V úspěch Ligy spravedlnosti už nevěří ani Batman. Chybou DC není temnota, ale zmatenost

Martin Svoboda Martin Svoboda
28. 3. 2017 12:58
Komiksová adaptace Liga spravedlnosti se představila v novém traileru. Přijat byl vlažně, nedůvěra v komiksové legendy ze stáje DC Comics po předchozích selháních přetrvává. Kde se stala chyba? Odpověď hledá ve svém textu Martin Svoboda.
Liga spravedlnosti – trailer | Video: Freeman Ent.

Studio Marvel, zdá se, funguje takřka bezchybně a každý jeho film ze současné komiksové vlny se zatím dočkal pozitivního přijetí i finančního úspěchu.

Konkurenční DC Comics v rukou Warner Bros. trpí. Zjevně i přes náskok nabraný vlastnictvím nejznámějších superhrdinů Batmana a Supermana studio podcenilo konkurenta a ze současné komiksové mánie nedokáže těžit, jak by chtělo.

Chystaná Liga spravedlnosti je i po zveřejnění prvního oficiálního traileru očekávaná v lepším případě s nedůvěrou, v horším s otevřeným nezájmem. Pravověrní konzumenti popkultury sice přiznávají, že návštěvu kina nevynechají, setkání nejslavnějších DC postav na velkém plátně bude už z principu důležitá událost. Málokdo ale očekává víc než naplnění nutné povinnosti.

Klidně všichni najednou

Odhalovat chyby zpětně je často snadné, proto i při pohledu na posledních pět let není těžké určit, že snaha Warnerů co nejrychleji dohnat Marvel skončila nezdarem kvůli zbrklosti. Kde Marvel trpělivě budoval a plánoval, tam se DC pokusilo svůj vesmír před diváky vyvrhnout.

Zároveň by ale nebylo správné tvrdit, že hlavní příčina nezdaru DC spočívá v představování příliš mnoha postav najednou, jak se často uvádí. I trailer na Ligu spravedlnosti nabízí především hláškování hrdinů, s nimiž se diváci zatím nesetkali, což se stalo terčem nejhlasitější kritiky.

Jde však o falešnou stopu. Stačí se podívat na marvelovské Strážce galaxie, kteří dovedli jediným filmem uvést pětici zcela nových postav, nepříliš známých i pro komiksové nadšence, aby se stali jedním z nejpopulárnějších titulů stáje.

Přesvědčení, že kdyby si každý z hrdinů Ligy spravedlnosti odbyl svůj debut už před premiérou týmovky, byl by snímek očekáván vřeleji, narušuje i skutečnost, že Superman už se jednoho vlastního filmu dočkal a stál v čele Batman vs. Superman. Přesto je zpodobnění Clarka Kenta britským hercem Henrym Cavillem přijímáno se značným odstupem.

Naopak Ben Affleck si coby Batman i přes prvotní nedůvěru většinu diváků získal, přestože zatím vlastní film neměl. Při pohledu na Marvel postava Black Widow (Scarlett Johansson) v popularitě nezaostává třeba za Thorem, přestože se na její samostatné dobrodružství stále čeká.

Nejde tedy říct, že by samotný pokus dostat se k Lize spravedlivých rychleji, než dospěl Marvel k Avengers, byl z principu chybný a byl hlavní příčinou neúspěchu. Snaha nabídnout mezi Mužem z oceli a Ligou "mezistupeň" v podobě Batman vs. Superman dokonce značí rozumnou vůli informace dávkovat.

Ukažme si na viníky

Selhává provedení, ne záměr. DC svět byl svěřen Zacku Snyderovi, jenž mu svou nedůmyslnou režií a spoluúčastí na scénáři určil špatný mustr hned v počátku.

Jeho angažmá mělo být jistě odpovědí na často zmiňované neduhy Marvelu, tedy poněkud zaměnitelnou audiovizuální stránku a příliš odlehčený tón. Snyder se tedy (nejprve za dohledu Christophera Nolana, potom jeho scenáristy Davida S. Goyera) pokusil nabídnout obrazově podmanivou temnotu.

Opět jde ale o slepou uličku, když se tvrdí, že pocit sebedůležitosti zlomil DC vaz. Stejně jako není omyl dělat komiks "vesele", není chyba ani dělat ho "smutně". Snyderovy komiksy nejsou špatné, protože jsou temné a berou se vážně, ale protože jsou… špatné. Mají špatný scénář, režii a střih bez vztahu k tomu, jestli má být jejich výsledkem drama, nebo komedie.

Není důvod předpokládat, že kdyby se Snyder pokusil nabídnout odlehčenější atmosféru, uspěl by byť o kus víc. Zkrátka není dobrý filmař.

Stejně tak není z principu chyba představit ve filmu víc nových postav, ale když střih svěříte studiu, jež doposud dělalo jen filmové upoutávky, není překvapivé, že vznikne špatně gradované, rozpadlé dílo jako Sebevražedný oddíl.

Příště přemýšlet

Nebezpečí reflexe DC komiksů spočívá právě v tendenci hledat důvody ve špatných principech. V důsledku mohou producenti nabýt dojmu, že když zkrátka do dalšího filmu nacpou víc humoru, bude problém vyřešen (jak se podle všeho děje v Lize spravedlnosti). A že když budou příště představovat postavy po jedné, začnou k nim diváci automaticky něco cítit.

Jde samozřejmě o liché naděje ve chvíli, kdy i ty sebelepší nápady realizují zmatení fušeři. Marvel nevítězí nad DC v ničem jiném než v bezchybné logistice a koordinaci, kdy studio přesně ví nejen to, co chce, ale i komu to svěřit a jak to co nejefektivněji provést.

Vzniká poněkud chladný stroj, ale jeho výrobky jsou vždy funkční. Oproti tomu s každým novým DC projektem se nesou zvěsti o vyhazování scénářů, přepisování a přestříhávání na poslední chvíli, neshodách producentů s tvůrci…

Cukat se začal i Ben Affleck, jeden z mála pozitivně vnímaných prvků doposud vybudovaného světa. Odmítl režírovat Batmana, protože se nepovedlo napsat podle něj dobrý scénář. Zdá se, že splní povinnosti, k nimž se smluvně zavázal, ale jinak dá ruce pryč. Kdo by se mu v tuto chvíli divil?

Mezi filmovými publicisty a diváky nyní probíhá diskuse, jestli je vesmír DC rozbitý na úrovni, kdy už ho nejde opravit, a zdali se dosavadní chyby zažraly tak hluboko do jádra spojeného světa, že si s nimi neporadí ani schopní tvůrci. Víc jasno bude 16. listopadu, kdy vstoupí Liga spravedlnosti do českých kin. Větší naději však má relativně osamostatněná Wonder Woman, s ní se potkáme již 1. června.

Wonder Woman - trailer | Video: Warner Bros.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy