Marvel čelí kritice za komiks s 15letou dívkou. Nezletilou superhrdinku vykreslil s velkým poprsím

pv
24. 10. 2016 16:22
Vydavatelství Marvel stáhlo obálku nového komiksu o Iron Manovi. Na jejím přebalu se totiž objevila postava 15leté fiktivní hrdinky s velmi vyvinutým tělem. Pozdvižení navíc vyvolal fakt, že jako předloha posloužila dětská herečka Skai Jacksonová. Na sociálních sítích se strhla vlna kritiky, po které společnost limitovanou edici komiksů stáhla z obchodů.
Přebal komiksu.
Přebal komiksu. | Foto: Marvel

Americké komiksové vydavatelství Marvel stáhlo obálku ke komiksu o Iron Manovi poté, co byla kritizována za “sexualizaci” 15leté hlavní postavy Riri Williamsové, píše deník The Guardian.

Ta se v komiksu představí jako superhrdinka Ironheart, která ve vlastnoručně sestaveném obleku pokračuje ve stopách Tonyho Starka. Přebal limitované edice komiksu ji vykresloval v krátkém tričku a s bujarým poprsím, což vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích.

“Vypadá to, jako kdyby se rozhodli použít dívčí obličej, ale připojili k němu dospělé tělo, protože dívka nemůže být superhrdinkou, dokud si s ní nedokážete představit sex,” napsala například americká novinářka Teresa Jusino. “Skutečně si takhle lidé představují 15letou černošku?” podivoval se jeden z uživatelů na Twitteru, zatímco ostatní označili představu kreslíře Scotta Campbella za “objektivizaci nevhodnou věku”.

Poprask navíc vyvolal fakt, že předlohou obličeje komiksové Riri Williamsové je dětská herečka Skai Jacksonová, známá především díky učinkování v pořadech stanice Disney.

I proto společnost obálku, která vznikla speciálně pro největší prodejnu komiksů v Americe, stáhla z prodeje a ukázala na svém Twitteru několik obrázků z komiksu, které představují Riri jako "normální" puberťačku.

Sám kreslíř Campbell nazval rozhodnutí za “nešťastné” a dodal, že se pouze snažil zachytit provokativní mladou ženu, kterou se rozhodně nepokoušel žádným způsobem sexualizovat. Autor příběhu Brian Michael Bendis se za obálku omluvil a uvedl, že je "velmi šťastný, že se tímto směrem nepokračuje".

Na některé věci jsme dnes citlivější, takové banální spojení jako polonahá baba a pivo už začíná být za hranou dobrého vkusu, říká Vilém Rubeš. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 39 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy