Jeden z bratří Coenů se osamostatnil. Natočil Macbetha s McDormandovou

Kultura AP, Kultura
23. 7. 2021 11:10
Drama nazvané stejně jako divadelní předloha The Tragedy of Macbeth, ve kterém hlavní role ztvárnili Frances McDormandová a Denzel Washington, bude mít světovou premiéru 24. září na zahájení Newyorského filmového festivalu. Je to první snímek, který režisér Joel Coen natočil bez svého bratra Ethana.
Denzel Washington jako Macbeth a Frances McDormandová v roli Lady Macbeth.
Denzel Washington jako Macbeth a Frances McDormandová v roli Lady Macbeth. | Foto: Apple TV+

Po festivalové premiéře Macbeth zamíří do amerických kin. Celosvětově bude k vidění ve videotéce Apple TV+, píše agentura AP.

V adaptaci jedné z vrcholných her Williama Shakespeara, prvně uvedené zřejmě roku 1606, hraje Denzel Washington skotského generála a pozdějšího krále. Frances McDormandová ztvárnila jeho manželku Lady Macbeth. Ve skutečnosti je čtyřiašedesátiletá McDormandová provdaná za režiséra filmu Joela Coena. Skotského krále Duncana zpodobil Brendan Gleeson známý jako učitel Moody ze série o Harrym Potterovi.

Jedna ze Shakespearových nejkratších, nejsevřenějších a nejkrutějších tragédií volně čerpá z dávných skotských dějin. Statečný a králi oddaný šlechtic Macbeth je sváděn silami zla, které ztělesňují čarodějnice. Podlehne touze po moci a dopustí se královraždy. Zlo plodí zlo a potoky krve, které nejde zastavit. Macbeth marně bojuje se svědomím a rozsévá zkázu.

Nový film pracuje se šerosvitem, což je původně výtvarná technika modelující postavy pomocí kontrastu světla a stínu, a inspirovaly jej mimo jiné shakespearovské adaptace slavného britského divadelního i filmového režiséra Laurence Oliviera nebo Krvavý trůn, tedy Macbeth natočený roku 1957 klasikem japonské kinematografie Akirou Kurosawou.

Je to poprvé, kdy šestašedesátiletý Joel Coen natočil film bez svého bratra, o tři roky mladšího Ethana. Debutovali roku 1984 celovečerním snímkem Zbytečná krutost právě s Frances McDormandovou, později prosluli tituly jako Potíže s Arizonou, Millerova křižovatka, Fargo, Big Lebowski nebo v novém tisíciletí Tahle země není pro starý a Po přečtení spalte. Společně byli bratři Coenové nominováni na čtrnáct Oscarů, získali čtyři, dodává server Deadline.com.

Naposledy bratři před třemi roky na Netflixu uvedli sérii komediálních westernových povídek pod názvem Balada o Busteru Scruggsovi.

"Newyorského filmového festivalu se jako divák i režisér účastním skoro půl století. Je mi ctí, že ho letos mohu zahájit," říká Joel Coen.

Jeho novinka se podle programového ředitele přehlídky Dennise Lima okamžitě zařadí ke slavným shakespearovským adaptacím. "Natočil inspirativní, naléhavou interpretaci věčné látky, morálního thrilleru, který se vyjadřuje přímo k naší současnosti a s otevřenými ústy zírá na náš žalostný svět, válcovaný zaslepující touhou a bezohlednými ambicemi," dodává Lim.

Macbeth se na plátně objevuje od začátků kinematografie, k nejznámějším adaptacím patří ta, kterou roku 1948 natočil a hlavní roli v ní ztvárnil Orson Welles. V 70. letech svého Macbetha režíroval filmař Roman Polanski, v jiném účinkovali Ian McKellen a Judi Denchová. Látka inspirovala také maďarského režiséra Bélu Tarra či před šesti lety Australana Justina Kurzela, který do své verze obsadil herce Michaela Fassbendera a Marion Cotillardovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy