Byla hvězdou Fanfána Tulipána i Zvoníka u Matky Boží. Zemřela Gina Lollobrigida

ČTK Kultura ČTK, ANSA, Kultura
16. 1. 2023 13:15
K nejznámějším hvězdám italské poválečné kinematografie patřila herečka Gina Lollobrigida, která toto pondělí zemřela ve věku 95 let. Informovala o tom agentura ANSA.
Od konce 60. let se Gina Lollobrigida (na snímku z roku 2014) ve filmech objevovala jen sporadicky.
Od konce 60. let se Gina Lollobrigida (na snímku z roku 2014) ve filmech objevovala jen sporadicky. | Foto: ČTK

Lollobrigida bývala symbolem krásy, z modelky se vypracovala v herečku, následně začala fotografovat a věnovala se charitě. Její nejslavnější filmy Krásky noci, Fanfán Tulipán, Zvoník u Matky Boží, Chléb, láska a žárlivost či Italské prázdniny vznikly v 50. a 60. letech minulého století, kdy byla sexsymbolem. Původně přitom studovala malířství a sochařství.

Luigina Lollobrigida se narodila v malém městečku Subiaco, dětství strávila běháním po horách. Když se rodina přestěhovala do Říma, začala obcházet soutěže krásy, mimo jiné vyhrála Miss Řím a ve dvaceti byla třetí na Miss Itálie. Tak se z ní stala modelka.

Gina Lollobrigida s Jiřím Bartoškou na karlovarském festivalu, 1995.
Gina Lollobrigida s Jiřím Bartoškou na karlovarském festivalu, 1995. | Foto: ČTK

Prvním snímkem, který ji proslavil, bylo válečné drama o italských partyzánech Pozor, banditi z roku 1951. Další role ve veselohře Krásky noci a historické komedii Fanfán Tulipán jí zajistily renomé evropské hvězdy. V té druhé účinkovala po boku Gérarda Philipa a našla svou filmovou tvář nezkrotné živelné krásky s duší dítěte.

Následovaly veleúspěšné romantické komedie Chléb, láska a fantazie, respektive Chléb, láska a žárlivost, dále Římanka podle románu Alberta Moravii o prostitutce za časů fašistického Říma a nakonec postava cikánky ve filmu Zvoník u Matky Boží s Anthonym Quinnem. Román Victora Huga zasazený do středověké Paříže roku 1956 slavně zfilmoval Jean Delannoy.

Dokladem hereččiny úspěšné spolupráce s jinými zeměmi jsou například americký snímek Italské prázdniny z roku 1961, britské drama Bezcharakterní žena či anglická komedie Hotel Paradiso. Za roli zralé ženy od rány v bláznivé komedii Dobrý den, paní Campbellová z roku 1968 byla Gina Lollobrigida dokonce nominována na Zlatý glóbus. Představuje v něm krásnou Italku Carlu, která od druhé světové války žila zároveň se třemi americkými vojáky. Žádný ovšem nevěděl o existenci druhých dvou.

Od konce 60. let už se ve filmech objevovala spíš sporadicky a vrátila se k výtvarnému umění. Také úspěšně fotografovala, vytvořila kolekci snímků Paula Newmana, Salvadora Dalího či fotbalového týmu německé reprezentace.

Jednu z jejích soch mohli obdivovat návštěvníci Expa ve španělské Seville. "Když tvořím, mám pocit, že hořím, cítím se pořád mladá a svěží. Možná proto v poslední době příliš nefilmuji," říkala Lollobrigida.

Vydala knihu svých fotoreportáží Italia Mia, pro časopis Gente získala v roce 1974 rozhovor s kubánským diktátorem Fidelem Castrem, natočila dokument o indické premiérce Indiře Gándhíové.

V roce 1995 přijela na festival do Karlových Varů, kde předala Křišťálový glóbus Janu Svěrákovi za film Jízda. Lollobrigida tehdy převzala cenu za celoživotní dílo. Ze svých děl ve Varech vzpomínala na Šílené moře z roku 1963, kde hrála po boku Jean-Paula Belmonda. "Moc často se nepromítal, já mám přitom dojem, že patří k nejlepším. Jde o silný, dramatický příběh, hraje tam Jean-Paul Belmondo, já představuji ošklivou ženu," řekla časopisu Týden.

Gina Lollobrigida ztvárnila cikánku Esmeraldu ve slavném filmu Zvoník u Matky Boží, který s Anthonym Quinnem roku 1956 natočil Jean Delannoy. | Video: Paris Film Productions

Vybavovala si také, jakou odezvu měl v době uvedení Fanfán Tulipán. "Hvězdou byl Gérard Philipe, mě brali za krásnou neznámou. Distributoři po týdnu strhávali původní plakáty a na nových byly moje fotografie velké jako vrata. Mám být Francii za co vděčná. Gérard byl kouzelný, staral se o mě, učil mě francouzsky. Mám na ten film hodně krásných vzpomínek," říkala.

K současné kinematografii byla spíše kritická. "Film se dnes stává spíš průmyslem. Americkou produkcí jsme krmeni od rána do večera. Kinematografie by měla žít pro hodnoty, nejen pro peníze," uvažovala.

Oběť sexuálního násilí

Dlouhodobě se Lollobrigida věnovala obchodu s módními doplňky a kosmetikou. V roce 2013 dala do dražby své šperky a výtěžek okolo pěti milionů dolarů věnovala na výzkum kmenových buněk.

Vyjádřila se též ke kampani vedené pod hashtagem #MeToo. Sama jako dvojnásobná oběť sexuálního násilí řekla v televizní talkshow, že je třeba věc oznámit hned, ne až po letech. "Mluvit o tom teď se tak trochu rovná nutkání na sebe upoutat pozornost," komentovala herečka vlnu obvinění ze sexuálního obtěžování. "Je třeba sebrat odvahu a věc oznámit hned. Ale ani já ji v sobě nenašla, mlčela jsem, nic jsem neřekla," přiznala.

Řekla, že byla dvakrát vystavena "dost vážnému" sexuálnímu násilí. Identitu agresorů neodhalila, pouze že jeden byl Ital a druhý cizinec. "Poprvé jsem byla ještě nevinná, o lásce jsem nic nevěděla, ničemu jsem nerozuměla. Takže to bylo vážné. A jednalo se o dost známou osobnost. Mně bylo tehdy 19 let, chodila jsem ještě na gymnázium," řekla herečka.

Druhý případ nechtěla přiblížit. Uvedla pouze, že se odehrál až po její svatbě se slovinským lékařem Milkem Skofičem, kterého si vzala roku 1949. "Sexuální agrese, pokud dojde k něčemu vážnějšímu, v člověku zůstane a poznamená jeho povahu. Je to něco, čeho se nedá úplně zbavit. Ta zkušenost zůstává uvnitř. Hrozivá vzpomínka určuje veškeré další jednání oběti," dodala Lollobrigida.

Ve filmu Fanfán Tulipán z roku 1951 ztvárnila Gina Lollobrigida dívku zvanou Adeline. | Video: Filmsonor

Před soudem

Předloni italský kasační soud rozhodl, že Lollobrigida musí mít opatrovníka. Ten jí pomáhal například se správou majetku. Soud vyloučil, že by herečka trpěla vážným duševním onemocněním. Podle znalců však bylo její vnímání reality v posledních letech oslabené, kvůli čemuž se mohla stát terčem podvodníků.

Soud tak vyhověl žádosti jejího syna z roku 2017. Ten tvrdil, že matka už prakticky nevychází z domu, kde jen maluje obrazy, a spolupracovníci tohoto stavu využívají, aby se na její úkor obohatili. Herečka vzkázala, že ji rozsudek roztrpčil a poškodil její důstojnost.

Už v polovině září 2021 italský soud zahájil řízení s Andreou Piazzolou, ředitelem společnosti, jež spravovala hereččin majetek, a dalším mužem. Podle obvinění se zmocnili části šperků, nábytku a uměleckých děl, které patřily Lollobrigidě, aby je následně prodali v aukci. Prodej se nakonec díky zásahu justice nezdařil. Lollobrigida se svého asistenta zastávala a tvrdila, že blízcí se rozhodli ji "nechat nedůstojně zemřít".

V loňském roce Gina Lollobrigida kandidovala v parlamentních volbách za skupinu menších levicových organizací. Italský tisk také připomíná, jak byla Lollobrigida v září 2022 hospitalizována, když si při pádu doma zlomila nohu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy