Zemřel herec Ladislav Potměšil, proslavila ho role v Byl jednou jeden polda

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 7. 2021 12:22
Ve věku 75 let toto pondělí v motolské nemocnici zemřel herec Ladislav Potměšil. Mezi jeho nejznámější role patřil major Maisner v trojici filmů Byl jednou jeden polda.
Podívejte se na některé nejznámější filmové a seriálové role Ladislava Potměšila. | Video: Aktuálně.cz

Potměšil byl dlouhodobě nemocný, jeho úmrtí serveru Blesk.cz potvrdil syn Jan. Podle České televize herci hrozilo ochrnutí. Podstoupil čtyři vážné operace, po nichž musel ukončit kariéru. O nemoci hovořil v pořadu 13. komnata.

Za téměř šedesátiletou kariéru Ladislav Potměšil ztvárnil desítky filmových rolí. K těm nejznámějším kromě výstředního majora Václava Maisnera v komediální trilogii Byl jednou jeden polda patřil cholerický otec kominického učně Horáček v obou dílech muzikálu Discopříběh.

Široké uplatnění herec našel v divadle a televizi. Diváci ho mohli znát ze seriálu Hospoda, kde hrál štamgasta Vencu Nováka, jako Boučka ze Zdivočelé země, doktora Kosíka z Cest domů, Přístavu či Ordinace v růžové zahradě, kde ztělesnil gynekologa Čížka.

Rodák z pražského Žižkova od dětství chodil do pěveckých souborů, zpíval v karlínském Domě pionýrů a mládeže a na jevišti poprvé stanul jako čtrnáctiletý. Roku 1969 absolvoval DAMU, kde jeho spolužačkami byly Daniela Kolářová či Hana Maciuchová, a získal angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, tedy dnešním Švandově.

Působil zde do roku 1988 a postupně přešel od jinošských rolí k romantickým hrdinům a charakterním postavám převážně komického rázu.

Poté hrál krátce v Divadle S. K. Neumanna, to znamená nynějším Divadle pod Palmovkou, nebo v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. V letech 1993 až 2007 byl členem souboru Divadla na Vinohradech.

Ladislav Potměšil na snímku z února 2007.
Ladislav Potměšil na snímku z února 2007. | Foto: ČTK

Ve filmu debutoval titulem Ledové moře volá z roku 1961, další postavy jinochů vytvořil ve snímcích Transport z ráje, Strach, Láska nebeská nebo v psychologickém dramatu Škola hříšníků.

Roku 1979 si zahrál v dobrodružném filmu Drsná Planina Jaroslava Soukupa, jehož následná série komedií vynesla Ladislava Potměšila z kategorie žánrového figurkáře na pozici komediálního protagonisty.

Byl podruhé ženatý, s herečkou Jaroslavou Brouskovou měl dva syny. 

Poté, co byl donucen ze zdravotních důvodů ukončit kariéru, se věnoval vnoučatům, hrál šachy, četl a sledoval někdejší kolegy na televizní obrazovce, dodává web České televize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy