Zemřel herec Karel Urbánek, hrál v Chalupářích nebo Nemocnici na kraji města

ČTK ČTK
28. 6. 2021 15:57
Ve věku 91 let uplynulý pátek zemřel herec Karel Urbánek, oznámila Herecká asociace. Byl známý jako horlivý příslušník Veřejné bezpečnosti ze seriálu Chalupáři, menší role měl v Nemocnici na kraji města a Sanitce. V 60. a pak 90. letech minulého století oživoval staré pražské kabarety. Roku 1999 dostal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Karel Urbánek.
Karel Urbánek. | Foto: Archiv Českého rozhlasu

Urbánek se narodil 13. února 1930 v Praze, většinu dětství strávil v Hradci Králové. Po studiu herectví na DAMU nastoupil do Východočeského divadla v Pardubicích, kde vynikl v rolích milovníků. V pardubickém angažmá poznal svoji první ženu Naďu Balabánovou, herečku a zpěvačku, později známou právě pod příjmením Urbánková.

V roce 1960 odešel do Prahy a zakotvil v divadélku Paravan, jednom z tehdejších divadel malých forem, kde působili Josef Škvorecký nebo Ivan Vyskočil. Vedle hraní tam Urbánek i režíroval, autorsky se podílel na oživování starých pražských kabaretů, dokud divadlo nebylo v roce 1965 rozpuštěno.

V následujícím angažmá v pražském Divadle S. K. Neumanna, tedy dnešním Divadle pod Palmovkou, setrval až do odchodu do důchodu začátkem 90. let. Setkal se zde s režiséry zvučných jmen, jako byli Jan Grossman, Otomar Krejča nebo Václav Lohniský.

Jako herec i režisér působil také v rozhlasu. Populární byl ve své době rozhlasový seriál Jak se máte, Vondrovi?, v němž hrál titulní roli s Jiřinou Švorcovou. Pro rozhlas, divadlo i televizi rovněž adaptoval literární předlohy. Za beletrii Vyznání o životě, vydanou v 80. letech, získal cenu Františka Langera za povídkovou tvorbu.

Od poloviny 60. let, kdy se usadil v Praze, se objevil ve třicítce filmových a televizních projektů. Jednu z prvních rolí dostal ve snímku Neobyčejná třída, zahrál si také v několika dalších dílech československé nové vlny. Policistu vedle Chalupářů hrál v často reprízovaných veselohrách Drahé tety a já nebo Brácha za všechny peníze, dostával i role funkcionářů. V televizních seriálech se v menších rolích objevil ještě po roce 2000 třeba v seriálu Redakce nebo Ranč U Zelené sedmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy