Marvel čelí kritice za komiks s 15letou dívkou. Nezletilou superhrdinku vykreslil s velkým poprsím

pv
24. 10. 2016 16:22
Vydavatelství Marvel stáhlo obálku nového komiksu o Iron Manovi. Na jejím přebalu se totiž objevila postava 15leté fiktivní hrdinky s velmi vyvinutým tělem. Pozdvižení navíc vyvolal fakt, že jako předloha posloužila dětská herečka Skai Jacksonová. Na sociálních sítích se strhla vlna kritiky, po které společnost limitovanou edici komiksů stáhla z obchodů.
Přebal komiksu.
Přebal komiksu. | Foto: Marvel

Americké komiksové vydavatelství Marvel stáhlo obálku ke komiksu o Iron Manovi poté, co byla kritizována za “sexualizaci” 15leté hlavní postavy Riri Williamsové, píše deník The Guardian.

Ta se v komiksu představí jako superhrdinka Ironheart, která ve vlastnoručně sestaveném obleku pokračuje ve stopách Tonyho Starka. Přebal limitované edice komiksu ji vykresloval v krátkém tričku a s bujarým poprsím, což vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích.

“Vypadá to, jako kdyby se rozhodli použít dívčí obličej, ale připojili k němu dospělé tělo, protože dívka nemůže být superhrdinkou, dokud si s ní nedokážete představit sex,” napsala například americká novinářka Teresa Jusino. “Skutečně si takhle lidé představují 15letou černošku?” podivoval se jeden z uživatelů na Twitteru, zatímco ostatní označili představu kreslíře Scotta Campbella za “objektivizaci nevhodnou věku”.

Poprask navíc vyvolal fakt, že předlohou obličeje komiksové Riri Williamsové je dětská herečka Skai Jacksonová, známá především díky učinkování v pořadech stanice Disney.

I proto společnost obálku, která vznikla speciálně pro největší prodejnu komiksů v Americe, stáhla z prodeje a ukázala na svém Twitteru několik obrázků z komiksu, které představují Riri jako "normální" puberťačku.

Sám kreslíř Campbell nazval rozhodnutí za “nešťastné” a dodal, že se pouze snažil zachytit provokativní mladou ženu, kterou se rozhodně nepokoušel žádným způsobem sexualizovat. Autor příběhu Brian Michael Bendis se za obálku omluvil a uvedl, že je "velmi šťastný, že se tímto směrem nepokračuje".

Na některé věci jsme dnes citlivější, takové banální spojení jako polonahá baba a pivo už začíná být za hranou dobrého vkusu, říká Vilém Rubeš. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 38 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy