Marvel čelí kritice za komiks s 15letou dívkou. Nezletilou superhrdinku vykreslil s velkým poprsím

pv
24. 10. 2016 16:22
Vydavatelství Marvel stáhlo obálku nového komiksu o Iron Manovi. Na jejím přebalu se totiž objevila postava 15leté fiktivní hrdinky s velmi vyvinutým tělem. Pozdvižení navíc vyvolal fakt, že jako předloha posloužila dětská herečka Skai Jacksonová. Na sociálních sítích se strhla vlna kritiky, po které společnost limitovanou edici komiksů stáhla z obchodů.
Přebal komiksu.
Přebal komiksu. | Foto: Marvel

Americké komiksové vydavatelství Marvel stáhlo obálku ke komiksu o Iron Manovi poté, co byla kritizována za “sexualizaci” 15leté hlavní postavy Riri Williamsové, píše deník The Guardian.

Ta se v komiksu představí jako superhrdinka Ironheart, která ve vlastnoručně sestaveném obleku pokračuje ve stopách Tonyho Starka. Přebal limitované edice komiksu ji vykresloval v krátkém tričku a s bujarým poprsím, což vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích.

“Vypadá to, jako kdyby se rozhodli použít dívčí obličej, ale připojili k němu dospělé tělo, protože dívka nemůže být superhrdinkou, dokud si s ní nedokážete představit sex,” napsala například americká novinářka Teresa Jusino. “Skutečně si takhle lidé představují 15letou černošku?” podivoval se jeden z uživatelů na Twitteru, zatímco ostatní označili představu kreslíře Scotta Campbella za “objektivizaci nevhodnou věku”.

Poprask navíc vyvolal fakt, že předlohou obličeje komiksové Riri Williamsové je dětská herečka Skai Jacksonová, známá především díky učinkování v pořadech stanice Disney.

I proto společnost obálku, která vznikla speciálně pro největší prodejnu komiksů v Americe, stáhla z prodeje a ukázala na svém Twitteru několik obrázků z komiksu, které představují Riri jako "normální" puberťačku.

Sám kreslíř Campbell nazval rozhodnutí za “nešťastné” a dodal, že se pouze snažil zachytit provokativní mladou ženu, kterou se rozhodně nepokoušel žádným způsobem sexualizovat. Autor příběhu Brian Michael Bendis se za obálku omluvil a uvedl, že je "velmi šťastný, že se tímto směrem nepokračuje".

Na některé věci jsme dnes citlivější, takové banální spojení jako polonahá baba a pivo už začíná být za hranou dobrého vkusu, říká Vilém Rubeš. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 44 minutami

Spojené státy oficiálně opustily Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Uvádějí to agentury DPA a AFP s odkazem na vyjádření vládních činitelů

Demokratický senátor Bob Menendez rovněž na twitteru napsal, že prezident o kroku již informoval Kongres. Trump na WHO, která je jednou z agentur OSN, v posledních měsících opakovaně útočil, obviňoval ji z přílišné náklonnosti vůči Číně a tvrdil, že špatně zvládla reakci na pandemii covidu-19.

před 2 hodinami

Mafra u Ústavního soudu neuspěla, za články o Langerovi se musí omluvit

Nakladatelství Mafra neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) ve sporu s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem kvůli článkům spojujícím Langera s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Rozhodnutí ÚS z poloviny června dnes zveřejnil Langer na sociální síti LinkedIn. Soudy opakovaně Mafře nařídily, aby se za články omluvila. Nakladatelství se kvůli rozsudkům obrátilo na Nejvyšší soud, který ale dovolání Mafry odmítl. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu pak Mafra podala i ústavní stížnost, podle nynějšího rozhodnutí ale nebyla ústavní práva nakladatelství porušena.

Spor Mafry s Langerem se týkal série článků z roku 2008 v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDNES.cz, spadajících pod nakladatelství. V nich deník a server tvrdily, že Langer byl ve spisu k policejní akci Krakatice veden jako podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem Mrázka. Mafra argumentovala mimo jiné tím, že slovo "podezřelý" použila jen v obecné rovině, a ne v trestněprávním smyslu. Podle soudů ale tvrzení z článků nepodložila důkazy, v říjnu roku 2015 Vrchní soud v Praze pravomocně nařídil nakladatelství, aby se za výrok omluvilo. Langer žádal omluvu i za další údajně lživé výroky v článcích, ale s tím u soudů uspěl jen částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy