Sarah Connorová je nelidská, Schwarzenegger zlidštěl. Do kin přichází nový Terminátor

Reuters Kultura Reuters, AFP, Kultura
30. 10. 2019 13:44
Linda Hamiltonová se před více než 30 lety stala vzorem pro filmové akční hrdinky. Teď se třiašedesátiletá Američanka ke svému největšímu úspěchu vrací. S hercem Arnoldem Schwarzeneggerem a režisérem Jamesem Cameronem, tentokrát už jen v roli koproducenta, natočila film Terminátor: Temný osud. Od čtvrtka ho budou promítat česká kina.
Sarah Connorová hraná Lindou Hamiltonovou už jednou zabránila dnu zúčtování. Teď to musí zopakovat.
Sarah Connorová hraná Lindou Hamiltonovou už jednou zabránila dnu zúčtování. Teď to musí zopakovat. | Foto: CinemArt

"Když jsme začali točit, prošla jsem si trochu existenciální krizí. Ukázala jsem se na place a nějak to nešlo," vzpomíná Hamiltonová, za jakých okolností snímek vznikal v průběhu loňského června až listopadu. Štáb pracoval v Maďarsku, Velké Británii, Španělsku a Mexiku.

Arnold Schwarzenegger v novém Terminátorovi.
Arnold Schwarzenegger v novém Terminátorovi. | Foto: CinemArt

"Nikdy jsem se necítila osamělejší, než když jsme začali. A to asi nebylo tím, co se dělo na place a kolem mě, to bylo tím, co se dělo ve mně," míní herečka.

Terminátor: Temný osud se odehrává více než dvě dekády po událostech z Terminátora 2: Dne zúčtování. V něm Linda Hamiltonová hrála Sarah Connorovou, které se podařilo uchránit svého dospívajícího syna před futuristickým robotem. Zachránila tak i budoucnost, v níž se John Connor má stát vůdcem lidského povstání proti strojům vládnoucím světu.

V současném pokračování se Connorová musí spojit se zdokonaleným člověkem a zachránit dělnici z mexické továrny, na kterou má spadeno další smrtící terminátor přicházející z budoucnosti.

Linda Hamiltonová se na návrat do role Sarah Connorové připravovala přes rok. Potřebovala si zlepšit fyzičku, "dostat se do hlavy Sarah, pochopit její zklamání, smutek, pocit viny, všechny tyhle těžké věcí", jak říká.

Herečka, jež byla v letech 1997 až 1999 provdaná za režiséra prvních dvou Terminátorů a koproducenta toho současného Jamese Camerona, svůj tehdejší výkon dnes zlehčuje. Nemyslí si, že se stala předlohou pozdějších akčních hrdinek.

"Prostě jsem dostala roli a všechno ostatní byla souhra náhod. Ne že bych neodvedla dobrou práci, ale svět na to také musel být připravený. Nerada si připisuju větší úspěch. Nepovažuju se za ikonu, nemyslím, že jsem za sebou zanechala nějaký odkaz," ohlíží se dnes.

Terminátora: Temný osud, kterého natočil režisér Tim Miller, začnou česká kina promítat ve čtvrtek. | Video: CinemArt

Stejně tak Hamiltonová přistupuje k nynější premiéře Terminátora: Temného osudu. Nejvíc už se prý těší na to, až skončí veškeré propagační akce spojené s filmem a bude se moci vrátit zpět ke svému "neviditelnému životu" v New Orleans.

"Jakmile film přijde do kin, vypařím se. Chvíli budu neviditelná," plánuje. "Nechci, aby si na mě ukazovali sousedi. Radši se s nimi budu bavit o našich psech a kočkách nebo o tom, komu se zase narodilo dítě. Našla jsem si pro sebe fakt opravdový, autentický život a nechci, aby se změnil, až se k němu vrátím," dodává.

Linda Hamiltonová a Mackenzie Davisová.
Linda Hamiltonová a Mackenzie Davisová. | Foto: CinemArt

V novém filmu terminátora už poněkolikáté hraje původně rakouský kulturista a pozdější kalifornský guvernér, letos dvaasedmdesátiletý Arnold Schwarzenegger. Poprvé ho ztvárnil roku 1984. "V každém filmu je trochu jiný, je tam jistý vývoj," řekl Schwarzenegger agentuře AFP.

"První terminátor všechno ničil. Druhý byl naopak ochránce. A ten současný si vypěstoval zodpovědnost," popisuje Schwarzenegger, jehož postava v novém filmu pracuje jako prodejce textilu. Zacházet se zbraněmi však nezapomněl.

Nový Terminátor, kterého natočil autor komiksového Deadpoola Tim Miller, podle agentury AFP obsahuje všechny ingredience populárního druhého dílu z roku 1991: úžasné honičky, přestřelky i akční scény plné nejmodernějších triků.

Terminátor: Temný osud přímo navazuje na Terminátora 2: Den zúčtování z roku 1991, čímž se liší od nedávných pokusů tuto ságu znovu nastartovat.

Na snímku z nového Terminátora je Gabriel Luna.
Na snímku z nového Terminátora je Gabriel Luna. | Foto: CinemArt

Lindu Hamiltonovou, která se do série mnoho let odmítala vrátit právě kvůli absenci Jamese Camerona, prý přesvědčil scénář. "Sarah Connorová už pro samé zoufalství a bezcílnost není lidská. Arnoldova postava se naopak stala lidštější. Tenhle zvrat se mi líbil," popisuje herečka, podle níž také nový film vypráví hlavně o tom, co dělá lidi lidmi.

Ani jeden z hlavních představitelů nevylučuje, že se na plátně ještě setkají - nový Terminátor je koncipován jako začátek další trilogie. "Bude ale záležet na tom, jak se mu bude dařit. Byl to hodně drahý film," dodává Linda Hamiltonová, hvězda snímku s odhadovaným rozpočtem 185 milionů dolarů, což je v přepočtu 4,2 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy