Vzbouřenci The Herbaliser vyprovodí gratulanty Roxy

aša
Aktualizováno 13. 10. 2014 8:10
Britská dvojice The Herbaliser se v polovině devadesátých let proslavila zdánlivě neslučitelnou fúzí jazzu a hip-hopu na labelu Ninja Tune. Na jejím pražském koncertě můžete bý zdarma!
The Herbaliser.
The Herbaliser. | Foto: The Herbaliser

Praha - Klub Roxy a experimentální kavárna NoD otevřou své brány gratulantům již za několik dní a slibují týden napěchovaný uměleckými čísly jak trendových jmen, tak zkušených matadorů. V reprezentaci druhé skupiny najdou příznivci klubu i jazzově hip-hopovou kapelu The Herbaliser, jejímž setem vyvrcholí týdenní oslavy dvaadvacátých narozenin klubu (20. - 26. října).

Podívejte se na ukázku z tvorby The Herbaliser. Se zombíky.
Podívejte se na ukázku z tvorby The Herbaliser. Se zombíky. | Video:

Zatím poslední desku natočila legendární dvojice s projektem Teenburger. „Jsme na ní opravdu závislí, bude to senzační,“ neskrýval nadšení kanadský rapper Darren Pyper aka Ghettosocks ve společném rozhovoru se švédský spoluhráčem Timbuktem pro server The Come Up Show.

Deska Hive Mind podle druhého vznikala poměrně bizarně: kolektiv si v londýnském apartmánu člena The Herbaliser Ollieho Teeby nahrál skeče beatů, poté se vypravil do hospody v téže ulici a vymyslel tam všechny koncepty deseti písní, z nichž pak zhruba šest nahrál. S ostrovní formací spolupracovali Ghettosocks i Timbuktu již na předchozím albu There Were Seven z roku 2012.

Vyhrajte lístky na The Herbaliser!

The Herbaliser

Vyhrajte s deníkem Aktuálně.cz dva lístky na koncert The Herbaliser v rámci oslav narozenin klubu Roxy BE22. Nabízíme dvě vstupenky za správnou odpověď na soutěžní otázku, kterou je nutné poslat na [email protected] s předmětem BE22. Soutěžit lze do úterý 14. října (11:00). Vylosovaného výherce budeme informovat mailem, jeho jméno bude zapsané na guestlistu před koncertem.

Soutěžní otázka:
Jak se jmenuje zpěvačka, ktera již aktuálně patří do sestavy The Herbaliser?
a) Helena Vondráčková
b) Jennifer Lopez
c) Jessica Darling

Britská dvojice Jakea Wherryho a již zmíněného Ollieho Teeby se zjevila na hudební scéně přesně ve chvíli, kdy se na její půdě začalo dařit uskupením spojujících dva žánry, jež by svým způsobem mohly být protipóly.

Zatímco Wherry ujížděl coby teenager na jazzu a Jamesovi Brownovi a k hip-hopu se dostal až později, Teebu, stejně jako tenisky, které vášnivě sbíral, okouzlily klouzavé rytmy okamžitě. Ty ostatně již ve svých šestnácti neváhal sypat ze svého mixážního pultu na koncertech. Jenže byl to Wherry, který díky kontaktu na Patricka Carpentera alias DJ Food dostal The Herbaliser do Ninja Tune, nezávislého vydavatelství, přes jehož filtr prošly nahrávky hudebníků jako Amon Tobin, The Cinematic Orchestra, Bonobo, Jaga Jazzist, Machinedrum nebo Fink. A které z nich v polovině devadesátých let udělalo hvězdy.

Po pěti více či méně úspěšných deskách si ale uvědomili, že jejich trůn na londýnské adrese přece už jen hřeje příliš, že je čas se pohnout dál. Šestou studiovou desku vydali u berlínského labelu Studio !K7. Jenže svoboda přitahuje. A jak získat lepší podmínky pro seberealizaci, než když si je člověk vytvoří sám. A vznikl label Department H.

The Herbaliser ukončí sedmidenní transkontinentální pouť mezi hudebními, divadelními, výtvarnými i filmovými projekty s různým národnostním zakořeněním. Narozeninový festival odstartuje 20. října Jana Vrána se show, v níž se protnou prvky tance a akrobacie s důrazem na světelné zázemí. Na pódiu Roxy se v týdenním maratonu prostřídají houseový dýdžej Feed Me, dance-punkoví Liars, Maceo Plex s temným houseovým repertoárem nebo Holanďan Joris Voorn s arzenálem elektro beatů. Zahálet nebudou ani nejzajímavější tuzemské kapely – Manon meurt, Kalle, PZH, Peter Pan Complex nebo WWW.

Kavárenský program rozproudí mistr butó Ken Mai, v úterý naváže kabaret Slovenka na kvadrát. Z divadelních představení vypichují pořadatelé rusko-německý soubor Do-Theatre a jejich show pro oči Gofmaniana. Dust of Dreams.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy