v českém prostředí vzdálenou paralelu ve squeeze outu neboli vytěsnění akcionáře.

Kytarista vlastnil čtvrtinový podíl v každém ze sedmi podniků rozvíjejících podnikání Mötley Crüe. Nyní žádá přístup k účetnictví a odškodné za ušlý zisk. Spoluhráči přiměli Marse podepsat dohodu, podle níž jeho podíl z výtěžků z turné a prodeje reklamních předmětů spojených s kapelou klesne ze současných 25 procent na 5 až 7,5 procenta.

"Je neuvěřitelně smutné, že po 41 letech se kapela pokusí vyhodit člověka, který už dál nemůže koncertovat kvůli nemoci," řekl Marsův právník Edwin McPherson americké CNN. "Tahle sestava už Micka ustrkuje příliš dlouho. Učiníme tomu přítrž," slibuje. Naopak dle právníka Mötley Crüe je žaloba nešťastná a pomýlená. Podle něj se Mars se spoluhráči v roce 2008 písemně dohodli, že kdo z kapely odejde, nebude mít nárok na žádné příjmy pramenící z koncertů, které tvoří gros jejich byznysu. "Přestože oni mu nic nedlužili, zatímco on jim nikdy nevrátil miliony dolarů za předčasně vyplacené zálohy, spoluhráči Mickovi nabídli velkorysé odstupné. Mick, manipulovaný svým manažerem a právníkem, však odmítl a rozhodl se vydat touto ošklivou cestou," interpretuje situaci právník kapely Sasha Frid.

Mars, vlastním jménem Robert Alan Deal, od svých sedmadvaceti let trpí Bechtěrevovou nemocí neboli ankylozující spondylartritidou, což je chronická revmatická choroba postihující spojení na páteři.

V posledních letech se nemoc zhoršila tak, že muzikant dle vlastních slov pociťuje nepřetržitou bolest a nedokáže vždy hýbat hlavou do stran. Naposledy s kapelou hrál vloni v září v Las Vegas. V Mötley Crüe chtěl přesto zůstat, nadále s nimi nahrávat a zcela výjimečně vystupovat, pouze odmítal absolvovat další náročná světová turné.

Kytarista Mick Mars z Mötley Crüe, 2005.
Kytarista Mick Mars z Mötley Crüe, 2005. | Foto: Profimedia.cz

Žaloba ukazuje, že uvnitř formace už roky existují spory. Podle kytaristova tvrzení ostatní spoluhráči na loňském turné pravidelně a někteří "ze 100 procent" užívali playback, to znamená synchronizovali své pohyby s puštěnou předtočenou zvukovou stopou. Dle zbylých muzikantů a jejich techniků naopak Mars začal na kytaře dělat tolik chyb, že už dál de facto nebyl schopen vykonávat svou práci. "Mötley Crüe vždy hrají naživo. Na posledním turné si však Mick nepamatoval akordy, hrál špatné písně a neustále chyboval, což vedlo k jeho odchodu ze sestavy," tvrdí spoluhráči. Podle produkčního sestavy kytarista zapomínal noty i akordy, hrál například refrény tam, kde měla přijít sloka, měl špatně naladěný nástroj a ztrácel se v písních. Obecně kvůli němu výkon Mötley Crüe trpěl, napsal web Variety.com.

Podle něj měli technici připravený playbackový track, který pouštěli, kdykoliv Mars začal hrát mimo. Kytarista chyby na loňském turné čítajícím 36 zastávek ve sportovních halách přiznává. Přičítá je však špatným odposlechům a tvrdí, že kdyby se znovu sešel se spoluhráči, bez přípravy by na místě vše zahrál správně, zatímco oni by si vlastní skladby už nepamatovali.

"Jdou mi po krku od roku 1987, celou to dobu se mě snaží nahradit," tvrdí Mars. "Hrál jsem s nimi 41 let, pomohl jsem jim tuhle značku vybudovat, a sotva s tím seknu, tak dostanu papíry jako při rozvodu? Vždyť je to nedůstojné," namítá kytarista v samostatném interview pro Variety.com. V něm rovněž obviňuje muzikanty z toho, jak se chovají ke svým manželkám, případně připomíná někdejší závislost baskytaristy Nikkiho Sixxe na heroinu nebo incident z roku 1984, při němž zpěvák Vince Neil opilý za volantem způsobil nehodu, jež vedla ke smrti jiného hudebníka.

Mötley Crüe se už roku 2015 rozloučili s publikem, nakonec ale koncertují dál a letos se znovu vrátí také do Česka. Ve stejný den jako kapely Kabát a Def Leppard zahrají 2. června na pražském Letišti Letňany coby hvězdy akce nazvané Prague Rocks. Pořádá ji agentura Live Nation.

Také v Praze by měl Marse nahradit dvaapadesátiletý americký kytarista John William Lowery známý jako John 5. Ten dříve doprovázel Davida Lee Rotha nebo Marilyna Mansona. Zbytek Mötley Crüe nadále tvoří baskytarista Nikki Sixx, bubeník Tommy Lee a zpěvák Vince Neil.

Mötley Crüe vznikli v americkém Los Angeles roku 1981. Díky kombinaci prvků žánru glam rock, teatrálního vystupování, heavymetalových riffů a atraktivních rockových refrénů už v 80. letech slavili úspěch na televizi MTV, načež roku 1989 prorazili do hlavního proudu s albem Dr. Feelgood. Dnes patří k jedněm z nejznámějších metalových sestav světa, prodali přes 100 milionů nahrávek.

Podle jejich životopisné knihy nazvané The Dirt v roce 2019 natočil Netflix celovečerní hraný film nazvaný Hnüs.

Životopisný film Hnüs o kapele Mötley Crüe je na Netflixu s českými titulky. | Video: Netflix
 

Právě se děje

Další zprávy