Zemřela herečka Zdenka Procházková, známá v Česku i Rakousku. Bylo jí 95 let

ČTK Magazín ČTK, Magazín
26. 8. 2021 7:54
Ve věku 95 let tu středu zemřela herečka Zdenka Procházková. Informoval o tom server CNN Prima News. V poslední době ji diváci mohli vidět ve filmu Lída Baarová režiséra Filipa Renče. Ztělesnila v něm prvorepublikovou hvězdu, kterou osobně znala, v jejím pokročilém věku. Procházková patřila k nemnoha umělcům, kteří ovládali stejnou měrou češtinu i němčinu, domov měla v Praze i ve Vídni.
Jednou z posledních rolí Zdenky Procházkové byla Lída Baarová režiséra Filipa Renče | Video: Bontonfilm

O úmrtí informoval web CNN Prima News s odkazem na facebookové vyjádření Martiny Gajdáčkové, která o herečku pečovala.

V 60. letech dostala pražská rodačka Zdenka Procházková nabídku od významných německých divadel, po roce 1968 hrála v proslulém vídeňském Burgtheatru. Vystupovala také v Berlíně a Kolíně nad Rýnem, pro Rakouský kulturní institut připravovala cyklus čtení autorů pražské německé literatury.

Procházková kdysi hostovala také v Národním divadle, na scénách Městských divadel pražských působila 17 let. Mezi její nejoblíbenější role z tohoto období patřila Líza Doolittlová (se Svatoplukem Benešem) v Shawově Pygmalionu, v Kiltyho dramatizovaném dialogu Drahý lhář byl jejím partnerem Karel Höger a v Maughamově hře Julie, ty jsi kouzelná Oldřich Nový.

Procházková se objevila i ve filmech z 50. a 60. let minulého století jako Mrtvý mezi živými, Týden v tichém domě, Ztracená tvář, Nezlob, Kristino nebo Z mého života. Značný ohlas mělo její účinkování na Světové výstavě roku 1958 v Bruselu, kde uváděla trojjazyčně představení Laterny magiky. V 80. letech si zahrála tajemnou dámu v Herzově hororu Upír z Feratu.

Prvním manželem Procházkové byl o 17 let starší herec Karel Höger, podruhé se provdala za rakouského podnikatele Ericha Hartmanna.

Doma se cítila v Čechách i Rakousku. "Jsem samozřejmě Češka, v Praze rozená a Vltavou křtěná. Když jedu z Vídně do Prahy, tak řeknu, že jedu domů, ale platí to i naopak," řekla roku 2003. "Doma jsem tam, kde mám příležitost pracovat, hrát pěkné role, číst dobré texty, zkrátka dělat všechno, co patří k mému povolání, které moc miluji," dodala.

V roce 2003 obdržela ve Vídni medaili Artis Bohemiae Amicis - Přátelé českého umění - za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí. Před dvěma lety získala za hlavní roli Rozálie Lautmanové v rozhlasové hře Obchod na korze cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře.

Video: Baarová byla povýšená, pro kariéru udělala cokoli, zajímala ji víc než rodinná tragédie, říkala Procházková

Hodně lidí nemá rádo pana Renče, špatné kritiky jsou útokem proti němu, a nikoli proti filmu, říká představitelka Lídy Baarové Zdenka Procházková. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy