Nová kriminálka Guye Ritchieho dělá z grázlíků ikony, ztrácí dřívější šarm

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
23. 7. 2021 18:00
Než se stal hvězdou hollywoodských filmů, Jason Statham byl tak trochu otloukánkem v prvních snímcích britského režiséra Guye Ritchieho. Oba teď znovu spojili síly v novince Rozhněvaný muž. Ze zlodějíčka Stathama se však stal kápo. V tom je síla i potíž kriminálky, kterou od tohoto čtvrtka promítají česká kina.

Rozhněvaný muž je remakem francouzského dramatu Le Convoyeur z roku 2004. Už první záběry na oprýskanou betonovou scenerii naznačují spíše poctu starým hollywoodským žánrovkám z dob, kdy se podobnými lokacemi proháněli Steve McQueen či Clint Eastwood coby bezskrupulózní policista Drsný Harry.

Dvaapadesátiletý režisér Guy Ritchie tentokrát rozehrál vážnější a pozvolnější hru, než mívá ve zvyku. Oproti snímkům Sbal prachy a vypadni, Podfu©k či novějším Gentlemanům už po plátně neprohání celé bandy grázlů, grázlíků, ňoumů i mafiánů, kterým osud či náhoda neustále házejí nové klacky pod nohy.

Byť se zápletka novinky také větví a zahrnuje mnoho postav, v centru dění jednoznačně stojí Jason Statham. Coby zdánlivě obyčejný chlápek se nechá najmout do bezpečnostní agentury převážející balíky peněz. Má slušnou kvalifikaci, už z jeho kamenného pohledu je však zřejmé, že motivací nebylo jen najít si nové zaměstnání.

Tohle už není onen Statham, který v Ritchieho starších snímcích neustále hrál cizí hru a byl tak trochu myší, která se pokouší dostat do pozice kočky. Nebo alespoň toho psa od sousedů, co spokojeně ohlodává kost a nechá ostatní zvěř, ať se donekonečna prohání.

V Rozhněvaném muži všichni, vědomě či nevědomky, hrají hru tohoto nového zaměstnance, který má za sebou děsivou minulost. Dokáže to hned při jedné z prvních akcí, když vyřídí partu zločinců, kteří přepadnou vůz s penězi. Chladnokrevně, sérií uvážených pohybů, jediný výstřel nepadne vedle.

S podobnou jistotou jako Statham střílí Ritchie režíruje. Opět trochu skáče v čase, ale už nikoli se silou diverzní jednotky, která snímek rozvrací zevnitř, riskuje, vtipkuje a baví se. Novinka se štěpí do kapitol s biblicky závažnými názvy a Statham hraje mlčenlivého mstitele, který jde za cílem jako Boží ruka. V jednoduchosti však není vždy jen síla, ale také nepříjemný závan rutiny.

Film Rozhněvaný muž promítají česká kina od tohoto čtvrtka. | Video: Vertical Ent.

Guy Ritchie nápaditě inscenuje scény přepadení včetně té úvodní. Umí utlumit svou dřívější zběsilost, dává si načas, je chirurgicky precizní. Odolává pokušení vyřádit se hromadou opulentních záběrů či nespoutanou kamerou. Jenže to, co je uvnitř jednotlivých scén precizním řezem, se na úrovni celku stává lehce zapomenutelnou machou.

Rozhněvaný muž opět potvrzuje Jasona Stathama coby jednoho z nejcharismatičtějších akčních herců, kterému stačí jen mlčky hledět - a už je králem situace. Přitom se hrdina hlavně zpočátku vtipně vysmívá chlapáctví, kterým je prosáklé jeho nové zaměstnání.

Jenže jakmile začneme skákat v čase a rozplétat zdánlivě zašmodrchaný labyrint skutků, které vedly k jeho nástupu do bezpečnostní agentury, pozornost uvadá.

V jádru je to přímočarý akční příběh o pomstě. Tvůrci se nás ale pokouší přesvědčit, že se v tom skrývá něco víc. Postupným dávkováním informací sice udržují diváky ve střehu, ale nakonec míří jen k poněkud cyničtější verzi známé zápletky o tragédii, která v protagonistovi probudí šelmu, jež se kvůli odplatě rozhodne vyhladit každého padoucha v okolí.

Rozhněvaný muž nejde cestou přímočarého tlaku na emoce jako třeba akční snímky s Liamem Neesonem. Ten se coby posmutnělý otec od rodiny, o kterou ho připravili padouši, zpravidla mění ve vraždící stroj, jemuž však z očí nemizí lidskost a bolest.

Citová stránka Rozhněvaného muže netěží ani ze série drobných omylů a zpackaných akcí, s nimiž se Ritchieho hrdinové vypořádávali dříve. Vše se děje chladnokrevně a má to svůj smysl. Neboť se ukáže, že ta biblická spravedlnost, propsaná už do anglického názvu filmu Wrath of Man, a pojmenování jednotlivých kapitol neleží v protagonistových rukou. Boží trest už přišel a nyní sledujeme jeho následky, které nemá moc nic zvrátit.

Triky pro Rozhněvaného muže připravilo české studio MagicLab. Tým Michala Křečka vyrobil všech 435 vizuálních efektů. | Video: Vertical Ent.

Jenže celá skládanka není až tak promyšlená. Dříve byli Ritchieho hrdinové absurdní či směšní, trochu karikatury, ale divák si je snadno zamiloval. Nyní motivace některých působí spíš béčkově legračně.

Nadsázka se vytratila, tempo polevilo a velké drama to stejně není. Jen obyčejná, solidní, zapomenutelná žánrovka, která odsýpá, pobaví, potěší akcí, ale čím víc se blíží ke konci, tím víc toho říká o přehnaně sebevědomém filmaři. Tentokrát se v režijní židli usadil až příliš pohodlně.

Rozhněvaný muž

Režie: Guy Ritchie
Vertical Ent., česká premiéra 22. července.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy