Obrazem: Náprstkovo muzeum obsadili indiáni. Romantiku jako z Vinnetoua ale nečekejte

I vysušené hlavy zabitých nepřátel lze nově najít v Náprstkově muzeu v Praze.
Návštěvníky Náprstkova muzea v Praze nově uvítá teepee.
To proto, že se uvnitř muzea mohou podívat na poznat život indiánů Jižní i Severní Ameriky.
A to skrze jejich artefakty i předměty denní potřeby.
Nebo zbraně, jako jsou luk a nebo třeba sto let staré šipky.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 12. 2017 14:40
Nepřikrášlený život indiánů se nově snaží představit Náprstkovo muzeum v Praze. Prostřednictvím dvoupatrové výstavy návštěvníci projdou život indiánů od každodenních činností přes války a šamanské obřady až po pohřby. Cesta vede od severních ledových plání a tamní tvrdý život přes amazonské kmeny, které neznají ani keramiku až po nejjižnější kmen Mapučů z And. Muzeum ve dvou patrech vystavuje celkem 1200 předmětů, výstava potrvá do září 2018.
 

Právě se děje

před 31 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy