Australská opera ruší Carmen. Kvůli scénám s kouřením

Kultura Kultura
9. 10. 2014 16:35
West Australia Opera nebude v příští sezoně hrát operu Carmen. Chce podporovat zdraví v rámci nového partnerství s úřadem na ochranu zdraví.
Fotografie ze zkoušky, na které postavy kouří
Fotografie ze zkoušky, na které postavy kouří | Foto: Externí

Praha – West Australia Opera oznámila, že z repertoáru vyřazuje operu Carmen na následující dva roky kvůli scénám obsahující kouření. Australská opera získala 400 tisíc dolarů v rámci uzavřeného partnerství s Healthaway, což je státní zdravotnický úřad, do jehož portfolia spadá kouření, alkohol a gamblerství.

Carmen je slavnou operou, kterou  napsal Geroges Bizet. Autory libreta jsou Henri Meilhac a Ludovic Halévy. Premiéra se odehrála 3. března 1875 a diváky příliš nenadchla. Dnes opera o čtyřech aktech patří již mezi klasický repertoár všech světových operních domů.

Australský premiér Tony Abbott na zprávu zareagoval prohlášením, že politická korektnost zešílela. „Přece divadla nepřestanou hrát Macbetha, protože propaguje vraždu krále," dodal. Carolyn Shard, generální ředitelka Opery, prohlásila, že jejich rozhodnutí bylo dobrovolné a že úřad nepožadoval zrušení Carmen.

Děj opery je zasazen do španělské továrny na cigarety a postavy v ní kouří. Ředitelka situaci okomentovala takto: „Zdraví našich zaměstnanců a všech milovníků opery nás zajímá, což pro nás znamená dávat podněty ke zdravému žití, nikoliv ukazovat aktivity, které mohou vypadat, jako kdyby zdraví škodící činnosti propagovaly.“

Partnerství s úřadem Healthaway začíná v březnu 2015. Carmen má nahradit jiná opera, o jakou se jedná, divadlo zatím neuvedlo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 4 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy