Iva Bittová představí velikonoční skladbu ve svatém Jakubu

ČTK ČTK
13. 3. 2014 12:16
Velikonoční festival duchovní hudby tvoří šest koncertů šitých na míru šesti brněnským chrámům. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů křesťanského kalendáře.
Iva Bittová.
Iva Bittová. | Foto: ČTK

Brno - Nová skladba Ivy Bittové, připravená přímo pro kostel svatého Jakuba v Brně, ozdobí 23. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby. Uznávaná zpěvačka zhudebnila verše jezuity Matěje Tannera. V programu nazvaném Tenebrae dále zazní středověké chorály z Jistebnického kancionálu a prostor získá také improvizace.

Festival letos tvoří šest koncertů šitých na míru šesti brněnským chrámům. Dramaturgie plně vychází z liturgického času. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři.

"Je to skutečný duchovní rozměr Velikonoc, které se jinak smrsknou na pár podivných folklorních zvyků a všudypřítomnou komerci. Nejlépe je zažít festival celý, provede vás oběma velikonočními týdny," řekla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Letošním hlavním tématem přehlídky je východ ve smyslu světové strany, ale také počátku a ženského elementu. "Připomenuta bude východní křesťanská liturgie a její vlivy," uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Druhou osnovou festivalového programu je Rok české hudby. Přehlídku tak zahájí 13. dubna v minoritském kostele Stabat mater Antonína Dvořáka pod taktovkou Libora Peška, 27. dubna ji ukončí Glagolská mše Leoše Janáčka ve starobrněnské bazilice.

V katedrále na Petrově letos vystoupí Bělehradský komorní sbor se srbskou ortodoxní liturgií. Poprvé festival zavítá do zábrdovického kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde zahrají přední české soubory zaměřené na hudbu 16. a 17. století. Komorní temné hodinky, které začínají vždy v 21:00, tentokrát pořadatelé zasadili do jezuitského kostela.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy