Chystá se nový Matrix. Nesmí se bát experimentovat, vaz mu může srazit přílišná nostalgie

Internetem zarezonovala zpráva, že se chystá nový Matrix. Ačkoliv k realizaci má ještě daleko, scenárista Zak Penn potvrdil práci na scénáři. Zatím není jasné, jestli se vrátí původní štáb. Nový Matrix může dopadnout dobře, pokud odolá nostalgii.
Matrix - trailer | Video: Warner Bros.

Pokud je na odhalení příprav pokračování Matrixu něco překvapivého, tak že přichází až téměř patnáct let po posledním dílu s podtitulem Revolutions.

Hollywood, snažící se zažehnout propojené filmové vesmíry okolo díla Marvelu, Pixaru, hororových ikon studia Universal, Star Wars, a dokonce i stavebnice LEGO, nemohl nechat dílo sourozenců Wachowských ležet ladem.

Zatím není nic jisté, dokonce ani jestli se k projektu vrátí jeho původní tvůrci. Uniklo jen, že scenárista Zak Penn (X-Men - Poslední vzdor, Neuvěřitelný Hulk) pracuje na textu. Penn se odmítl blíž vyjádřit, pouze na Twitteru opravil dezinformaci, že jde o reboot či remake - pokud se jeho práce dočká realizace, stane se regulérní součástí Matrixu tak, jak ho představili Wachowští. Jejich vizi podle Penna stále nejde překonat a nemělo by smysl na ní cokoliv měnit.

Studio Warner Bros. pravděpodobně čekalo tak dlouho, protože dvě pokračování zlomové akční klasiky z roku 1999 dodnes rozdělují publikum na dva nesmiřitelné tábory, kdy ten kritický zůstává výrazně početnější. Jak přibývá mladých diváků, kteří samotné filmy neviděli a pouze věří jejich odrazu v popkultuře, pověst sequelů ještě klesá a dělat si z nich legraci se stalo samozřejmostí.

Ačkoliv se mnoho filmových kapacit i fanoušků pokoušelo oba pozdější díly obhájit jako vizionářské, originální a odvážné, stále se nepodařilo zbavit Matrix pověsti série zahnané do slepé uličky. A pro studio samozřejmě není ani tak podstatné, jestli Matrix Reloaded a Revolutions jsou, nebo nejsou dobré filmy, ale jak o nich smýšlí diváci.

Stejné výzvě čelil Disney po zakoupení Star Wars. Je veřejným tajemstvím, že scenáristé nadcházejících filmů z předaleké galaxie mají od studia výrazně doporučeno vyhýbat se postavám a motivům problematické nové trilogie z přelomu století.

Lze předpokládat, že stejnou taktiku zvolí Warneři a nový Matrix bude taktně mlčet o dvou nepopulárních dílech. S tím bude většina diváků jistě spokojená, byť se tím tvůrci ochudí o značnou část mytologie.

Přesto zůstává svět Matrixu velmi rozlehlý a otevřený novým dobrodružstvím. Krom hraných filmů byl popsaný ještě v krátkých animovaných snímcích, počítačových hrách, komiksech a knihách. Znovu se do něj ponořit prostřednictvím hollywoodského blockbusteru nemusí být nastavovaná kaše, námětů se najde mnoho.

V tuto chvíli se dá jen odhadovat, jestli se příběh posune před jedničku, nebo se původní linie vůbec nedotkne a navštíví jiné kraje filmového světa. Zlomit vaz by zatím jen hypotetickým tvůrcům mohlo, kdyby se při vzpomínkách na přijetí sequelů báli experimentovat a ponořili se do opatrné nostalgie.

Značka Star Wars takový přístup snese, zasněnou pohádkou byla vždy, ale s Matrixem si diváci spojují pokrok, budoucnost a otevírání nových dimenzí. Tím by měl zůstat, pokud nechce trhnout ještě větší ostudu.

Nyní nezbývá než s napětím čekat, jestli se k projektu připojí Wachowští. Na jednu stranu si jde bez nich Matrix představit jen stěží, na druhou se jim poslední roky příliš nedaří a po propadáku Jupiter vychází se jich producenti mohou bát. Nakolik stojí studio o značku Matrix zbavenou rizik a nakolik svolí k autorskému přístupu?

Digitální technologie budou sloužit výhradně k tomu, aby bylo možné dokončit roztočené filmy zesnulých hvězd, tvrdí redaktor Martin Svoboda. | Video: Martin Svoboda
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy