V Londýně slyšel bučení, teď "Car" Gergijev přijel do Prahy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 13. 6. 2014 12:07
Slavný ruský dirigent Valerij Gergijev bude řídit Českou filharmonii na koncertech v Rudolfinu a na festivalu v Ravenně.
Video:

Praha - Českou filharmonii bude řídit na mimořádném koncertu 13. června v pražském Rudolfinu slavný ruský dirigent Valerij Gergijev, v hudebních kruzích přezdívaný Car nebo Ivan Hrozný.

Gergijev je v současnosti šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru. Rád se vyjadřuje i k politickým otázkám. V poslední době na sebe přitáhl pozornost médií kvůli otevřené podpoře přičlenění Krymu k Rusku i odporu vůči právům homosexuálů.

V uměleckém světě se z Gergijeva stává kontroverzní postava. Například finská operní pěvkyně Karita Mattila odmítla nedávno zpívat pod jeho vedením v newyorské Carnegie Hall kvůli jeho blízkému vztahu k Vladimíru Putinovi. Před zahájením koncertu na Trafalgarském náměstí v Londýně dirigenta vítalo bučení a pískání obecenstva, podle ruského tisku šlo však většinou o ukrajinské aktivisty.

Vede orchestr i párátkem

Jedna z největších dirigentských hvězd současnosti bude s filharmonií spolupracovat poprvé. Na koncertu zazní výhradně ruský program složený z děl Čajkovského, Rachmaninova a Musorgského. Stejný repertoár Česká filharmonie s Gergijevem uvede o den později v Itálii na Ravenna festivalu.

Valerij Gergijev řídí Vídeňské filharmoniky.
Valerij Gergijev řídí Vídeňské filharmoniky. | Video:

Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní suita z baletu Labutí jezero od Čajkovského a Murorgského Obrázky z výstavy. V Rachmaninově Klavírním koncertu č.2 c moll se představí korejská klavíristka Jol Um-son.

"O Valerije Gergijeva, skutečnou ikonu klasické hudby, jsme usilovali velmi dlouho. Přál bych si, aby se náš společný koncert stal jednou z nejvýznamnějších událostí letošní kulturní sezony. Gergijeva si jistě nenechají ujít znalci, ale pozval bych i ty, kdo jsou zvědaví na to, jak lze řídit orchestr obyčejným párátkem," uvedl generální ředitel české filharmonie David Mareček.

Strhující charisma

Fenomenální dirigent ruského původu spolupracuje s významnými světovými tělesy. Od konce osmdesátých let minulého století vede Mariinské divadlo i jeho orchestr. Od roku 1995 byl hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie a posléze zde byl jmenován i hudebním ředitelem. Několik let hostoval jako hlavní dirigent Metropolitní opery v New Yorku. Od počátku roku 2007 je šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru.

Valerij Gergijev řídí Mahlerovu pátou symfonii.
Valerij Gergijev řídí Mahlerovu pátou symfonii. | Video:

V hudebních kruzích ho vzhledem k jeho démonickému pohledu, exotickému původu, strhujícímu charisma, živočišně nervnímu přístupu k hudbě i absolutnímu ponoru do díla přezdívají Ivan Hrozný. Zajímavostí je, že s orchestry příliš nezkouší a zvládne je dirigovat i s pomocí zubního párátka.

V Praze i bývalém Československu se Gergijev představil již několikrát. V letech 2002 a 2007 vystoupil na dnes již neexistujícím festivalu Pražský podzim. Blízký přítel dirigenta Zdeňka Mácala začátkem 80. let přednesl v Olomouci s Moravskou filharmonií První symfonii Antonína Dvořáka a v roce 1981 řídil v Praze Rozhlasové symfoniky.

Valerij Abisalovič Gergijev se narodil 2. května 1953 v Moskvě, oba jeho rodiče jsou ale Osetinci. Gergijev strávil velkou část svého mládí na Kavkaze, kde navštěvoval hudební školu v severoosetském hlavním městě Vladikavkazu (tehdy Ordžonikidze). Na klavír začal hrát až na střední škole, poté v letech 1972-1977 studoval na petrohradské konzervatoři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správce Březinova ostravského areálu poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy