reklama
 
 

Iva Bittová vydává album Zvon. Ohlíží se zpět

14. 11. 2012
Foto: Colours of Ostrava
Iva Bittová nahrála album s Pražskou komorní filharmonií

Praha - Sedm let po zatím posledním autorském albu Elida vydává Iva Bittová novou nahrávku. Desku s názvem Zvon, která obsahuje její starší i novější skladby v úpravě pro symfonický orchestr, nahrála s Pražskou komorní filharmonií s dirigentem Davidem Švecem a řadou hostů. Autory orchestrálních aranžmá jsou skladatel a majitel vydavatelství Animal Music Petr Ostrouchov a skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková. 

"Album Zvon je pro mě jakousi satisfakcí a ohlédnutím se zpět za celou mojí hudební dráhou, od úplného počátku až k autorské tvorbě. Jsou to většinou písničky, které vznikaly jen v kombinaci housle-zpěv-kytara. Ale třeba Beata Hlavenková mi říkala, že v těch houslových partech a zpěvu slyší celý orchestr. A já jsem to měla stejné, když ty písně původně vznikaly," uvedla Bittová.

Nahrávka nabízí skladby vzešlé ze spolupráce s Vladimírem Václavkem, s Pavlem Fajtem, skupinami Dunaj a Čikori i ze sólových projektů. Jedinou novinkou je píseň Větvička. Na nahrávání se podílel vokální soubor Schola Gregoriana Pragensis a lidový sbor Grunik z Ostravice, který se před deseti lety zúčastnil nahrávání lidových písní pro film Želary. V něm Bittová ztvárnila jednu z hlavních rolí a Ostrouchov složil hudbu.

"Myslím, že jeden z vrcholů desky je Zelený víneček. Zpívají ho se mnou čtyři holky z Beskyd, ten samý sbor, co zpíval v Želarech. Byli jsme natáčet u nich v horách a holky svým křikem málem zbouraly celý dům," podotkla Bittová.

Projekt orchestrálních úprav písní Ivy Bittové vznikl v omezenějším rozsahu sedmi skladeb původně pro zahajovací koncert festivalu Struny podzimu 2009 s Pražskou komorní filharmonií. O rok později byl z popudu zlínské filharmonie Bohuslava Martinů rozšířen na celovečerní program a letos opět upraven pro účely studiové nahrávky.

Mastering alba provedl v londýnském studiu Metropolis Tony Cousins, který spolupracoval s Peterem Gabrielem, Davidem Sylvianem, Michaelem Nymanem, Genesis, Adele a mnoha dalšími hudebníky.

Pro vydavatelství Animal Music byla nahrávka Bittové s Pražskou komorní filharmonií výrazně nákladnější a náročnější na pořízení. "Rozpočtem se rovná zhruba sedmi běžným jazzovým deskám," podotkl Ostrouchov.

autoři: Kultura, ČTK | 14. 11. 2012

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama