Australská opera ruší Carmen. Kvůli scénám s kouřením

Kultura Kultura
9. 10. 2014 16:35
West Australia Opera nebude v příští sezoně hrát operu Carmen. Chce podporovat zdraví v rámci nového partnerství s úřadem na ochranu zdraví.
Fotografie ze zkoušky, na které postavy kouří
Fotografie ze zkoušky, na které postavy kouří | Foto: Externí

Praha – West Australia Opera oznámila, že z repertoáru vyřazuje operu Carmen na následující dva roky kvůli scénám obsahující kouření. Australská opera získala 400 tisíc dolarů v rámci uzavřeného partnerství s Healthaway, což je státní zdravotnický úřad, do jehož portfolia spadá kouření, alkohol a gamblerství.

Carmen je slavnou operou, kterou  napsal Geroges Bizet. Autory libreta jsou Henri Meilhac a Ludovic Halévy. Premiéra se odehrála 3. března 1875 a diváky příliš nenadchla. Dnes opera o čtyřech aktech patří již mezi klasický repertoár všech světových operních domů.

Australský premiér Tony Abbott na zprávu zareagoval prohlášením, že politická korektnost zešílela. „Přece divadla nepřestanou hrát Macbetha, protože propaguje vraždu krále," dodal. Carolyn Shard, generální ředitelka Opery, prohlásila, že jejich rozhodnutí bylo dobrovolné a že úřad nepožadoval zrušení Carmen.

Děj opery je zasazen do španělské továrny na cigarety a postavy v ní kouří. Ředitelka situaci okomentovala takto: „Zdraví našich zaměstnanců a všech milovníků opery nás zajímá, což pro nás znamená dávat podněty ke zdravému žití, nikoliv ukazovat aktivity, které mohou vypadat, jako kdyby zdraví škodící činnosti propagovaly.“

Partnerství s úřadem Healthaway začíná v březnu 2015. Carmen má nahradit jiná opera, o jakou se jedná, divadlo zatím neuvedlo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy